Gündem Haberleri

  Seferi Yılmaz serbest bırakıldı

  A.A.
  17.02.2006 - 20:49 | Son Güncelleme:

  Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde 9 Kasım'da patlamanın meydana geldiği Umut Kitapevi'nin sahibi Seferi Yılmaz, “terör örgütüne yardım ve yataklık” suçlamasıyla mahkemeye çıkarıldı.

  Alınan bilgiye göre, Umut Kitapevi'nin sahibi Seferi Yılmaz, terör örgütü PKK üyesiyle yaptığı telefon görüşmesi ve Şemdinli'de 5 Ağustos 2005'te 5 askerin şehit olmasıyla sonuçlanan patlamayla ilgili ifadesi alınmak üzere Van Cumhuriyet Başsavcılığı Vekilliği'ne çağrıldı.
  Avukatları İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şube Başkanı Cüneyt Caniş ile Murat Timur ve Cemal Demir'le Adliye'ye gelen Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcılığı Vekilliği'nde her iki dosyayla ilgili ayrı ayrı ifade verdi.
  Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya tarafından ifadesi alınan Yılmaz, terör örgütü PKK üyesiyle yaptığı telefon görüşmesinden dolayı ”terör örgütüne yardım ve yataklık” suçundan tutuklama istemiyle Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi.
  Yılmaz, yaklaşık 2 saat süren mahkemenin ardından delil yetersizliğinden tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
  Adliye çıkışında gazetecilere açıklama yapan avukat Cüneyt Caniş, savcılıkta müvekkiline ait hazırlık soruşturması süren 2 dosya bulunduğunu belirterek, bu dosyalarla ilgili ifade vermek üzere Adliye'ye geldiklerini kaydetti.
  Müvekkili hakkındaki dosyalardan birinin terör örgütüne yardım ve yataklık dosyası olduğunu söyleyen Caniş, şöyle konuştu:
  “Bu dosyadan dolayı tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen müvekkilim Yılmaz serbest bırakıldı. Diğer dosya hakkında ise bir ihbar söz konusuydu. 5 Ağustos'ta meydana gelen ve 5 erin şehit olmasıyla sonuçlanan olayla ilgili savcılık mahkemeye sevk etmedi. İfadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı