Seferberlik işe yaradı

Şebnem TURHAN
15.06.2017 - 22:43 | Son Güncelleme:

Hükümetin 7 Şubat’ta başlattığı istihdam seferberliği işsizlik oranına olumlu yansımaya devam ediyor. Mart döneminde işsizlik yüzde 11.7 olurken, son bir yılda 496 bin yeni istihdam yaratıldı. İlk çeyrekteki güçlü büyümenin de istihdama katkısı büyük.

TÜRKİYE’de şubat, mart, nisan aylarını kapsayan mart döneminde işsizlik yüzde 11.7 oldu. Geçen yılın mart dönemindeki yüzde 10.1’lik işsizlik oranına göre artış olsa da yılın ilk üç ayındaki oranlara göre düşüş yaşanması sevindirdi. Seferberlik işe yaradıOcak döneminde yüzde 13 ile son dönemlerin en yüksek seviyesine çıkan işsizlik oranı şubatta yüzde 12.6’ya inmişti. Geçen yıla göre ise tam 496 bin yeni istihdam var. 7 Şubat’ta başlatılan istihdam seferberliğinin işsizlik oranındaki görece iyileşmede etkisi büyük. Aynı şekilde yılın ilk çeyreğinde Türkiye ekonomisindeki yüzde 5’lik büyüme de yeni istihdam yaratmakta başarılı olunduğunu gösteriyor. Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 1 Ocak-15 Nisan arasında 802 bin yeni istihdam sağlandığını belirtmişti.  Analistler işsizlik oranında iyileşmenin sürmesini ve yüzde 11 civarında kalmasını bekliyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) dün açıkladığı verilere göre mart döneminde işgücü 31 milyon 131 bin kişi, istihdam 27 milyon 489 bin kişi olarak belirlendi. İşgücüne katılım oranı da yüzde 52.7 oldu. İşsizlikteki iyileşmenin işgücüne katılım oranındaki yükselişe rağmen gerçekleşmesi dikkat çekti. Tarım istihdamında düşüş yaşanırken tarım dışı istihdamda geçen yıla göre 503 kişilik artış oldu. Bu artışın 113 bin kişisi ticaret, 81 bin kişisi inşaat ve 36 bin kişisi sanayiden geldi. Öncü göstergeler de istihdamdaki iyileşmenin önümüzdeki aylarda devam edebileceğinin sinyalini veriyor.  Mart’ta  işsiz sayısı 3 milyon 642 bin kişi oldu.

3 YILIN EN GÜÇLÜ ARTIŞI

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin yayımladığı notta mevsim etkilerinden arındırılmış işgücü verilerine göre tarım dışı işsizlik oranının Mart 2017 döneminde bir önceki döneme kıyasla 0.2 puan azalarak yüzde 13.7’ye gerilediği belirtilerek “Sanayi, inşaat ve hizmetlerde görülen toplam aylık istihdam artışı 220 bin seviyesindedir ve Şubat 2014 döneminden bu yana kaydedilen en kuvvetli artıştır” denildi.

Seferberlik işe yaradı

Etiketler: gazetehaberleri


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı