Ege Haberleri

  Şef gitti, kavga bitti

  Hürriyet Haber
  08.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  SSK İzmir Eğitim Hastanesi’nde şef gitti

  Beyin Cerrahisi Kliniği’ndeki huzursuzluk, Prof. Dr. Kulalı müfettiş raporuyla görevden alınınca sona erdi

  1999 Aralık ayında Malatya İnönü Üniversitesi'nden sözleşmeli olarak geldiği SSK Hastanesi'nde şef olarak görev yaparken, kendi kurallarını uygulamaya koyan Prof. Dr. Alpaslan Kulalı hedef haline geldi.

  Hasta ölüyor iddiası

  PROF. Kulalı, hakkında ‘‘ameliyat ettiği hastalar ölüyor’’ iddiaları bile ortaya atılırken, bir grup hekim de ameliyatların çoğuna girip pahalı ve gereksiz malzeme kullandığı şikayetiyle yönetime başvurdu.

  Üç uzman terketti

  KLİNİKTE huzursuzluk dayanılmaz hale gelirken beş uzmandan üçü kliniği terk etti. SSK Genel Müdürlüğü'nden gelen müfettişlerin tamamlanan raporları doğrultusunda Prof. Dr. Kulalı da görevden alındı.

  Tebliğ izin dönüşü

  KULALI'ya tepki gösterip klinikten ayrılan uzmanlar Yusuf Çakır, Ali Rıza Ertürk ve Muammer Atıcı'nın da dönecekleri bildirildi. Karar ise, Prof. Kulalı'ya izin dönüşü tebliğ edilecek.

  PROF. KULALI:

  Sürgün edildim

  PROF. Dr. Alpaslan Kulalı, başarılı bir klinik yaratma hedefinin rahatsızlık yaratmış olabileceğini söylemiş, görev yaptığı yerlerde Atatürkçü ve laik anlayışına ters düşen resmi iftar davetlerini reddettiği için sürgün gibi yaşadığını ileri sürmüştü. 6’da

  NELER OLDU

  KİMSEYLE kavgası olmadığını, iddiaların asılsız olduğunu belirten Kulalı, ‘‘İyi bir eğitimim ve deneyimim var. Çalıştığım hastanelerde kliniğim hep en iyi oldu. Bu sivrilik her zaman beni hedef tahtası yaptı. İşime hiçbir zaman politika, inanç, bireysel çıkar karıştırmadım. Çabalarım hep modern bir beyin cerrahisi kliniği kurmak için oldu. Mesai düşünmeden çalıştım. Aldığım en büyük ödül, en riskli vakalarda aldığım başarılı sonuçlardır. Benim çıkarım bu’’ demişti.

  Sürgün hayatı

  KULALI, Celal Bayar ve İnönü üniversiteleri tıp fakültelerinde görev yaparken, laiklik ve Atatürkçü anlayışına ters gelen ‘‘Resmi iftar’’ davetlerine tepki gösterdiğini, bu yüzden de sürgün hayatı yaşadığını söylemişti. Bu yüzden mimlenip, her gittiği yerde kişilerin kendisine önyargıyla yaklaştığını belirten Kulalı, cerrahlığıyla ilgili başarılarının hastane kayıtlarında yer aldığını, bazı kişilerin rahatını bozmuş olabileceği için bu söylentilerin çıkarıldığını kaydetmişti.

  NELER OLDU?

  SSK İZMİR Eğitim Hastanesi'nde Beyin Cerrahi Kliniği'nde hekimlerin başka hastanelerde görev istemelerine yol açan, hasta ve yakınlarını tedirgin eden iç çekişme ve huzursuzluk basına da yansımış, şefliğe atanan Prof. Dr. Alpaslan Kulalı olayların sorumlusu gösterilmişti.

  KULALI hakkında ameliyatlarda pahalı ve gereksiz malzeme kullandığı, bunların da tek firmadan alındığı, cerrahi yeteneğinin iyi olmayıp ölümlere neden olduğu, uzmanlara fırsat tanımadığı iddiaları ortaya atılmıştı. Gazete bürolarını arayan bazı hasta yakınları, klinikte yaşananan huzursuzluk yüzünden yakınlarını kaybettiklerini önesürmüştü. Ortaya atılan iddialarının ciddiliği, konuyu basit bir yönetim çekişmesi olmaktan çıkarmış, SSK Genel Müdürlüğü de müfettiş gönderip duruma elkoymuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı