Seehofer, Almanya'daki göçmenlerin uyum sürecini değerlendirdi.

Berlin A.A
13 Aralık 2014 - 17:37Son Güncelleme : 13 Aralık 2014 - 17:38

Alman Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Başkanı ve Bavyera Eyaleti Başbakanı Horts Seehofer, Almanya'da uyum tartışmalarıyla ilgili, "Uyum ancak kişinin misafir bulunduğu ülkenin dilini konuşması ve pratik yapmasıyla mümkün olabilir. Başka türlü uyum mümkün olamaz" dedi.

Partisinin Nürnberg'deki olağan kongresinin son gününde partililere hitap eden Seehofer, Almanya'daki göçmenlerin uyum sürecine ilişkin partisinin görüşlerini açıkladı.

Göçmenlerin Almanca öğrenmesinin "uyum süreci" için şart olduğunu savunan Seehofer, her şeyden önce 18 yaşından küçük göçmenlere hem dil öğrenme imkanı, hem de meslek öğrenme imkanı sunulmasının ülkelerine geri dönseler dahi yanlış bir tutum olmayacağını söyledi.

Seehofer, göçmenlerin kendilerinin yanında ya da karşısında değil, kendileri ile birlikte yaşamak zorunda olduğunu belirterek, "Uyum ancak kişinin misafir bulunduğu ülkenin dilini konuşması ve pratik yapmasıyla mümkün olabilir. Başka türlü uyum mümkün olamaz" ifadesini kullandı.

Göçmenlerin Almanya'da öğrendikleri her şeyin memleketlerine döndüklerinde kendi faydalarına olacağını dile getiren Seehofer, şunları söyledi:

"Dil öğrenmek, geçimini sağlamak, kanunlara ve nizama uymak, bizimle birlikte yaşamak. Olması gereken uyum budur. Böyleleri için 'Almanya'ya hoş geldiniz' diyoruz. Bu bizim şartımızdır. Buna sosyal güvenlik sistemini istismar edenleri de eklemek istiyorum. Bu istismar durdurulmalı. Bu halkımızın birliği için çok önemli."

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı