Gündem Haberleri

  Sedat Peker gölgesi

  Hürriyet Haber
  07.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çete lideri Sedat Peker'in adamlarının servis şirketi kurduğu, Maltepe'deki birçok okulun servisini aldığı iddia edildi. İddiaları reddeden Peker ise, ‘‘Adımı kullanarak iş yapmaya çalışanlar var’’ diyor.

  Veliler her yıl çocuklarını okula yollamak için servise 60 trilyon lira ödüyor. Para iştah kabartacak kadar yüksek. Her yıl tartışılan okul servisi sorununun temelinde, işte bu paranın paylaşılması yatıyor.

  İstanbul Servis Aracı İşletmecileri Odası'na bağlı 18 bin 200, Ticaret Odası'na bağlı 600 araç öğrenci taşıyor. Bunların yanında 130 tane de tur şirketi var. Tur şirketlerinin servis minübüsleri yok. Ancak okullardan taşıma ihalesini onlar alıyor. Servis aracına sahip şoförlerle anlaşıyorlar.

  Paranın bir kısmı okula

  Ancak tur şirketinin velilerden aldıkları parayla şoföre verdikleri para arasında bir uçurum var. Mesela tur şirketi öğrenci başına aylık 50 milyon lira alıyorsa bunun 20 milyonunu şoföre veriyor. Geriye kalan 30 milyon lira ise, tur şirketine kalıyor. Sorun da burada başlıyor çünkü bu otuz milyon liranın kimler arasında paylaşıldığı belli değil. Bunun bir kısmının ihaleyi veren okula gittiği biliniyor.

  İşin ilginç yanı bazı ilçelerde 10'a yakın okulun servis işini aynı tur şirketinin aldığı görülüyor. Buna en güzel örnek Maltepe. Maltepe'nin nerede ise bütün okulları Nas, Nergis ve Fantazi Tur arasında paylaşılmış durumda.

  Maltepe’deki ilginç şirketler

  Bu şirketlerden biri olan Nergis Tur, ANAP eski Kartal İlçe Başkanı Ömer İçmeli'ye ait. Ömer İçmeli'nin amcasının oğlu Faik İçmeli'nin adı da ilk kez Hürriyet İstanbul'da ‘‘Çekici Çetesi Kampanyası’’ sırasında gündeme gelmişti. Maltepe'de hatalı park eden araçları çekme işini üstlenen Maltepe Emniyet Binalarını Koruma ve Güçlendirme Derneği'nin başındaki isim de Faik İçmeli'ydi.

  Ömer İçmeli bize şu açıklamayı yaptı: ‘‘Piyasada isim yapmamış bazı kişiler nüfuzlu insanların adını kullanarak piyasada iş yapmaya çalışıyor. Daha önce de Deniz Topal isimli bir şahsın sahibi olduğu Fantazi Tur'un benim adımı kulanarak okul ihalelerine girdiğini öğrenmiştim. O zaman okul idarelerine durumu bildirdim’’ dedi.

  Sedat Peker bilmecesi

  Bir grup servis şoförü Maltepe'de Yayla Tur'un sahibi Ali Yayla'nın Sedat Peker'in adamı olduğunu ya da onun adını kullandığını öne sürüyor. Bu iddialara Sedat Peker'in tepkisi şöyle:

  ‘‘Okul servisi piyasasına girerek esnafın ekmeğine mani olmam. Ama başka işlerde olduğu gibi adımı kullanarak iş yapmaya kalkışanlar var. Bunların peşine düşeceğim.’’

  Maltepe'deki birçok okulun servis işini bu sayede aldığı söylenen Ali Yayla'nın anlattıkları ise, olayı daha da ilginçleştiriyor:

  ‘‘Yeşilbahar İlköğretim Okulu'nun servis ihalesini kazandıktan sonra ihaleyi kaybeden arkadaşlar böyle bir karalama kampanyasına giriştiler. Velileri arayarak bizim Sedat Peker'in adamı olduğumuzu ve çocuklarını mafyaya teslim edeceklerini söylemişler. Ben Gülsuyu'nda faaliyet gösteren fakir bir firmayım. Sedat Peker'i görmüş değilim. Tuhaf olan tam tersine benim şoförlerime saldıranlar Peker'in adamı olduklarını söylediler. Peker'in adamı olsaydım dayak yiyen değil dayak atan taraf olurdum.’’

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı