"Sedat Ergin" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sedat Ergin" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sedat Ergin

Sedat Ergin: Uluğbay'ı siyasete taşıyan tesadüf

Sedat ERGİN

Hikmet Uluğbay, kitabın giriş sayfasına ‘‘Sayın Sedat Ergin'e saygılarımla’’ diye yazıp imzaladıktan sonra altına tarih düşmüş.

30 Ocak 1995...

Bu, aynı zamanda Hikmet Uluğbay'ın DSP'den siyasete atılmasına yol açan tesadüfün de tarihi.

Hikmet Uluğbay'la 1987 yılında Hürriyet muhabiri olarak gittiğim Washington'da tanıştık. Uluğbay, o tarihte Washington'da Hazine Temsilcisi olarak görev yapıyordu.

Aşırı ketumiyeti, ciddiyeti ve katı bürokratik disipliniyle çok farklı bir devlet memuru çizgisini temsil ediyordu.

Kitap kurduydu. Hafta sonlarını Washington ve civarındaki elden düşme kitapların satıldığı köhne kitapçılarda geçirirdi. En çok da tarih kitaplarına meraklıydı.

Washington'dan Türkiye'ye döndükten sonra emekliye ayrıldı ve Bilkent Üniversitesi'nde öğretim üyeliğine başladı; bir taraftan da Daily News Gazetesi'nde ekonomi yazıları yazmaya başladı. Ardından ben de Ankara'ya döndüm.

Bir gün beni arayarak petrol üzerine bir kitap yazdığını ve gazeteye gelerek kitabı bizzat kendisi sunmak istediğini söyledi.

Gazetedeki odamda 30 Ocak 1995 Pazartesi günü yaptığımız sohbet daha çok ‘‘İmparatorluktan Cumhuriyete Petropolitik’’ adlı kitabın hazırlanışını, ailelerimizin durumunu, üniversitedeki yeni uğraşını konu aldı.

Sohbet sürerken, DSP Lideri Bülent Ecevit'in de büromuzun bulunduğu binadaki televizyon stüdyosuna geldiği ve çekimden sonra bana bir nezaket ziyaretinde bulunmak istediği haberi geldi.

Hikmet Uluğbay odamdan çıktığı sırada, Bülent Ecevit içeri girdi. Yanlış hatırlamıyorsam, kapının hemen önünde karşılaşıp el sıkıştılar.

Ecevit, biraz önce Hikmet Uluğbay'ın oturduğu koltuğa yerleşmişti ki, sehpanın üzerinde duran kitap dikkatini çekti; kitabı eline aldı ve sayfalarını çevirmeye başladı.

Kitap, Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşünde Ortadoğu petrolleri ile ilgili gelişmelerin rolünü anlatıyordu.

Ecevit, ‘‘Çok önemli bir çalışma. Bu kitaptan nasıl edinebilirim?’’ diye sordu.

Uluğbay'ı tanıdığımı ve kendisine göndermesini rica edebileceğimi söyledim. Ecevit, kitap kendisine gönderilirse ücretini nasıl ödeyebileceğini sordu.

DSP liderinin bu soruyu yöneltmiş olması, neden sonradan Uluğbay ile aynı ortak paydada buluşabildiğinin en iyi izahıdır aslında.

Aynı gün, Uluğbay'a telefonla ulaşarak, Ecevit'in kitabı odamda gördüğünü, çok ilgilendiğini ve edinmek istediğini söyledim.

Uluğbay'ın ertesi günü Bülent Ecevit'i ziyaret ederek kitabı kendisine takdim etmesiyle başlayan dostlukları, kısa bir süre sonra Uluğbay'ın, DSP liderinin ekonomi konularında danışmanlığını üstlenmesine kadar uzanacaktı.

1995 Aralık seçimlerinden hemen önce, siyasi partilerin milletvekili aday listelerini Yüksek Seçim Kurulu'na sundukları gün (22 Kasım) benim için de hoş bir sürprizi içinde barındırıyordu.

DSP listesinde en çok dikkatimi çeken isim, Ankara birinci bölge birinci sıra adayı Hikmet Uluğbay'dı.

Doğrusunu söylemek gerekirse, buna şaşırmamam gerekirdi.X