"Sedat Ergin" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sedat Ergin" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sedat Ergin

Sedat Ergin: Tantan, MİT'in yarısını istiyor

Sedat ERGİN

TBMM Genel Kurulu'nda İçişleri Bakanlığı 2001 yılı bütçesi görüşülürken kürsüde kamuoyunun dikkatinden kaçan ilginç bir tartışma yaşanıyor.

Önce ANAP'ın Birinci Sınıf Emniyet Müdürlüğü kadrosundan emekli Adana Milletvekili Musa Öztürk konuyu açıyor. Uzun yıllar Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın koruma müdürlüğünü yapan Öztürk, sözü iç ve dış istihbaratın ayrılması konusuna getirerek, şöyle diyor:

‘‘Daha nitelikli, etkin ve verimli bir güvenlik hizmeti için MİT Müsteşarı'nın da açıkladığı gibi, iç istihbarat İçişleri Bakanlığı'na devredilmeli ve bunun için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır.’’

İlginçtir ki, daha sonra bu kez DYP'den bir millletvekili, Hayri Kozakçıoğlu da aynı konuya değiniyor. Eski İstanbul Valisi olan Kozakçığlu şöyle konuşuyor:

‘‘Türkiye'de her olayı İçişleri Bakanı'na soruyoruz. Demek ki yasalara göre, Türkiye'de meydana gelen her türlü olaydan, güvenlikten İçişleri Bakanı sorumlu. O halde, alınacak önlemlere, yapılacak her türlü operasyona temel teşkil eden iç istihbarat hizmetlerinin de İçişleri Bakanı'nın emrinde ve denetiminde olması gerekir.’’

Kozakçıoğlu, şöyle devam ediyor:

‘‘Kesinlikle iktidar-muhalefet gibi bir ayrımımız yoktur. İktidarın bu ülkenin yararına olacak her türlü teklifini destekleriz. Bu konuda her türlü çalışmayı yapmaya da, ortak olmaya da hazırız.’’

Kendisi de polis kökenli olan İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, kürsüye çıktığında, bu önerilerden, daha doğrusu yapılan ortalardan feyz alarak şunları söylüyor:

‘‘Benden önceki sayın milletvekillerimizin de, geçmiş tecrübeleri ışığında uzun yıllardan beri, terör örgütlerinin ülkemizdeki faaliyetlerinin bir türlü önlenememesi neticesinde, iç istihbaratın yetersiz olduğu dikkatlere getirildiğinde, artık bir gerçek ortaya çıkmıştır ki bu, iç istihbarat ile dış istihbaratın ayrılması ve iç istihbaratın tek merkez altında yönetilmesi gerçeğidir. Ümit ediyorum ki, desteğinizle, bu konu da halledilecektir.’’

Tantan, böylelikle en büyük rüyalarından birini ilk kez Meclis kürsüsünden milletvekillerine ve kamuoyuna aktarmış oluyor.

Bu, Emniyet Örgütü'nün ezeli hedefi olan, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın iç istihbarat alanındaki işlevinin sona erdirilerek, bu işlevin olduğu gibi İçişleri Bakanlığı'na, daha doğrusu Emniyet'e bağlanmasıdır.

Meclis'teki tartışmada bu talebi dile getiren milletvekilleri ile talebi sahiplenen bakanın aynı camiayı temsil etmeleri bu açıdan tesadüf değildir.

İlginçtir ki, DYP ile ANAP da bu konuda tam bir fikir birliği içinde bulunmaktadır.

Tuhaf bir tesadüf daha var. DYP lideri Tansu Çiller, başbakan olur olmaz, iç ve dış istihbaratı ayırmak istemiş, ancak başaramamıştı.

Tantan'ın Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın onayı dışında bu çıkışı yaptığını düşünmek saflık olur. Çiller ile Yılmaz arasında da bu konuda bir hedef birliği bulunduğunu varsayabiliriz.

Siyasilerimizin iç istihbaratı neden bu ölçüde iştiyakla doğrudan kendilerine bağlamak istediklerini merak ediyor musunuz?

Ben şahsen çok merak ediyorum.

X