"Sedat Ergin" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sedat Ergin" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sedat Ergin

Sedat Ergin: Şırnak'ta bir merkez köy

Sedat ERGİN

SİİRT'ten Şırnak'a doğru yaklaşırken Kaymakam Çeşme mevkiinden yandaki dağ yoluna sapıyorsunuz. Stabilize yol yüksek bir uçurumun kenarından kıvrılarak Namaz Dağları'nın arkasına uzanıyor. Başbakan Bülent Ecevit ve gazetecileri taşıyan otobüs uçurumun yanı başındaki keskin virajları dönerken, yolcuların hepsinin yüreği ağzına geliyor.

Yaklaşık 5 kilometre bu şekilde yol aldıktan sonra birden karşınıza Cudi ve Gabar dağlarına bakan büyük bir vadi çıkıyor. Vadinin ortasındaki düzlük alanda şantiye halindeki bir yerleşim merkezi görülüyor.

Burası 1.375 rakımlı Başağaç Köyü. Terör döneminde Şırnak'ın en çok hasar gören köylerinden biri. Başbakan Ecevit'e verilen brifing sırasında yansıda, bir ara köyün inşaat başlamadan önce geçen ağustos ayı başındaki görüntüsü çıkıyor.

Bu fotoğrafta yerle bir olmuş evleriyle bir enkaz köy görüyorsunuz.

Yaklaşık iki ay sonra aynı yerde modern bir köyün yükselişine gözlerinizle tanıklık ediyorsunuz.

Şırnak, terör döneminde Güneydoğu'da en çok göç vermiş illerden biri. Resmi rakamlara göre, Şırnak'ta bu dönemde 108 köy tamamen, 7 köy ise kısmen göç etmek zorunda kalmış. Tamamen göç eden mezra sayısı ise 188.

Özetlemek gerekirse, 7948 hane olmak üzere toplam 57 bin 916 vatandaş Şırnak'taki evlerini terk etmiş. Bir bölümü Şırnak merkezine giderken, diğerleri İçel, Adana ve Van gibi illere göç etmiş.

Başağaç Köyü'nde başlatılan örnek merkez köy projesi, işte bu köy ve civarındaki mezraları terk eden vatandaşları yeniden doğup büyüdükleri yaşam alanına geri getirmeyi amaçlıyor.

Köyün bütün altyapısı tamamlanmış durumda. Her biri 65 metrekareye yayılan 106 konut ile sekiz derslikli bir ilköğretim okulu, muhtarlık binası ve cami inşaatı devam ediyor. Yapımı tamamlanan sağlık evi ise önceki gün Başbakan Ecevit tarafından hizmete açıldı.

Proje, Başbakan'ın 3 Haziran tarihinde verdiği talimatın ardından yaklaşık 4 ay gibi kısa bir süre içinde büyük ölçüde tamamlanmış durumda. İki ay süren hazırlık çalışmalarının ardından inşaat faaliyetine 3 Ağustos tarihinde başlanmış.

Ankara'da Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan'ın takip ettiği bu dosyanın uygulaması, sahada büyük ölçüde Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Selçuk Polat ve Şırnak'ın genç valisi Hüseyin Başkaya tarafından yürütülmüş. Toplam maliyeti 750 milyar liraya ulaşıyor.

Proje, bu haliyle, istenildiğinde bürokratik mekanizmaların pekala çok hızlı işletilip, kısa zamanda sonuç alınabileceğini gösteren örnek bir olay.

Gelgelelim, bu proje evlerini terk etmiş olan 7948 aileden yalnızca 106'sının durumuna çözüm getiriyor. Kalanlar, hálá Adana, İçel ve Van'ın varoşlarında çok kötü koşullarda yaşama devam ediyorlar.

Dolayısıyla, bu projenin başarısı, ancak bu tür merkez köylerin bütün bölgede süratli ve iddialı bir programla yaygınlaştırılması halinde mümkün olabilir.

X