Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sedat Ergin: Objektif hukuku anlamakta zorlanıyoru

  Hürriyet Haber
  13 Temmuz 2012 - 18:09Son Güncelleme : 13 Temmuz 2012 - 18:15

  Hürriyet Dünyası yazarlarından Sedat Ergin, KCK davasında Profesör Büşra Ersanlı'nın tahliyesini yorumladı.

  Balyoz, ODA TV gibi birçok davada tahliye taleplerinin reddedilip, KCK'de Prof. Ersanlı'nın serbest bırakılmasını nasıl buluyorsunuz?

  Tabii ki Prof. Büşra Ersanlı ve diğer 15 sanığın serbest bırakılmasını memnuniyetle karşılıyorum ama buruk bir memnuniyet bu...  Çünkü KCK davasında aynen Ersanlı’nın durumunda olduğu gibi bana göre kuvvetli olmayan delillerle tutuklanmış o kadar çok  sanık var ki, onların içeride kalmış olması burada duyduğum memnuniyeti ciddi bir şekilde gölgeliyor.

  Büşra Ersanlı’nın serbest bırakılması yönünde basında büyük bir kampanya yürütüldü. Bu durum, kamuoyunda hassasiyet yaratan isimlere öncelik verildiği, bunun da adil olmadığı gibi bir algının doğmasına yol açabilir. Bu bir endişe… Ancak yine de KCK davasında zaman içinde yeni tahliyeler ortaya çıkabilir diye iyimser olmak istiyorum. Mahkeme heyeti tahliyeleri zamana yayma yoluna gidebilir.

  Büşra Hoca'nın serbest bırakılması, binlerce sanığı olan KCK davasını nasıl etkiler?

  ODA TV davasına gelince, serbest bırakılan Ahmet Şık ile Nedim Şener hakkındaki delillerle, Soner Yalçın ve Barış Pehlivan Terkoğlu gibi sanıkların tutuklu kalmalarına yol açan delileri kıyaslayın. Bunların büyük benzerlikler gösterdiğini fark edebilirsiniz. Bu durumda kimin neye göre içeride tutulduğu, kimin neye göre serbest bırakıldığı konusundaki objektif hukuk ölçülerini anlamakta zorlanıyorum.

  Balyoz davası hakkında hiçbir tahminde bulunmak istemiyorum. Çünkü bu davada başından beri olağanüstü bir durumun geçerli olduğunu görüyorum. Bu nedenle Balyoz’da rasyonel hukuk ölçütleri üzerinden analiz yapılamaz.  Bu davada delil değerlendirme aşamasının atlanması gibi bir hukuk faulünün yapılmasına bile göz yumuldu. Delillerin önemli bir bölümünün sahteliği kanıtlandı ama bu durumun sanıkların tutuklulukları üzerinde hiçbir etkisi olmadı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı