"Sedat Ergin" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sedat Ergin" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sedat Ergin

Sedat Ergin: MHP'de Metin Oktay meselesi

Sedat ERGİN

BAŞBAKAN Yardımcısı Devlet Bahçeli, 25 Nisan akşamı saat 23.50'de TBMM'nin girişinde sergilenen eylem için şöyle dedi:

‘‘Bu olay hepimizi çok üzdü, olmaması gereken bir olaydı.’’

Bahçeli, hemen ardından, ‘‘Bu olaydan MHP'nin imajı yıkıldı gibi bir yargıya varmayı, MHP'yi pazı gücüne dayalı bir parti gibi takdim etmeyi de çok anlamsız buluyoruz’’ diyerek, eleştirilere de tavır aldı.

Ancak, şu sözleri partinin bir ‘‘sıkıntı’’ yaşadığının açık bir kabulüydü:

‘‘Olmasa çok daha iyi olacaktı. Ama oldu bir defa. O zaman bizim bu durumu gözden geçirerek tekerrürüne imkán vermeyecek tedbirleri geliştirmemiz lazım. Böyle bir olayın ortaya çıkması halinde gerek partimizin, gerek kişilerin ne kadar sıkıntıya veya üzüntüye kapıldığını artık her arkadaşımızın da görmesi gerekiyor.’’

Bahçeli, daha sonra şöyle konuştu:

‘‘Bizim bir sözümüz vardır. Öfke 24 saat sürer, üzüntü ise 48 saat. Bunları aştıktan sonra meseleye aklıselimle yaklaşmak gerekir. Zaten biz de bu ilkeye uyarak açıklamamızı bir süre bekledikten sonra yaptık.’’

Bahçeli, bu olayı onaylamadığını belirttiği basın toplantısını 2 Mayıs Salı günü, yani 25 Nisan'daki eylemden tam bir hafta sonra yaptı.

Ancak MHP Genel Başkan Yardımcıları Şevket Yahnici ve Şefkat Çetin, olaydan tam bir gün sonra basın toplantısı yaparak, eylemi sahiplenmişler ve tavrı ‘‘Ülkücü töre’’ sözleriyle meşru göstermişlerdi.

Ayrıca, Çetin ve Yahnici'nin böylesine iddialı bir çıkışı, genel başkanlarına danışmadan yapmış olmaları düşünülebilir miydi?

Bir meslektaşımız, ‘‘Ama herkes sizin ilkelerinize uymadı, MHP yöneticileri ertesi günü eylemi sahiplendiler’’ şeklinde bir hatırlatma yaptı.

Bahçeli, bunun üzerine şu karşılığı verdi:

‘‘Bakın ben aslında Beşiktaşlıyım. Ama Galatasaray'ın maçlarına da giderdim. Galatasaray'da da sadece rahmetli Metin Oktay'ı izlerdim. Maç bittiğinde bütün hareketlerini öğrenmiş olurdum. Ben siyasette de genel başkanlara bakarım. Onların sözlerini, tercihlerini belirtmelerini beklerim.’’

Bahçeli, ardından şu vurgulamayı yaptı:

‘‘Önemli olan genel başkanın tutumudur. Ben, bunları resmi genel başkan görüşü olarak söylüyorum.’’

Bu durumda, genel başkan yardımcılarının bu çıkışları nasıl karşılanmalıydı?

Bahçeli, ‘‘hoşgörü’’ mesajı verdi:

‘‘Parti yöneticilerinden farklı sesler gelirse, onlara da hoşgörüyle yaklaşmak gerekir’’ dedi.

Bir diğer meslektaşımız da ‘‘Bu ülkücü tavır söylemini nasıl karşıladınız?’’ diye üsteleyince, Bahçeli kısa bir yanıt verdi:

‘‘Bazı kavramları yerinde kullanmak lazım.’’

X