"Sedat Ergin" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sedat Ergin" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sedat Ergin

Sedat Ergin: Kıvrıkoğlu'ndan üç mesaj

Sedat ERGİN

GENELKURMAY Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun önceki akşam gazetecilerle yaptığı sohbetin en önemli bölümlerinden biri, 28 Şubat kararlarının uygulamasının genel bir dökümünü konu aldı.

Orgeneral Kıvrıkoğlu, ‘‘Bu kararların bir bölümü uygulamaya kondu, bir bölümü ise hálá Meclis'te bekliyor. Memurlarla ilgili olanı da bu bekleyenler arasında’’ dedi.

Genelkurmay Başkanı, ardından yasa haline gelen kararların bir dökümünü yaptı; önce sekiz yıllık temel eğitim yasasını, daha sonra Kuran kurslarını düzenleyen yasayı ve camilerin denetimini Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlayan yasayı sıraladı.

Orgeneral Kıvrıkoğlu, ayrıca özel vakıfların Devlet Denetleme Kurulu tarafından denetlenmesine olanak sağlayan tasarıyı da hatırlatarak, ‘‘Bu çok önemli. Çünkü eski uygulamada yalnızca devlete ait vakıflar denetlenebiliyordu. Oysa bu yasayla devlet dışındaki vakıflar da artık denetlenebilecek’’ diye konuştu.

Orgeneral Kıvrıkoğlu, bu çerçevede geçen dönem TBMM'den geçirilen Sermaye Piyasası Kurulu yasasına verdiği önemin altını da çizdi, ‘‘Bu yasanın geçmesiyle yeşil sermayenin de kontrol altına alınması yönünde önemli bir araç sağlandı’’ şeklinde konuştu.

Bu döküme bakıldığında, aslında 28 Şubat kararlarının hayata geçirilerek, irtica ile mücadelenin altyapısının oluşturulmasında azımsanmayacak bir mesafe alındığı olgusunun teslim edilmesi gerekiyor.

Orgeneral Kıvrıkoğlu'nun öncelik listesindeki bir diğer başlığı Güneydoğu sorunu oluşturdu. Orgeneral Kıvrıkoğlu, terör sonrası dönemde hükümetin ekonomik, sosyal ve idari alanda alınacak önlemlerle ilgili süratli bir şekilde hareket etmesi konusunda sabırsızlık içinde gözüktü.

Orgeneral Kıvrıkoğlu, şu sözleriyle Güneydoğu sorununu öncelikle bir refah ve kalkınma sorunu olarak değerlendirdi:

‘‘Burada önemli olan vatandaşın boğazından geçen, cebine girendir. Baraj yapıp suyunu getirmek yetmiyor. Bölgede yaşayan insanın refahının artması gerekiyor. Bu önlemler ne kadar zamanda alınabilir? Bunun süresi konusunda ben bir şey söyleyemem. Bu görev bize ait olsaydı, söylerdim. Bu görev hükümete ait. Hükümetin ele alış şekline göre çok uzun zaman da alabilir, kısa zamanda da bitirilebilir.’’

Genelkurmay Başkanı'na göre, gerek 28 Şubat kararlarının uygulanması, gerek Güneydoğu'nun refahının yükseltilmesinde iş siyasi kadroların mesaisine kalıyor.

Peki, Orgeneral Kıvrıkoğlu, siyasileri nasıl görüyor?

Meslektaşımız Fikret Bila'ya söylediği şu sözler, Orgeneral Kıvrıkoğlu'nun siyasi kadroların hal ve gidişi konusunda genel bir memnuniyetsizlik içinde olduğunu açıkça ortaya koydu:

‘‘Türkiye'nin AB standartlarına gelmesi için öncelikle siyasilerin kendilerini bu ölçülere uydurmaları gerekiyor. Bunu daha önce de söylemiştim. Şimdi de söylüyorum.’’

Orgeneral Kıvrıkoğlu'nun bu sözleri, Türk Ordusu'nun üst kademelerinde Türkiye'nin bugünkü siyasi kadrolarına dönük çekincelerin en kuvvetli ifadelerinden biri olarak alınabilir.

X