"Sedat Ergin" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sedat Ergin" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sedat Ergin

Sedat Ergin: Kahramanmaraş'ta kahramanlık geleneği

Sedat ERGİN

Kahramanmaraş'ın günlük ve tarafsız siyasi gazetesi, ‘‘İstiklal’’, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in kente gelişi dolayısıyla dün şu başlığı atmıştı:

‘‘Cumhurbaşkanımız Demirel Baba, babalığın gereğini yerine getir gayrı, Türkiye'nin emniyeti Kahramanmaraş'a bakıver gayrı...’’

Manşetin hemen üstünde, ‘‘Maraşlıya mezar olmadan düşmana gülzar olamaz’’ üst başlığı atılmıştı. Demirel'in, kentte serbest bölge kurulmasına hamilik yapması istenen haber, şu girişle başlıyordu:

‘‘Sevgili babamız, bayrağına madalya verilen başka şehir var mı Allahaşkına?’’

Kahramanmaraş, kahraman geçmişi ile gurur duyan, kahramanlık sembollerini bugün de kuvvetle yaşatan bir kentimiz.

Örneğnin kentin tek üniversitese, işgal kuvvetlerine ilk kurşunu sıkan Sütçü İmam'ın ismini taşıyor.

Türkiye'de çıkartılan özel bir yasayla bayrağına istiklal madalyası takılan tek kent Kahramanmaraş...

Kahramanmaraş'ın işgalden kurtuluşunun 80. yıldönümü de dün Demirel'in bayrağa İstiklal Madalyası'nı takmasıyla açıldı.

Hemen ardından Kahramanmaraş İmam Hatip Lisesi'nin mehteran takımı sahne aldı. Mehteran başının, Demirel'in önünde eğilerek, ‘‘Devlete selaaam, hasduuur’’ demesiyle birlikte, Cumhurbaşkanı'nın, tam karşısındaki davulcunun tokmağı ortalığı gürletti.

Dünkü geçit töreninde yükün ağırlıklı bölümünü iki ayrı temsili gösteri sergileyen İmam Hatip Lisesi öğrencileri üstlenmişti.

Bir DSİ kamyonunun çektiği platformun üzerindeki ilk gösteride, Sütçü İmam'ın, hamamdan çıkan iki kadına peçelerini çıkartmalarını söyleyen Fransız askerlerini tabanca ile vuruşu canlandırıldı.

İkinci gösteri ise imamın, cuma hutbesinde, halkı Kuran adına cihada davet etmesiyle başlayan silahlı ayaklanma, Fransız askerlerinin öldürülmesi ve kaledeki Fransız Bayrağı'nın indirilerek, yerine Türk bayrağının çekilmesiyle sonuçlandı.

Yaklaşık 1.5 saat süren törenin en ilginç bölümü, Kahramanmaraş'ta folklorik bir gelenek olarak mahalle düzeyinde sürdürülen çete takımlarının geçit töreniydi.

Bu bölümde, Kahramanmaraş'ın 42 mahallesinden, ‘‘Çete takımları’’, kendilerini ayakta selamlayan Cumhurbaşkanı'nın önünden sırayla geçtiler. Grupların önünde, bazıları elinde kılıçla yürüyen mahalle muhtarları yer aldı. Muhtarların arkasında da davul ve zurnacı...

Çete takımlarında, her yaştan insan var. Bastonlu gazilerden, mahallenin delikanlıları ve küçük çocuklara kadar... Hepsi, yöresel giysileri olan şalvar, aba üstüne poşu ve keçeden kalpaklarıyla yürüyüşe katıldılar.

Ve Demirel'in yanından geçer geçmez tabanca ve tüfeklerindeki kuru sıkı mermileri büyük bir gürültüyle havaya sıktılar.

Adı kahraman olan bir kentin, ruhuna da bu yakışırdı.

Peki, gösterilerde dost bir ülkenin bayrağının indirilmesi, temsili de olsa askerlerinin öldürülmesi ne ölçüde uygundu?

Demirel, dönüş yolunda uçakta bu soruya yanıtında, ‘‘Bu şeylerin değişmesi için biraz zaman lazım...’’ demekle yetindi.

X