"Sedat Ergin" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sedat Ergin" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sedat Ergin

Sedat Ergin: Gazete okuru gözüyle

Sedat ERGİN

Geçen perşembe gününden dün sabaha kadar olan süreyi evde istirahat ederek geçirmek durumundaydım.

Gazetede olmadığım için özel imkánlarımla bilgi alacak konumda değildim.

Sonuçta, geçen haftanın ikinci yarısında Türk kamuoyunu ilgilendiren olayları, kendimi herhangi bir gazete okuru yerine koyarak, sade bir vatandaş gözüyle izledim.

Ve doğrusunu söylemem gerekirse, kafam çok karıştı.

Bu süre içinde Türkiye'nin gündemini meşgul eden iki önemli olay vardı: Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay'ın intihar girişimi ve hemen öncesinde intihar olayıyla da ilişkilendirilen borsadaki skandal iddiaları.

Üstelik, borsada 2 Temmuz Cuma günü yapıldığı öne sürülen vurguna ilişkin iddialar, koalisyon ortağı olan bir partinin liderini de içine alacak şekilde takdim edilmişti.

Özetlemek gerekirse, fotoğrafın bütün parçalarını yan yana getirdiğinizde, karşınıza ancak Türkiye'de rastlayabileceğiniz türden bir karambol çıkıyordu.

* * *

Özellikle borsa spekülasyonuyla ilgili söylentiler söz konusu olduğunda, yalnızca bir kargaşayla karşı karşıya kaldığımı belirtmeliyim.

Borsanın 2 Temmuz tarihli oturumunun nasıl değerlendirilmesi gerektiği konusunda basında ortak bir teşhis bulamıyorum.

Görüşlerine, bilgi birikimlerine ve dürüstlüklerine güvendiğim uzman gazeteci ve yazarların taban tabana ters analizler yapmaları merakımı iyice kamçılıyor.

Bir diğer tarafta, başlangıçta bu konuda iddialı görüşler ortaya attıktan sonra kendileriyle yüzleşip, hata yaptığını itiraf etme cesaretini gösteren meslektaşlarım var.

Diğer tarafta, bu söylentilerin toplumda bu kadar çabuk kabul görmesinde rol oynayan ‘‘Herhalde yapmışlardır’’ şeklindeki önyargıların mutlak hákimiyeti...

* * *

Sonuç, bilgi dağarcığı gerçeklerle değil, spekülasyonlarla beslenen bir kamuoyu olgusudur.

Kamuoyu, gerçeği, doğrularla yanlışların eşit muamele gördüğü bir enformasyon borsası üzerinden öğrenmeye çalışmaktadır.

Borsada hisse senetleri değerine nasıl müdahale ediliyorsa, burada da gerçeğe müdahale edilmektedir.

Bazen bilinçli, bazen bilinçsizce...

Hal böyle olunca, kamuoyu gerçeğin nerede durduğunu görememekte, gerçeği yalnızca bir belirsizlik olarak algılamaktadır.

Bu duruma düşen toplumlar, çoğunluk olgular değil, kuşku, vehim, spekülasyon ve entrika üzerinden düşünüp, fikir üretirler.

Ve böyle bir toplumda herkes zan altındadır.

Bunun adı, ‘‘dehşet toplumu’’dur.

Vatandaş olarak yalnızca çaresizlik hissedersiniz.X