"Sedat Ergin" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sedat Ergin" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sedat Ergin

Sedat Ergin: Demokrasi ve cennetin anahtarları

Sedat ERGİN

Kapatılan Refah Partisi'nin eski Genel Başkanı Prof. Necmettin Erbakan, bundan iki yıl kadar önce televizyonlara yansıyan bir konuşmasında, seçmenlerine ahiret ile ilgili vaatlerde bulunmaktaydı.

Prof. Erbakan, bu konuşmasında partililerine Kanal-7'ye bağışta bulunmaları çağrısında bulunmaktaydı.

Erbakan sözlerine, ‘‘Televizyon olmadan bir davanın yürütülmesi mümkün değildir. Bugün yapılmakta olan cihatta, televizyonu isterseniz bir tank birliği ya da hava kuvvetleri olarak görebilirsiniz’’ diye başlıyordu.

RP liderine göre, ‘‘Hava kuvvetleri bombalamadan önce piyadenin o tepeyi ele geçirmesi mümkün değildi.’’

Erbakan, bu noktada seçmenlerine şöyle seslenmekteydi:

‘‘Kanal-7 televizyonu için vereceğiniz paralar bu anlama gelecektir. Öldükten sonra zifiri karanlıkta bir şeyin size gelip yardım etmesini istiyorsanız. Bu şey inançla Kanal-7'ye vereceğiniz para olacaktır.’’

* * *

Mezarınıza son toprak da atıldıktan sonra birden o zifiri karanlıkta yapayalnız kaldığınızda, size gelip yardım edecek olan ‘‘şey’’ nedir?

Erbakan, bu soruyu karşılıksız bırakmaktadır.

Ancak bu sözlerinden melekleri kastettiği anlaşılabilir.

Öbür dünyada bir şekilde yardım alacağınıza göre, bu sözlerde size cennetin kapılarının açılacağı vaadinin de yer aldığını düşünebilirsiniz.

Her halükárda, ahiret ile önemli bir güvence elde etmiş bulunuyorsunuz.

Yeter ki, cüzdanınıza davranıp Kanal-7'ye para bağışında bulunun.

* * *

Necmettin Erbakan, bu konuşmayı yaptığında bir siyasi partinin lideriydi. Daha sonra ‘‘resmen’’ Türkiye'nin başbakanlığını da üstlendi.

Bir siyasi olarak yaptığı bu konuşmada, açıkça görüleceği gibi, ahiret álemiyle ilgili bir konuyu düzenlemekteydi.

Öbür dünyada kimin yardım görüp görmeyeceği doğrudan Allah'ın ilahi yetki alanına girdiği halde, kendisi bir kul olarak bu yetkiyi doğrudan kendisine atfetme hakkını görmekteydi.

Burada bir televizyon kanalına bağış toplanması gibi dünyevi bir konunun halli ile ahiretle ilgili vaatlerin ilişkilendirildiğini görüyoruz.

* * *

Demokrasiler siyasi partiler arasında rekabete dayanır.

Bu rekabetin eşit rekabet koşullarında gerçekleşmesi esastır.

Bir demokraside bir parti cennetin anahtarlarını vaat ettiğinde, bu kulvarda iddiası olmayan ya da bu tür uhrevi yetkilerle donatılmamış olan partiler rekabet şanslarını ister istemez kaybedeceklerdir.

Bu, aynı zamanda demokrasinin tükenme noktasıdır.

AB'nin Avusturya'daki ırkçı partiyi dışlama kararının ardından başlayan ve demokrasilerin hangi eşikte kendilerini koruma hakkının doğduğunu konu alan tartışma, bu satırların yazarını çok yakın tarihimizin bu sayfasına götürüverdi.

X