« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sedat Doğan: Adaletsizlik var

Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Doğan, TFF Süper Kupa maçında hakem Cüneyt Çakır'a fiili müdahalesi nedeniyle Engin Baytar'a verilen 11 maçlık cezanın ağır olduğunu söyledi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Sedat Doğan, GSTV'ye yaptığı açıklamada, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) tarafından Engin Baytar'a en üst sınırdan ceza verildiğini aktarırken, başka bir futbolcunun olası daha ağır bir hareketinde nasıl bir ceza uygulanacağının bilinemeyeceğini savundu.

Tahkim Kurulu'na Engin için itirazda bulunacaklarını dile getiren Doğan, şunları söyledi:
“Biz futbolcumuzun yaptığı hareketi asla savunmadık. Hatta biz kendimiz de bir ceza vereceğiz. Konumuz olan olayda futbolcumuz son derece saygısızca bir şekilde hakemin yakasına yapıştı ve bir saniye kadar tutup bıraktı. Şimdi ben şunu sormak istiyorum? Hakemin yakasına yapışıp bırakanla, hakeme tokat atan, yumruk atan veya eline bir sopa alıp kafasını yaran kişinin cezası aynı mı olacak? Cezayı en üst sınırdan veriyorsunuz. O zaman yarın bir başka oyuncu herhangi bir hakeme karşı ya da herhangi bir federasyon görevlisine karşı çok daha ağır fiil işlediğinde, sizin verecek cezanız kalmıyor. Demek ki burada bir adaletsizlik var. Bu çok önemli bir mevzu. Bize çok kolaycılık olmuş gibi geliyor. O açıdan biz buna itiraz edeceğiz. Tabii ki bir ceza verilmesi lazım. Tabii ki bu saygısızlığın karşısında bizim futbolcumuzun kendine çeki düzen vereceği ve bunu anlayabileceği şekilde ceza olması lazım ama bu en üst sınırdan verilecek ceza asla değil ve olamaz, olmamalı.”

"Deplasmanlarda seyirci olaylarına dikkat edilmeli"

Fenerbahçe ile Erzurum'da oynadıkları TFF Süper Kupa maçında taraftarlarının neden olduğu saha olayları nedeniyle 75 bin lira para cezası almalarına değinen Doğan, bu dış saha maçları için federasyonun daha farklı uygulamalara gitmesi gerektiğini söyledi.

Bugüne kadar saha olayları nedeniyle aldıkları cezaların yüzde 95'inin deplasmanda yaşananlardan kaynaklandığının altını çizen Sedat Doğan, “Biz kendi stadımızda oynarken güvenlik bize ait, arama yapıyoruz ve bileti biz satıyoruz. Bileti sattığımız kişiden biz mesulüz. Burada her türlü sorumluluğumuz var. Fakat deplasmanda bir maça gittiğimiz zaman, saha bizim değil, stadın güvenliği bize ait değil, biletten kazanılan parayı da biz almıyoruz. Bunun da çok ciddi tartışılması lazım. Para kazanmıyorum, bilet talep etmiyorum taraftarım için. Sen para kazanmak için oraya birilerini alıyorsun. Sarı-kırmızı giyinmiş gelmiş ama içinde kötü niyetli insanlar da olabilir, Galatasaraylı olabilir, olmayabilir. Bunun da dengesinin sağlanması lazım” şeklinde konuştu.

Doğan, bu durumdan Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor gibi ekiplerin çok ciddi sıkıntı yaşadığını söyleyerek, “Bunun da muhakkak federasyon tarafından halledilmesi lazım. Bu kadar geniş bir objektif sorumluluk olamaz. En azından bizim bilet talep etmediğimiz deplasman maçlarında herhangi bir sorumluluğumuz olmaması gerektiği yönünde yönetmelik değişikli yapılmasına TFF'yi ikna etmek istiyoruz. O sebeple de 75 bin liralık ceza bizim için çok. İtiraz etmeyi düşünmüyoruz şu anda. Galatasaray'ın ev sahibi olmadığı, federasyonun ev sahibi olduğu bir maç. Özel güvenliğin kimin tarafından getirildiği ortada. Bizim şehrimiz değil, bizim stadımız değil. Böyle bir cezayı o anlamda ben ağır buluyorum” ifadelerini kullandı.

"Takıma ciddi yatırım yaptık"

Spor Toto Süper Lig'de Kasımpaşa maçıyla yeni sezonu açacaklarını hatırlatan Doğan, önemli hedefleri olduğunu dile getirirken, sözlerini şöyle tamamladı:
“Biz çok ciddi bir yatırım yaptık takıma. Geçen sene de yaptık, bu sene de yapmaya devam ediyoruz, yine yapacağız. Çünkü dünyada popülaritesi en yüksek olan spor dalı futbol. Bizim de lokomotifimiz futbol. Takımımızı Avrupa'da ve dünyada ilk 10 kulüp içerisine sokmak istiyoruz. Bu hedefler dahilinde Kasımpaşa maçını da tabii ki kazanmak için sahaya çıkacağız. Ben tabi ki takımımızın her maçı kazanacağını düşünüyorum. O inançla gidiyoruz.”

Bunları da Beğenebilirsiniz