Gündem Haberleri

  Sedat Bucak için 18 yıl hapis istendi

  Nurettin KURT/ANKARA
  17.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Susurluk davasında 1 yıl 15 günlük hapse mahkûm olan Şanlıurfa eski milletvekili Sedat Edip Bucak hakkında "örgüt üyesi olmak ve yağma" suçlamalarıyla yeni bir dava açıldı. Bucak’ın 11 yıldan 18 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

  ÇETE suçlarına bakan Ankara Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Görüşen, Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin beş kişiye silah tehdidiyle senet imzalatılması nedeniyle 18 Haziran’da düzenlediği "Kaldırım Operasyonu" soruşturmasını tamamladı. Savcı Görüşen’in hazırladığı iddianamede, Bucak’ın da aralarında bulunduğu 18 kişi hakkında "örgüt kurmak, örgüt üyesi olmak, yağma, resmi belgede sahtecilik, tehdit ve silah kanununa muhalefet" suçlarından 11 yıldan 72 yıla kadar hapis cezası istemiye dava açıldı. Savcı, Bucak hakkında "yağma" ve "örgüt üyesi olmak" suçlarından 11 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası istedi. Görüşen, iddianamede Bucak’la ilgili olarak şu iddialara yer verdi:

  "Abdullah Naci Torun’dan borçluya ait senetlerin zorla alındığı ve daha sonra senetlerin karşılığının bu kişiye ödenmediği anlaşılmıştır. Bu suça Sedat Edip Bucak, Bülent Yurtseven, Sevda Çamanlı, Rıfkı Özkaya ve Cengiz Türkmen bizzat katılmıştır. Suç örgütü yöneticileri olan şüpheliler, bu eylemden faili olarak sorumludur. Şüpheli Bucak’ın silahlı suç örgütüne üye olmakla birlikte, bilerek ve isteyerek yardım ettiği anlaşılmaktadır."

  Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na ifade veren Bucak, hakkındaki suçlamaları kabul etmemişti. Bucak, bu davada ceza alırsa Susurluk davasında hakkında verilen ve Yargıtay’ın onamasının ardından ertelenen 1 yıl 15 gün hapis cezasını da yatmak zorunda kalacak. İddianamede çetenin liderliğini yaptığı ileri sürülen Sevda Çamanlı’nın ise mağdurları tehdit ettiği ve silah zoruyla senet imzalattığına dikkat çekildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı