Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Seçkin Türesay: Osmanlı Tarihi'ne büyük ilgi

Seçkin TÜRESAY

Kültürel promosyonlar konusunda Hürriyet daima titiz ve seçici davranmıştır. Özellikle verdiği kitapların ve ansiklopedilerin, kuşaklar boyu başvuru kaynağı olma özelliğini birinci şart olarak aramaktadır.

Biliyorsunuz ki, Hürriyet'in kültürel armağanları, verildikten sonra önemi ve değeri daha iyi anlaşılan kitaplar ve ansiklopedilerle zenginleşir.

Osmanlı Tarihi'nin Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşunun 700. yıldönümünde armağan edilmesi, Hürriyet'in güncel konularla kalıcı kitaplar arasında kurduğu promosyon bağının en önemli kanıtlarından biridir.

Osmanlı Tarihi, gerçekten de alanının en saygın, en kapsamlı, en güvenilir bilgileri içeren kaynağıdır.

Gazete ve televizyon duyurularında gördünüz, okudunuz, seyrettiniz ki, bu alanın iki saygın ve uzman kişisi İlber Ortaylı ve Murat Bardakçı, kitabın değerinin tartışılmazlığı konusunda sizleri aydınlattılar.

Okurlarımız 50 yıllık yayın hayatımızda, gazetelerinin en iyi kitaplarını verdiklerini bilirler, kitaplıklarındaki Hürriyet rafı bunun yeterince ispatıdır.

Osmanlı Tarihi'ni alan okurlarımız, duyurularda, yazılanlarda yer alan iddiaları, övgüleri aşan bir kitapla karşılaşmanın mutluluğunu yaşadılar.

Kendilerinden sonra çocuklarına da dev bir eser bırakmanın sevincini tattılar.

Türkiye öğrenmiştir ki, Osmanlı İmparatorluğu'nun tarihini doğru, tarafsız, bilimsel biçimde İsmail Hakkı Uzunçarşılı ile Enver Ziya Karal'ın kitabından öğreneceklerdir. Herkes, kaynağın tek olduğu konusunda ittifaka varmıştır.

Şimdi bu dağıtımdan sonra diğer ciltlerin dağıtımı başlayacaktır.

Osmanlı Tarihi'ni edinenler, Osmanlı İmparatorluğu'nun yükselişinden çöküşüne kadar bütün tarihi, belgelerle ve bilgilerle donanımlı biçimde öğreneceklerdir.

Biz, tarihimizin ancak doğru bilindiği takdirde bugünü anlayabileceğimiz kanısındayız.

Hürriyet'in bu armağanı, bu konudaki ilk doğru adımdır.

Hatalarımızı, başarı ve başarısızlıklarımızı anlamada bu eser bir rehber niteliği taşımaktadır.

İmparatorluktan cumhuriyete geçen bir ulus, bu imparatorluğu bütün özellikleriyle tanımalıdır.

İşte İsmail Hakkı Uzunçarşılı'nın ve Enver Ziya Karal'ın Osmanlı Tarihi, 700. yılın en değerli armağanıdır.

Hürriyet, gerçekten adına, yayın hayatındaki seçkinliğine yakışan bir kültürel promosyonu başarmıştır.

Yeni ciltlerle birlikte kitaplığınız zenginleşecektir.

Mutlu haftalar dileğiyle.X