Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Seçkin Türesay: İsimsiz kahramanlar


Seçkin TÜRESAY

GEÇEN hafta pazartesi günü, Türk basınının duayenlerinden Nezih Demirkent'in cenaze töreninde Türk basını bir acıyı yaşadı.

Yıllardar Hürriyet Gazetesi'ne en üst düzeyde hizmetlerde bulunan, uzun süre Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin başkanlığını üstlenen Nezih Demirkent'in cenazesinde Hürriyet büyük bir acı yaşadı.

Türk basınında dürüstlüğü ve çalışkanlığı ile tanınan muhabir arkadaşımız Kemal Diyarbekir, Demirkent'in cenazesinde fenalaştı, arkadaşlarının kollarında gittiği hastanede aramızdan ayrıldı.

Muhabir, bir gazetenin temel haber kaynağıdır. Durmadan, yorulmadan, her şartta haber peşinde koşar, gazetenin mutfağına malzeme getirir.

Belediye muhabiri Kemal Diyarbekir de, basın dünyasının saygın çalışanlarından biriydi. Dört belediye başkanının döneminde belediye muhabirliği yaptı, titiz, dürüst çalışmasıyla hepsinin saygısını kazandı. Meslek yaşamı boyunca gazetecilik ilkelerinden ödün vermeden haber peşinde koştu, temiz bir isim bırakarak bu dünyaya veda etti.

Onu rahmetle anacağız.

Hürriyet camiası taze bir acıyı yaşarken, ardından bir başka arkadaşımızın ölüm haberi bizi mateme boğdu.

Hürriyet'in gece editörlerinden, yazıişlerinin çalışkan mensubu Esat Ayık da kalbine yenik düştü.

Esat Ayık, sakin, efendi ve dürüst kişiliğiyle çok sevilen bir arkadaşımızdı. Yazıişlerinin çalışkan yaratıcılarındandı, akşamüstü gazeteye gelir, gece geç saatlere kadar, arkadaşlarıyla birlikte size güzel bir gazete ulaştırmanın heyecanıyla yaşardı.

Mutfaktakileri okurlarımız tanımazlar. Onlar sizler için isimsiz kahramanlardır ama bizim için gazeteyi çıkaranlar arasında önemli adlardır. Hele gece çalışanlarının önemi bir kat daha fazladır.

Onlar herkesin uyuduğu saatlerde haberin içinde yaşarlar, son haberleri sizlere eksiksiz ulaştırmak için çırpınırlar.

Esat da onlardan biriydi. Onu yitirdiğimiz akşam Bağdat bombalanıyordu. Hürriyet yazıişlerinin gece ekibi görev bölümü yaptı. Hasan Kılıç, Esat'ın evine koşarken, Necdet Tatlıcan, Nurettin Oktay, Fatma Saraç ve Hurşit Akyıl acılarını yüreklerine gömerek gazeteyi yeniden düzenliyorlardı.

Her ikisine de rahmet diliyoruz. Hiç kuşkusuz anılarımızda yaşayacaklar.

Tanrı bize, camiamıza ve hepinize bir daha acı vermesin diyoruz.

BUSH ISRARLI

YENİ Amerikan Başkanı Bush, Saddam'ı devirmeye niyetli.

Gerçi babası da niyetliydi ama bunu başaramadı.

Türkiye'nin bu meseleyle ilgisi çok yoğun. Çünkü Irak komşumuz.

Üstelik biz insani yardımlar başlığı altında Irak'la temas kuruyoruz ve onlara yardım ediyoruz.

Başbakan Bülent Ecevit de, Birleşmiş Milletler Kararları doğrultusunda, onları çiğnemeden ilişkilerimizi, yardımlarımızı sürdüreceğimizi açıkladı.

Önümüzdeki günlerde dünya gündeminin rahatsız edici bir maddesi olacağa benzer Irak meselesi.

ENERJİ BAKANLARI

Beyaz Enerji operasyonları ile ilgili haberler toplamında en ilginci Hürriyet'te yayınlanan manşetti.

On bakanı kapsayan suçlamanın getireceği sonuçlar henüz belli değil.

Yargılama sürecinde belgelerin ışığında soruşturmanın nasıl sonuçlanacağını Hürriyet takip ediyor.

Mutlu haftalar dileğiyle.

X