Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Seçkin Türesay: Haber kaynağı açıklanmaz

Seçkin TÜRESAY

HÜRRİYET geçen hafta da Türkiye'nin gündemini belirleyen gazete oldu. Beyaz Enerji Operasyonu'nu başlatma konusundaki tartışmaların odağı ve kaynağı Hürriyet'ti.

Haber doğruydu, birçok yetkilinin bu operasyonun başlangıcından haberi olmamıştı.

Her zaman olduğu gibi Hürriyet hem özel bir haber verdi, hem de habercinin kaynak açıklamama konusundaki ilkesini bir kez daha kamuoyuna ve siyasetçilere kabul ettirdi.

Gazeteci haber kaynağını açıklamaz, çünkü o haber onun habercilik dürüstlüğüne ve namusuna tevdi edilmiştir.

İşin garip tarafı politikacılar, birtakım çevreler haberin doğruluğunu tartışamazken -çünkü Hürriyet her zaman doğru haber verir- kaynağın açıklanması konusuna yöneldiler.

Oysa burada alınacak tavır, haberin kaynağını aramak değil, bu konuda bir araştırma yapmaktı.

Düğmeye kimin bastığı, Hürriyet'in haberinden sonra birçok yazıya, karikatüre konu oldu.

Haber kaynağının açıklanması konusunda Hürriyet zaman zaman baskılar karşısında kalmış, gazetecilik direncini hiçbir zaman kaybetmemiştir.

Hürriyet'in yayın tarihinde bunun birçok örnekleri, bu gazetede çalışan tanıkları vardır.

Hürriyet, yayın hayatı boyunca kaynak açıklamama konusundaki ilkeliliğini korumuştur. Bu yüzden yazı işleri sorumlularının, yazarların, muhabirlerin aleyhinde soruşturmalar açılmış, cezalar hükmedilmiş ama gene de kaynak açıklanmamıştır.

Geçen hafta bu konuda Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök'ün yazdığı yazıda, Ankara Temsilcisi Sedat Ergin'in tavrı da bütün ilkeleriyle belirtilmiştir.

Geçen hafta Türk basını için ilginç bir zaman dilimiydi.

Hürriyet hem habercilikteki zirvesinde gazetecilik yaptı, hem de gazetecilik ilkeleri konusunda iyi bir sınav verdi.

Mutlu haftalar dileğiyle.

X