"Deniz Sipahi" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Sipahi" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Sipahi

Seçimlerin malzemesi şimdiden belli

Büyükşehir davasında tutuklu kimse kalmadı, ama mahkeme kararları ve dava süreci daha uzun bir süre kamuoyunu meşgul etmeye devam edecek.

Ne derseniz deyin...
Önümüzdeki seçimlerin en önemli malzemelerinden biri İzmir Büyükşehir davası olacak. Başkan Aziz Kocaoğlu’na 397 yıl istendiği davada, Genel Sekreter Pervin Şenel Genç’in tahliyesiyle tutuklu kimse kalmadı.
Dava devam etmektedir ama bu yeni bir süreçtir. Çünkü serbest bırakılanların çoğu ev hapsinde... Genç de onlardan biri... Ceza evde çekilse de; bu bir anlamda yarı tutukluluk demektir.
Yani mahkeme kararları ve dava süreci daha uzun bir süre kamuoyunu meşgul etmeye devam edecektir.
Birkaç gündür yazıyorum. Yerel seçimler için de ok yaydan çıkmış gibidir. AK Parti’nin Cumhurbaşkanlığı ile belediye seçimlerini aynı dönemde yapmak istememesi, en azından şimdilik MHP kanadından kabul görmüştür. CHP’nin de farklı bir tavır içinde olacağını zannetmiyorum.
Türkiye bu konuyu biraz tartışır, ama 2013’ün son aylarında ya da günlerinde sandığı halkın önüne koyar.

Tekrar davaya dönelim.
Sadece İzmirliler değil; Türkiye kamuoyu da Aziz Kocaoğlu’nun 400 yıla yakın bir ceza istemiyle yargılanmasına tepki gösterdi. Aslında operasyonların yapıldığı gün, hepimiz Paris’te EXPO sunumundaydık. Kocaoğlu’nun haberi duyar duymaz İzmir’e dönünce, heyette de bir moral bozukluğu meydana gelmişti.
Aynı gün Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Türk Hava Yolları’nın Paris merkez bürosunda buluşup sohbet etmiştik.
Yıldırım da bir İzmir milletvekili olarak konudan çok üzüntülü olduğunu, tutuklu yargılanmaların tepki çektiğini ve kendisinin de rahatsız olduğunu söylemişti. Buna benzer açıklamaları Yıldırım; her İzmir’e gelişinde tekrar etti. Başbakan Erdoğan da son açıklamalarında bunu sık sık dile getiriyor.
Yani uzun tutukluluk süreleri özellikle muhalefet ve sivil toplum örgütleri kadar Ak Parti’nin yönetim kadrosu tarafından da tepkiyle karşılanmaya başladı. Belki de bu örneklerin hükümeti yıprattığını anketler kanalıyla daha net gördüler.

Sonuçta... Seçim günlerinde, seçim süreçlerinde partiler, siyasiler ellerindeki malzemeye göre, ellerindeki programa göre ve halka sunacakları projelere göre konuşacaklar.
CHP’nin İzmir stratejisini bu operasyonlar üzerine kurgulaması da normal karşılanmalıdır. Ve öyle de olacaktır.
Aslında tutuklu kalmaması, mahkemenin sonuca yakın olması da, büyükşehir adaylığı konusunu etkileyecektir.
Baştan beri söylüyorum; Aziz Kocaoğlu’nun kararında da bundan sonraki gelişmeler etkili olacaktır.
Hesap kitap yapanlar, buna göre kendi kişisel stratejisini belirleyenler, mahkemenin karar seyrini de takip etmeliler...
Kocaoğlu’nun kararında ailesi ve sağlığının dışında birinci etken bu olacaktır.

Bir ayrıntı daha... Bu sefer projelerin sayısı kadar niteliği ve yapılabilirliği de önemli olacak. AK Parti; genel seçimde 35 proje ortaya attı. Bunların bir kısmı kısa vadeli, bir kısmı ise 2023’e kadar bitebilecek projeler... CHP’nin de bir hazırlığı olduğunu biliyorum ama bunları seçim yaklaşırken açıklayacağını düşünüyorum.
Ağustos sıcak geçiyor; Ramazan ayı, sonrasında bayram... Okulların başlaması, kente dönüş...
Meclis’in açılması, ısınma turları...
Sonrasında da yasa teklifi bir anda önümüze gelir.
Türkiye’nin her yerinde derin bir kulis başlar. Kimin başkan olacağı ya da olamayacağı, kimlerin meclis üyeliklerine yazılabileceği...
Seçim demek hareket demektir.

X