"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Seçimlerin getirdiği çevre kirliliği

ÜLKEMİZİN ekonomik durumu, şehirciliğimizde yaşanan sorunlar gözler önünde iken, seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte çevresel kirliliği artıran parti bayrakları biz Ankaralıları çileden çıkarmaktadır.

Gelişi güzel boyutlarda imal edilerek bölge belediyelerinin inisiyatifi dahiline meydanlara, sokaklara üst üste yığılma şeklinde bağlanan bu rengarenk bayrak ve flamalarla belki sayın parti yönetimleri güçlerini anlatmaya, bu rezil objelerle bir mesaj verdiklerini sanıyorlar ancak, kirlenmeye yatırılan bunca masraf ile bir kişinin dahi bu bez parçalarıyla ikna edilemeyeceğini unutmaktadırlar. Her partinin bütçesinde yer alan bu sarfların muhasebesini dahi yapmak insanı çıldırtmaktadır.

Atatürk Bulvarı’na çıkan tüm cadde ve sokaklar, GMK Bulvarı, Ulus, Tandoğan Meydanı, Dışkapı, Aydınlıkevler, Keçiören, Etimesgut, Sincan, Yenimahalle’de yaşayan insanlar, hemen herkes bu kirlilikten şikayetçidir.

Kimi noktalarda, trafik ışıkları kapanmış durumdadır. Kopmuş bulunan parçalar ayrı bir sorun yaratmaktadır. Bu kirlilik anlayışı acaba batı ülkelerinde var mıdır diye sokaklarda insanlar biri birlerine hayret ve üzüntü ile sormaktadır.

Politikalarını ve vizyonlarını yenileyemeyen siyasi partilerimiz propagandayı da bu eski metotlarla sürdürmekten vazgeçemediler. Aşk olsun onlara, aşk olsun onların bu yaklaşımlarına ve bu kirliliğe engel olamayan sivil toplum kuruluşları ile medyamıza... n Tuncer KIRHAN

Başkent trafiğinin sebebi bir inşaat

ESENBOĞA’
dan, Akyurt’tan, Hasköy’den, Pursaklar yönünden akan trafik, birdenbire Dışkapı’dan başlayıp, Ulus Kavşağına kadar olan kısımda aniden tıkanıyor.

Sabahın, mesainin başlayacağı saatlerdeki bu tıkanıklığı merak ediyorsunuz. Acaba bir kaza mı oldu, ya da yol mu çöktü?

Hayır, hiç biri değil. Bir de bakıyorsunuz ki, bir hazır beton aracı, yolu enlemesine kesmiş, borularını 30 metre yukarıya dikmiş, oradaki bir inşaata beton boşaltıyor.

O saatte trafik orada öylece tıkanıyor. Bu durum bir gün değil, iki gün değil; haftalardır böyle sürüyor. Betonu boşaltan elemanlar umursamaz bir şekilde bağrışarak, çağrışarak işlerini yürütüyorlar. Araçların içinde bekleşen yüzlerce, binlerce vatandaş ise sessiz, pısırık, öyle sinmiş; beton aracının izin verdiği iğne deliği kadar yol içinden geçebilmek için bekleşiyor.

Üstelik burası protokol yolu. Ankara Valiliği’ne yüz elli metre uzaklıkta. Vali Bey camdan kafasını uzatsa bu rezaleti görecek.

Bu kentte gece, gecenin yarısı ya da sabahın erken saatleri yok mu. Rantlar, inşaatlar bütün ahlaki kuralları hepten silip, süpürmüş mü? Kent, kent ahlakı, saygı, sevgi diye bir şey yok mu? Üstelik de bu, ülkenin başkenti... Vitrini...

Kınıyoruz, yazıklar olsun diyoruz. C.M.

AŞTİ otopark

6
Temmuz 2007 Hürriyet Ankara ekinde AŞTİ Terminali otoparkının ilk 25 dakikasının ücretsiz olduğu yayımlandı. Fakat 7 Temmuz Cumartesi akşamı, otoparkı 25 dakikadan az kullanmama rağmen yine ücret ödemek zorunda kaldım. Görevliden saati belirten fişi istediğimde çöpe attığını, ayrıca bilgisayarlarının daha o sisteme geçmediğini söyledi. Ankara İl Tüketici Heyet numarasını(425 64 67) aradım ve görevli, kararı kendilerinin aldığını, fakat bu kararın uygulanmasını takip etmediklerini belirtti. Peki bunu hangi devlet kuruluşu takip edecek, sadece karar almak yeterli mi? İnsanlarımız hala bazıları tarafından aptal yerine koyulmaya devam ediliyor.

İsmail ÖZDEMİR

GÜNÜN SÖZÜ

"Hayatımız, yaptığımız tercihlerin toplamıdır."

(DR.W.Dwyer)
X