Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  'Seçimleri kilitleyebiliriz'

  13 Mayıs 2007 - 00:00Son Güncelleme : 13 Mayıs 2007 - 00:11

  Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Başkanı Ahmet Türk, isterlerse “seçimi yapılamaz hale getirme imkanları bulunduğunu” savunarak, “5-10 bin bağımsız aday gösterdiğimizde oy pusulasını hangi zarfa, hangi sandığa koyacaksınız?

  İstersek seçimleri böyle kilitleyebiliriz” dedi.

  Türk, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, “bağımsız adaylarla seçime girme kararı almalarından bir gün sonra, TBMM'de bağımsız adayların birleşik oy pusulasında yer almasına yönelik bir düzenleme yapıldığını” söyledi. Bu düzenlemenin kendilerinin önünü kesmeye yönelik olduğunu savunan Türk, yıllardır birbiriyle kavga edenlerin, Meclis'te bir ittifak oluşturarak söz konusu Anayasa değişikliğine destek verdiklerini kaydetti.

  “Adaletsiz ve dışlayıcı bir yaklaşımın ülkeye bir yarar getirmeyeceğini” anlatan Türk, “Biz parlamentoya girmek istiyoruz. Başta Kürt sorunu olmak üzere Türkiye'nin tüm sorunlarına demokratik zeminde parlamenter sistem içinde tartışarak çözüm bulma arayışı içindeyiz” diye konuştu.

  Türk, “Ötekileştirerek, dışlayarak, demokratik siyasetin önünü kapatarak ülkede kaosun sürmesini adeta isteyen bir tutum ve davranış sergilendiğini” öne sürerek, şunları söyledi:
  “Biz istersek bu seçim iptal olabilir. Yarın Diyarbakır'dan, Mardin'den, Batman'dan, Siirt'ten binlerce adayla müracaat ettiğimiz zaman o birleşik oy pusulasını hangi zarfa, sandığa koyacaklar? Bunu nasıl becerecekler? İnanıyorum ki bu adil olmayan yaklaşımı Sayın Cumhurbaşkanı veto eder. Ancak böyle bir şey gerçekleştiği takdirde YSK da bunu görerek, ona göre değerlendirme yapmalıdır. Biz bir kaos, istikrarsızlık yaratmak, seçimi yapılamaz hale getirmek istemiyoruz. Ama bu imkanımız var. Bunu yapabiliriz.”

  Türk, “istersek seçimi yapılamaz hale getirebiliriz” şeklindeki sözünün hatırlatılması üzerine, “Diyarbakır'da 5-10 bin bağımsız aday gösterdiğimizde, o seçim pusulasını hangi zarfa, hangi sandığa koyarsınız? Vatandaş nasıl oy kullanacak? İstersek seçimleri böyle kilitleyebiliriz” yanıtını verdi.

  Bir başka soru üzerine de, Türk, parlamentoda güçlü bir grup oluşturacaklarını savunarak, “Sayımızı düşürmeye yönelik bazı oyunlar tezgahlanıyor ama biz bunun önlemini alacağız” dedi.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 62 Yorum }
  • gorkem gorkemli 13.5.2007 02:25:44
   Ahmet Efendi`den nagmeler.... ,Kurt halkini siz temsil etmiyorsunuz Ahmet Efendi, secimlerde baraja gomuldugunuz zaman gorecegiz kim kimi kilitliyormus....
  • mine Atafirat 13.5.2007 02:24:21
   Haydaaa! Bu kilitleme modası da Sn Deniz Baykal'dan çıktı.
  • Ali Cengiz Topcuoğlu 12.5.2007 23:13:23
   Ne demek istiyorsun? Cesaretin varsa bir dene de ,anyayı Konyayı gör. Millletin sabrını yanlış değerlendirip de ortalığı karıştırmaya kalkışma, bu dostça bir uyarıdır, bunu da unutma.
  • Nekis Demok 12.5.2007 23:12:13
   Bağımsız adayların toplam sayısını kısıtlayan yasa da çıkaralım o zaman. Başka taktiğiniz var mı?<br>Unutmayın çıkacak yasalar da demokrasi kuralları içinde.
  • Ali Kahraman 12.5.2007 23:02:49
   Hayat ne kadar tesadüflerle dolu. Bu adamın soyadı
  • aynur çakır 12.5.2007 22:56:08
   ATEŞ OLSAN NEREYİ YAKARSIN,BUNU SENDE BİLİYORSUN KAZANAMAZSAK DİYE BAHANE UYDURUYORSUN SİZİ AKLI BAŞINDA KİMSE SEÇMEZ ÇÜNKÜ SEN VE YANDAŞLARIN KENDİLERİNİ DÜŞÜNÜYOR,HİÇ KİMSEYİ DEĞİL...
  Sayfa Başı
  Haberlerrüştü reçbermehmet yılmazkenan başaranuğur melekeali eceilker yasinyassıada