Gündem Haberleri

  Seçimlerden sonra emlak fiyatları ne olacak?

  Hürriyet Haber
  19.07.2007 - 17:59 | Son Güncelleme:

  Konut piyasası 22 Temmuz'da yapılacak seçimlere kilitlenmiş durumda. 27 Nisan gecesi yayınlanan e-bildiriyle birlikte Mart ve Nisan ayında mortgage beklentisiyle hareketlenen konut piyasası durgunluğa girdi. Bu durgunluk Haziran ayında ve Temmuz'un ilk yarısında da kendisini hissettirdi.

  www.emlakkulisi.com sitesinde,  farklı alternatiflere göre bundan sonra emlak piyasasında nasıl bir seyir izleneceğinin ayrıntılı analizi yapıldı. Senaryolar ve beklentiler şöyle:

  - Seçimden yine tek başına iktidar çıkarsa, emlak fiyatları orta ve uzun vadeli yükseliş trendini koruyacak. (Burada hangi partinin tek başına iktidara geldiği çok önemli değil.)

  - Sandıktan koalisyon çıkarsa, kısa vadede, seçim dolayısıyla ertelenen talep alıma çevrilir. Ama orta ve uzun vadeli trendde duraklama yaşanır.

  - 2006 yılı Mayıs ayında yaşanan dalga nedeniyle, yükselen faizler hala gerilemedi. Bugün bankaların kullandırdığı konut kredilerinin faizi yıllık bazda yüzde 18-19 aralığında. Faiz oranları gerilemediği sürece konut fiyatlarında sert yükseliş olmaz.

  - 2005 ve 2006'da maket aşamasında konut satılırken bugün tamamlanmış veya tamamlanmak üzere olan konutlar satılıyor. Dolayısıyla alıcılar kredi taksitine ilave olarak kira ödemeyecek. Bu etken konut talebine biraz olumlu yansıyacak.

  - Yabancı ilgisinin seçimden sonra artarak devam edeceği tahmin ediliyor. Bu ilgi önce arsa fiyatlarını yükseltecek. Bu yükseliş orta kesimin satın alacağı konutların fiyatına da yansıyacak.

  - Nitelikli konut ihtiyacı artıyor. Özellikle beyaz yakalılar markalı konut projelerinde yaşamak istiyor. Fakat peşinatlarının az olması ve bugünkü faiz oranlarıyla aylık taksitleri ödemekte zorlanacak olmaları gibi nedenlerle alımı erteliyor.

  - Son yıllarda İstanbul'da on binlerce konut inşa edilmesine rağmen, merkezi lokasyonda kiralar gerilemiyor. Hatta tam tersine artıyor. Bunda kentin göç almaya devam etmesi, yeni evlenen çiftler ve boşanmalar etkili. Kiralardaki bu artış insanları ev sahibi olmaya zorluyor.

  - Sonuç olarak; seçimlerden sonra Merkez Bankası faiz oranlarını düşürürse konut fiyatları yükselir. Eğer faiz oranları sabit kalır veya artarsa konut fiyatları geriler. Konutta alırken veya satarken seçim hesabı yapanların bu faktörü gözönüne alması gerekiyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı