Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Seçime rağmen ekonomi krize prim vermedi, yatırım yapmaya gelin

  Sadi ÖZDEMİR
  05.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme: 04.07.2007 - 21:46

  Dünya Odalar Federasyonu Kongresi’nde konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin siyasi, ekonomik ve hukuki reform sürecini başarıyla yürüttüğünü ve bu sürecin devam ettiğini belirterek, "Seçim sürecinde piyasalar hiçbir kriz senaryosuna prim vermedi" dedi.

  DÜNYA Odalar Federasyonu’nun İstanbul’da yapılan 5’inci kongresinde 118 farklı ülkeden İstanbul’a gelen işadamlarına seslenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçim sürecine rağmen ekonomik istikrarın devam ettiğine dikkat çekti. Bu süreçte piyasaların kriz senaryolarına prim vermediğini dile getiren Erdoğan, Türkiye’nin siyasi, ekonimik ve hukuki reform sürecini başarıyla yürüttüğünü vurguladı. Türkiye’nin demokrasi ve ekonomik istikra için birçok reformu yaptığını ve bunların sonucu olarak seçim sürecinde sağlam bir ekonomik yapı görüldüğünü söyleyen Erdoğan, yabancı işadamlarını Türkiye’ye yatırıma davet etti.

  YILDIZIMIZ PARLIYOR:

  Başbakan Erdoğan, dünya genelinden 12 bin odanın temsilcilerini İstanbul’da ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirtti ve "Türkiye’nin ve İstanbul’un sahip olduğu farklılıklar başka ülkelerde bölgelerde problem teşkil etmiş olabilir ama bizim tarihimizde farklılıklar bir zenginlik olarak görüldü ve bundan da büyük bir medeniyet birikimi ortaya çıktı. Dünyada yıldızı en çok parlayan Türkiye’ye ve İstanbul’a bu açıdan bakmanız da büyük önem taşıyor. Türkiye yıldızı parlayan imkanlar ve fırsatlar sunan ülke konumundadır. 2006 sonu itibariyle 20 milyar dolar doğrudan yatırım gelmesi yatırımcıların önündeki engelleri kaldırdığımızın açık sonucudur" dedi.

  YOLA DEVAM EDECEĞİZ:

  "Kat ettiğimiz ekonomik büyüme, ülkemizi cazibe merkezi haline getirdi. Şu anda seçim sürecindeyiz ve buna rağmen bütün ekonomik göstergelerin son derece iyi gitmesi, yola devam edeceğimizin açık işaretidir" diyen Erdoğan, bu sözlerini rakamlarla destekledi. Seçimlere rağmen bütçe disiplininden taviz verilmediğini ve popülizme gidilmediğini söyleyen Erdoğan, "Türkiye’nin istikrar ve güven ortamını kaybetmesine asla izin veremeyeceğiz" diye konuştu.

  DEMOKRASİ VE YOKSULLUK:

  Erdoğan, Türkiye’nin Avrupa Birliği tam üyelik sürecinde de yoluna emin ve kararlı adımlarla devam ettiğini söyledi ve şöyle dedi: "AB ve demokratikleşme yönünde tarihi adımlar atıyoruz ve kazanımları muhafaza etmede kararlı duruş sergilemeye devam edilecektir. Özellikle yaşayarak tecrübe ettiğimiz konular var, demokrasiye ve demokratikleşeme karşı her türlü olumsuzluk, Türkiye’nin fakirleşmesi, yatırımların ürkmesi, işsizliğin büyümesi anlamına gelir ve AB süreci bazı ülkelerin engellemelerine rağmen kararlı şekilde devam ediyor. Biz ise engelleri aşmaya kilitlenmiş durumundayız. Sadece kamu kesimi değil Türkiye’nin bütün sivil dinamikleri aynı kararlılık içindedir ve politikalarımızın da arkasındadır. Bu toplantının ev sahibi TOBB başta olmak üzere Türkiye’nin bütün STK’ları reformlara desteğini sürdürmektedir."

  Siz bize bir adım atın biz size 100 adım geliriz

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, yabancı işadamlarına Türkiye’nin ekonomik potansiyellerinin görünenden çok daha fazla olduğunu söyledi ve "Türkiye’nin gelecek için vaat ettikleri ve potansiyelleri bugün sahip olduklarımızdan çok daha fazladır. Siz bize bir adım yaklaştığınızda biz Türk siyasileri ve işadamları olarak sizlere 100 adım yaklaşacağız. Her bir bakan arkadaşım bizzat ben önünüze gelen her sorunda çözüm bulma gayreti içinde olacağız" dedi.

  Türkiye’de emin tüccarlar bol kazançlar bulacaksınız

  TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ev sahibi olduğu Dünya Odalar Federasyonu Kongresinde Türkiye’nin ekonomik gücünü anlattı ve işadamlarını yatırıma davet etti. Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: "Bu kongre dünyanın bütün ticaret ve sanayi odalarını aynı çatı altında toplayan tek organizasyondur. Güney Afrika’da iki yıl önce yapılan Kongre’de sizi İstanbul’a davet etmiştim. İpek yolu üzerinde yer alan ülkemiz yüzyıllarca ticaret güzergahı olmuş, İstanbul ise tarihi mirası ve geniş imkanlarıyla dünyanın önde gelen şehirlerinden biridir. Asya ve Avrupa’nın buluştuğu medeniyetler kavşağındasınız. Türkiye, ekonomisi sürekli gelişen bir ülkedir ve GSMH’sı 400 milyar doları aştı. AB’nin en büyük 6’ıncı ticaret partneriyiz. Dünyanın 17’inci büyük ekonomisiyiz. Ülkemiz ortalama yüzde 7.5’luk büyüme ile 5 yılda yüzde 40 büyüdü. 2006’da 20 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım geldi. Fırsatlar ülkesi Türkiye’ye hoş geldiniz ve emin olun burada emin tüccarlar bulacaksanız. Kongre boyunca hem dostluk hem ticaret imkanları bulacaksınız."

  Küresel ekonominin geleceği KOBİ’lere bağlı

  MİLLETLERERASI Ticaret Odası Başkanı Marcus Wallenberg, "Dünya genelinde ’küresel oda camiasının’ öneminin giderek artığını söyledi. Odalar camiasının da KOBİ’lere giden hayati bağlantı halkası olduğunu ifade eden Wallenberg, "Kalkınmış ülkelerde de gelişenlerde de böyledir. Küresel ekonominin geleceği KOBİ’lere bağlıdır. Bu kongremiz küresel çapta KOBİ’ler için deneyim ve sorun paylaşma platformu haline geldi" dedi. Wallenberg, Doha’da düzenlenen ve küresel ekonomiyi şekillendirecek zirvenin önemine de işaret etti.

  Kaliteli insan petrolden daha önemli bir kaynak

  ABD eski Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, 5’inci Dünya Odalar Kongresi’nde yaptığı "Küresel Risk Yönetimi" konulu konuşmasına, Türkiye’nin en sevdiği ülkelerden biri olduğunu söyleyerek başladı. Konuşmasında bir ülkenin en büyük zenginliğinin petrol veya doğal kaynakları olmadığını vurgulayan Albright, en büyük zenginliğin profesyonel bürokratları, hukuka inanan hukukçuları ve işadamları olduğunu vurguladı. Albright, küresel ekonomi ve küresel barış arasındaki ilişkiye değindi ve dünya genelinde riskleri başarılı liderlerin minimize edebileceğini bu nedenle güçlü liderliğin çok önemli olduğunu dile getirdi.

  Koç: Gelecek yıl elektrik arzında sorun çıkabilir

  KOÇ
  Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, Türkiye’de 2008 ve 2009’da elekrik arzında sorunlar çıkabileceğini, elektriğin yetersiz kalabileceğini söyledi. 5’inci Dünya Odalar Federasyonu Kongre’sinde Enerji Geleceğinin Güvenceye Alınması konulu ana oturuma katılan Rahmi Koç, "Hükümetin birçok tedbirler aldığını ve elinden geleni yaptığını görüyoruz. Ancak daha çok yatırım gerekiyor ve bunun için özel sektörün katılımı çok önemli" dedi. Nükleer enerji üretiminin de konuşulduğunu belirten Rahmi Koç şöyle devam etti: "Ancak nükleer enerji için tesislerin kurulması ve devreyle girmesi 8-10 yıllık bir süreyi alabilir. Kömür ve diğer alternatif enerji türleri de konuşuluyor. Ayrıca Türkiye’nin AB’ye üyelik süreci de yenilenebilir enerji kaynaklarına odaklanmayı gerektiriyor. Türkiye enerji konusunda ilginç bir paradoksa sahip. Türkiye’nin etrafındaki ülkeler enerji zengini ama Türkiye’de enerji üretimi yetersiz. Bu nedenle de bence, yerli ve yabancı özel sektör yatırımcıların Türkiye’de enerji sektörüne çekilmesi gerekiyor."

  NOTLAR

  Katılım rekoru kırıldı yabancılar alkış tuttu

  5’inci Dünya Odalar Federasyonu Kongresi’ne katılımda rekor kırıldı. 1593 katılımcı, 118 farklı ülkeden geldi. Yeni Zelanda’dan Nikaragua’dan Kanada’dan gelenler oldu.

  Katılımcıların büyük bölümü ilk defa Kongre’ye katılanlardan oluşuyordu. Katılımcıların büyük çoğunluğunun yabancı oluşu Kongre’nin açılışında ilginç bir olayın yaşanmasına da neden oldu.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın salona girişinde Türkçe anonstan sonra hiç alkış gelmezken ardından İngilizce anons yapılınca, yabancı misafirlerin yoğun alkışıyla salon coştu.

  Ayrıca Tekfen Orkestrası kemençeli bir açılış yaptı, ud, kanun, kaval ve Katibim ile İstanbul’un kültürel köprülüğü müzikle de vurgulandı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı