Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Seçime ilk hazırlık

  Hürriyet Haber
  09 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 09 Nisan 1998 - 00:01

  Seçimin önkoşulu olarak gösterilen, ‘‘gurbetçiye oy hakkı’’ çalışmaları bayramdan sonra başlatılacak. Partilerarası uyum komisyonu, oy verme şeklinin ve seçmen kütüklerinin hazırlanmasını belirleyen yasa taslağını görüşecek.

  Başbakan Mesut Yılmaz'ın, ‘‘Yurtdışındaki vatandaşlara oy hakkı vermeden seçim yaparsak, iptal edilir’’ sözleri üzerine harekete geçildi. TBMM Partilerarası Uyum Komisyonu, bayram sonrası çalışmalarına ‘Gurbetçilere seçme hakkı yasası’ ile başlıyor.

  Komisyon, daha önce bu konuda çalışmalara başlamış, ancak memura dokunma yasası nedeniyle yarım kalmıştı. Özellikle Almanya'nın, gurbetçilerin oy kullanmasına yönelik yaklaşımlarını saptayan komisyon bir taslak metin oluşturdu. Bayramdan sonra son şekli verilmesi düşünülen taslak metin şöyle:

  Yurtdışında sayıları 3 milyona ulaşan Türkler'in oy kullanabilmesi için; mektup, sınırda veya Türk temsilciliklerinde sandık kurulması yöntemlerinin hepsi kullanılabilecek. Bu yöntemlerden hangisinin, hangi seçimlerde ve hangi ülkede uygulanacağına YSK karar verecek.

  Seçmen kütüklerinin düzenlenme biçimi de bu yasa ile belirlenecek. Yurt dışındaki vatandaşlar için oy kullanma sürese 15 gün ile bir hafta arasında değişecek. Bu süreye de YSK karar verecek.

  Komisyon, pasaportla oy kullanma yöntemi üzerinde de duruyor. Oy kullanan kişilerin pasaportlarına damga vurulacak. Ancak bu yöntem için pasaportlarda özel bir sayfa açılması gerekecek.

  Yasayla yurt dışı tek seçim bölgesi sayılacak. Bugünkü seçmen sayısına bakılarak yurt dışındaki Türklerin genel seçimlerde en az 8 milletvekili çıkarması mümkün görünüyor.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı