Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Seçimden sonra da diyaloğa devam

  Rifat BAŞARAN / ANKARA
  16 Ekim 2015 - 21:55Son Güncelleme : 16 Ekim 2015 - 21:55

  BARIŞ mitingindeki bombalı saldırının ardından en çok kayıp veren iki parti olan CHP ve HDP Genel Başkanları, TBMM çatısı altında bir araya geldi.

  Kılıçdaroğlu, Ankara’daki canlı bomba saldırısını ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve HDP Eş Genel Başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ’dan randevu talep etmiş, Bahçeli görüşme isteğine olumsuz yanıt vermişti. Görüşme, HDP Eş Başkanı Demirtaş’ın Meclis’teki makamında yapıldı. Kılıçdaroğlu, görüşmeye Grup Başkanvekilleri Levent Gök ve Özgür Özel ile geldi. Yaklaşık 35 dakika süren görüşmenin ardından ilk açıklama Kılıçdaroğlu’ndan geldi: “Huzur içinde bu ülkede yaşamak istiyoruz. Keşke bu ziyareti bütün siyasal partiler birbirlerine yapabilseler. Emin olun gerginliği yaratan siyaset kurumu. Bu gerginliği sona erdirecek olan da siyaset kurumudur. Biz CHP olarak üzerimize düşen görevi yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz.”

  BAŞBAKAN YAPAMADI

  Demirtaş ise açıklamasında görüşlerini paylaştıklarını ve Kılıçdaroğlu’nun katliam sonrasında açıklamalarını olumlu bulduklarını ifade ederek, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kendilerine karşı tavrının “dışlayıcı”, Kılıçdaroğlu’nun ise “olgun” bir tavra sahip olduğunu söyledi. Görüşmenin ardından bir grup gazeteci ile makamında sohbet eden Demirtaş, Kılıçdaroğlu’na teşekkür ettiğini ifade ederek, “Bu diyalog ortamını Başbakan yapamadı. Ana muhalefet liderinin tam da kritik bu noktada rol üstlenmesi önemlidir” dedi. Kılıçdaroğlu ile bu diyaloğunun 1 Kasım seçimlerinin ardından da sürmesi gerektiğini vurgulayan Demirtaş, “Bunu da konuştuk. 2 Kasım’dan itibaren seçim sonucu ne olursa olsun ‘ülkenin geleceği ne olacak’ diye kapıları kapatmamak lazım. Bunu seçim öncesi hamle olarak görmüyoruz. Toplumun huzura ihtiyacı var” diye konuştu.

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı