ANKARA HABERLERİ

Seçimden seçime geliyorlar

Murat YILMAZ
30.03.2016 - 16:51Son Güncelleme :

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara milletvekillerini eleştirdi: “Maalesef Ankara milletvekili değil Türkiye milletvekililer. Bizim onlara ‘Ankara için ne yapacaksınız’ diye sormamız lazım.” ATO Başkanı Salih Bezci de, “Seçimden önce geliyorlar, ağırlıyoruz ne yapacaklarını söylüyorlar. Seçim bitiyor maalesef bir daha ki seçime geliyorlar” diyerek Özdebir’e destek verdi.

Murat YILMAZ

Ankara Ticaret Odası (ATO), ‘başkentteki terör saldırılarının ardından yaşanan ekonomik durgunluğa çözüm sunmak’ amacıyla dün toplantı düzenledi.Oda ve sivil toplum kuruşlarının katıldığı toplantıda konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara milletvekillerini eleştirdi. “Maalesef Ankara milletvekili değil Türkiye milletvekililer. Bizim onlara ‘Ankara için ne yapacaksınız’ diye sormamız lazım” diyen Özdebir, eleştirilerine şöyle devam etti:

“Biz sivil toplum kuruşları da dahil olmak üzere Ankara sahipsiz bir şehir. İstanbul’da, Bursa’da, Anadolu’nun başka yerlerinde insanlar kendi işlerini konuşuyorlar. Biz burada genel siyaset konuşuyoruz. İstanbul’da iki kişi bir araya geldiği zaman ‘birlikte nasıl iş yaparız’ diyor. Fert fert kuvvetli olmamız lazım, herkesin işini en iyi yapması lazım. Siyaseti siyasetçilere bırakıp, bizim işimize bakmamız lazım. İstanbul’da kongre merkezleri yapıldı, herkes sahip çıkıyor. Bizim ne yapabileceğimizi hepimizin düşünmesi lazım. Hepimize bu anlamda görev düşüyor. Belediye başkanından, valisinden, milletvekillerinden... Ankara’yı sahiplenmemiz lazım.

BAKANLARI MARKAJA ALALIM

Ankara milletvekilleri, Türkiye milletvekili. Maalesef Ankara milletvekili değiller. Başka şehirden gelmiş olabilirler ama bizim de onlara ‘Ankara için ne yapacaksınız’ diye sormamız lazım. Sivil toplum örgütleri olarak çok sayıda bakanı da markaja almamız lazım.”

SEÇİMDEN ÖNCE GELİYORLAR

Özdebir’e destek veren ATO Başkanı Salih Bezci de, “Ankara Milletvekilleri seçimden önce geliyorlar burada ağırlıyoruz ne yapacaklarını söylüyorlar. Seçim bitiyor maalesef bir daha ki seçime geliyorlar” ifadelerini kullandı.

3 MİLYON BÜTÇELİ KAMPANYA

ATO Başkanı Bezci, ekonomik durgunluğa çözüm bulmak amacıyla başlattıkları esnafa destek kampanyasının önümüzdeki sürecini şöyle anlattı: “Bu kampanyaya hep birlikte devam edeceğiz. Sizlerin de buraya gelmesi bize güç verdi. Hem yönetim kurulu üyesi hem de bazı meclis üyesi arkadaşlarımızın fikrini alarak yarın (bugün) meclisimize bir öneri sunacağız. İnşallah meclisimizden iyi bir karar çıkacak ve bunu da bilgilerinize sunacağız. Aşağı yukarı tahmin ediyorum 2-3 milyona yakın bütçe ayıracağız. Bu işle ilgili sizlerin de desteklerinizi bekliyoruz.”

ANKARA GERİYE GİDİYOR

MÜSİAD Ankara Şube Başkanı İlhan Erdal, sadece olumsuz olaylarda değil, sürekli bu tür toplantıların yapılması gerektiğini söyledi.

Ankara’nın geriye gittiğine işaret eden Erdal özetle şu ifadeleri kullandı: “Ankara maalesef her geçen gün o kadar geriye gidiyor ki her şey artık İstanbul merkezli olmaya başladı. Oturup bunları düşünüp, dertlenmemiz gerekiyor. Şu anda İnegöl Siteler’in çok daha önüne geçti. Çok daha organize işler yapıyor. OSTİM’le alakalı, Rüzgarlı’yla alakalı o kadar çok problemlerimiz var ki keşke hükümet kanadından da valimiz, belediye başkanımız burada olsaydılar. Ankara’nın gelişimiyle alakalı neler yapabileceğimiz çalışmış olsaydık çok daha mutlu olacaktık. İnşallah onlar da davet edildiklerinde geleceklerdir.”

20.00’DEN SONRA HAYAT DURUYOR

Öte yandan Ankara Ticaret Odası, Kızılay, Ulus ve Tunalı Hilmi Caddesi esnafı ile de bir toplantı gerçekleştirdi. ATO Başkanı Salih Bezci, son dönemde yaşanan olaylar nedeniyle ekonomik ve sosyal durgunluğun baş gösterdiği Ankara’da hayatı yeniden canlandırmak için bir eylem planı hazırlığı içinde olduklarını belirterek, “Ankaramızda hayatı canlandırmak istiyoruz. Kızılay’a, Ulus’a ve Tunalı Hilmi Caddesi’ne can suyu vermek istiyoruz. Acilen bir kampanya başlatacağız. Ankara’yı terörle anılan bir şehir olmaktan çıkaracağız” dedi. Toplantıya katılan esnaf temsilcileri de akşam 20.00’den sonra Kızılay’da hayatın durduğunu belirterek, bölgenin cazibesinin artırılması gerektiğini söylediler. Bestekar Sokak’ta işyeri bulunan bir esnaf, “Kızılay ve çevresi zaten yok olmak üzereydi. Son yaşananlar da tuzu biberi oldu. Burası başkent ama 22.30’dan sonra Kızılay’a ulaşım yok. Kaldırımlarda yürünmüyor” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Seçimden seçime geliyorlar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Mart 2016 tarihinde saat 16 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Seçimden seçime geliyorlar haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı