Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Seçim'99

  Hürriyet Haber
  18.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adaya inanılmaz ‘seçmen’ cezası

  Eminönü Hizmet Vakfı, tartışmalı otopark işletmeciliğiyle büyük kaynak yaratmış, Eminönü'nde belediyeyi yok saymış bir kuruluş...

  Belediye Başkanı Ahmet Çetinsaya'nın bu vakıfla kendisine yakın bulduğu 'fakir' ailelere yıllardır kıyma, şeker, çay, bakliyat, kömür dağıttığı bilinir.

  Şimdi seçim var... Ahmet Çetinsaya da aday değil.

  Eğer, bir partinin belediye başkanı adayı iseniz ve erzak dağıtılan evlerden birisine gidip seçim çalışması yaparsanız... Hizmet Vakfı'nın 'ajanları' sizi izleyip, hangi eve girdiğinizi saptarsa, o aile yanar.

  ANAP adayı Muammer Gören'in -ve de şimdi meclis adayı olan eski Belediye Başkan Yardımcıları Halil Çelikkollu ve Faruk Tankişi'nin- talimatıyla bu yardımlar hemen kesilir; bir daha zırnık bile gönderilmez o aileye...

  Sonra aile, size herhangi bir yolla ‘‘Bir daha bizim sokaktan geçmeyin, evimize gelmeyin, çünkü cezalandırılıyoruz’’ diye haber gönderir.

  Siz o zaman, yardım alan mahallelilerin size neden soğuk olduğunu anlarsınız.

  Bu olay seçim yasaklarına aykırı değil midir?

  Yasaklanan seçim anketi yapmak kadar bir suç oluşturmaz mı?

  Ne yazık ki, Eminönü'nde böyle bir sorunun hiç bir anlamı yoktur.

  ‘Fazıl beni desteklemek zorundasın’

  İstanbul'un mücavir alanlarından Yakuplu beldesininin ANAP'lı Belediye başkanı ve yeniden aday gösterilen Cemal Kahraman, seçimlere iddialı bir şekilde hazırlanıyor.

  Büyükçekmece'ye bağlı komşu Kavaklı beldesinin Belediye Başkanı ANAP'lı Orhan Tıraşoğlu ile 'kampanya' yarışı yapıyor.

  Bir okurumuz, ‘‘Tıraşoğlu'nun seçimde 500 milyar harcayacağınızı yazmıştınız. Cemal Kahraman'ın da bundan hiç aşağı kalır yanı olamaz’’ diyor.

  Bakırköy, Beşiktaş ve Kadıköy gibi ilçelerde yarışa katılan adayların harcamalarının, bu iki beldedeki bazı adayların harcamalarının yanında çerez bile olamayacağı konuşuluyor.

  Kahraman ilginç projeler hazırlıyor... İsviçre'deki bir vakıftan kredi bulmuş; Yakuplu'daki kayan konutlar için bir kontrol merkezi kuracakmış.

  Kaygan bir bölgede kurulu olan Yakuplu'da İmar planlarına göre 4 kat olması gereken konutlara 10-12 kat izni verilirse, tabii böyle bir tehlike doğacaktır.

  Yakuplu'nun toprakları yapılan jeolojik hesaplamalara göre, hergün 1 milimetre kayıyor.

  Ardından tehlike büyüyünce alınan dış krediler bir marifetmiş gibi müjdeleniyor.

  Sahi, JETPA'nın konutları da bu beldenin sınırları içinde.

  Cemal Kahraman, tabii Fadıl Akgündüz'e ‘‘Beni desteklemek zorundasın’’ diye haber gönderecektir.

  Akgündüz ne yapacaktır?

  NE DEMİŞLERDİ?

  Karınca-Ağustos böceği

  ‘‘Ben karıncalığı, ağustos böcekliğine tercih eden bir kişiyim. Proje üretmeyi, yoktan artı değerler yaratıp iş bitirmeyi seviyorum.’’

  <ı>(DSP'nin 1994 yerel seçimlerindeki Büyükşehir Belediye Başkan adayı Necdet Özkan'dı...Projelerini açıklarken, İstanbul'u 2000'li yıllara taşıyacak projelerinin maliyetini 400 trilyon olarak açıklamıştı. Bu kaynağın 150 trilyonunun belediye gelirlerinden, 150 trilyonunun özel sektör ve yabancı sermayeden, geriye kalanının da bütçe ve belediye rantlarından sağlanacağını söylemişti. O gün DSP'nin seçimi alma ihtimali çok zayıftı. Nitekim Erdoğan, Kesici ve Livaneli'den sonra Özkan dördüncü sırada yeraldı. Ama Zekeriya Temizelli DSP, bugün rüzgarı arkasına almış durumda.)

  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı