Vaatlerimiz rutin

Vaatlerimiz rutin
Eski Çalışma Bakanı Faruk Çelik, 7 Haziran seçimleri öncesinde eleştirdikleri muhalefet vaatlerinin seçim bildirgelerinde yer almasına ilişkin “İş ne veriyorsuna döndü. Rutin yaptığımız, beyannameye yazmaya bile gerek görmediğimiz her şeyi yazmak zorunda kaldık” dedi.

ESKİ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, AK Parti’nin 7 Haziran seçimlerinde özellikle CHP’nin eleştirdikleri vaatlerinin benzerlerini bu seçimde beyannamelerine yazmalarıyla ilgili eleştirileri yanıtladı. Şanlıurfa’da seçim kampanyasını yürüten Çelik, “5 ay önceki seçimde eleştirdiğiniz bir çok vaadi bugün neden beyannamenize yazdınız?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Ekonomik konuları, özellikle çalışma hayatıyla ilgili konuları beyannamemize yazarken, çok ince hesaplar yaptık. Emeğin yoğun olduğu iş yerlerine anahtar teslimi fabrika açma imkanı getirdik, hazine arazileri üzerinde. Böyle imkanlar getirdik ki, sonuçtan etkilenmesin diye.” Çelik, özellikle CHP’nin AK Parti’nin kendileriyle aynı noktaya geldiği yönündeki değerlendirmelerini ise şu sözlerle yanıtladı: “Vaatlerde ince ayar yaptık. Muhalefetle aramızdaki fark bu. İçi boş tek cümlemiz yok. 7 Haziran’dan tek fark, beyannameye yazmayıp, rutin olarak yaptığımız konuları beyannameye yazmak oldu. Bu da muhalefetten kaynaklandı. İş ‘ne veriyorsuna’ döndü. Muhalefetin ayakları yere basmayan, popülist vaatleri yerine, işe çok yönlü bakan, tüm boyutlarını hesaba katan vaatler hazırladık. 
Gençlere istihdam kredisi veriyoruz, bu sonuçta iş yeri açacak. Bunun popülizmle ne alakası var? Biz sosyal vaatleri hiçbir zaman beyannamemize yazmazdık. ‘Engellilerle ilgili şu yasa çıkartılacak’ diye hiç okudunuz mu? Bunları koymazdık. Ancak muhalefetin popülist yaklaşımı nedeniyle bizim zaten yaptığımız, zaten yapmayı planladığımız konuları yazdık. Biz zaten beyannameye yazmadan asgari ücreti 1150 liraya çıkartık. Şimdi 1300 lira olacak.”

ASGARİ ÜCRETİ TALEP GELİNCE YÜKSELTTİK

MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek 7 Haziran seçimleri öncesinde asgari ücret konusuna fazla girmediklerini dile getirerek “Baktık ki bu yönde çok ciddi talepler var. Biz, 7 Haziran öncesinde iş alemiyle bir araya geldik. Defalarca dedik ki, ‘Biz sorumlu siyaset izliyoruz. O nedende 90’lı yıllların popülizm söyleminde yokuz ama lütfen sonuçta bu iş size yansıyacak, çıkın söyleyin. Otomotiv, elektronik gibi katma değer zinciri anlamında nispeten orta-yüksek sektörler, ‘Biz zaten asgari ücretle kimseyi çalıştırmıyoruz’ dediler. Daha çok emek yoğun ve katma değer zincirinde en alttaki sektörlerde asgari ücret yaygın olarak kullanılıyor” açıklamasını yaptı. Şimşek, Bloomberg HT’nin canlı yayınında asgari ücret konusundaki iyileştirmenin rekabet gücü anlamında bazı sektörlere olumsuz etkisinin olabileceğini ancak teşvik sisteminde bunu telafi edecek düzenlemeler yapılabileceğini söyledi. 

SEÇİM VAATLERİ , EKONOMİ
Paylaş
DİĞER SEÇİM HABERLERİ
İnadına Zeybekçi
İnadına Zeybekçi
Ege Bölgesi’nin belirleyici partisi MHP oldu. 7 Haziran’daki seçimlerde MHP’ye oy veren seçmen bu kez tercihini AK Parti’den yana kullandı. MHP seçmeninin bu gidişi ve ülke genelindeki artışa paralel olarak oylarını yükselten AK Parti, bu bölgeden hanesine 5 milletvekili daha kattı. AK Parti’nin, kendi tabiriyle ‘Yırtık donlu Nihat’ı Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli’deki artışta önemli pay sahibi oldu. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yeniden aday olduğu memleketi Afyonkarahisar’daki belde belde temasları yüzde 11’lik bir dönüş sağladı. Halkbank’ın eski genel müdür yardımcısı Mustafa Savaş da partiye kazandıran isimlerden biriydi. CHP’deki küçük artışlar ise sonucu değiştirmeye yetmedi. (İzmir’deki tablo, seçim analiz dizisinin salı günkü 3 büyük kent bölümünde değerlendirilmişti.) Devamını Oku
SEÇİM 2015 , EGE BÖLGESİ
Paylaş
Devlet Bahçeli: Bugün olsa yine 'hayır' derim
Devlet Bahçeli: Bugün olsa yine 'hayır' derim
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, resmi Twitter hesabından 1 Kasım seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bahçeli "Şahsım ve MHP’yle ilgili yazılanları, söylenenleri, ileri geri geri değerlendirmeleri de hayret ve tebessümle takip ediyorum" dedi. Bahçeli, "Bugün olsa, yine olsa, PKK’nın 10 maddesine evet diyenlerin tüm tezgah ve oyunlarına yine hayır derim, demeye de devam edeceğim." diye konuştu. Devamını Oku
DEVLET BAHÇELİ , SEÇİM 2015
Paylaş
Öne Çıkan Haberler
Oy kullanımında dikkat edilecek hususlar
Partiler vaat yarışında
1 Kasım'da oy kullanmak isteyenler, bilet parasını alabilir
Seçimde bunlara dikkat
ABD: Türkiye'de özgür, adil ve güvenilir bir seçim görmek istiyoruz
Pew, 2015 Türkiye anketinin sonuçlarını açıkladı
IPSOS araştırmasından çarpıcı sonuçlar
Financial Times: AB Türkiye'nin talebiyle ilerleme raporunu seçim sonrasına erteledi, Merkel Beştepe'ye gitmek istemedi
Kılıçdaroğlu: Neyi açıkladıysak AKP bildirgesinde
Vaatlerimiz rutin
AK Partili Bülent Turan CHP'nin kedisi Şero'yla tartıştı
Vural’dan "kaplumbağa"lı seçim kampanyası
'Beyaz Toros' tartışması devam ediyor
AK Parti'de 'sandık taşıma' tartışması
Cizre'de 93 sandığın yeri değiştirildi
Batman'da sekiz mahalledeki sandıklara birleştirme kararı
Silopi'de sandık birleştirme kararı
'Yeşil Yol' projesi seçim beyannamesinde
AK Parti seçim beyannamesinin şifreleri
Bahçeli, MHP'nin seçim bildirgesini açıkladı
İşte MHP'nin seçim vaatleri
MHP lideri Devlet Bahçeli koalisyona kapıyı açtı
Bedava kömür yerine bedava elektrik ve gaz
CHP bildirgesinde ‘Esad’ çıkışı
HDP olmazsa bu gemi batar
HDP seçim bildirgesi açıklandı
Selahattin Demirtaş: Ülkeye huzur gelecekse...
Başbakan Davutoğlu: 7 Haziran'da 4 farklı siyaset gördünüz
Kılıçdaroğlu: 7 Haziran'a göre iyiyiz
CHP seçim ilkelerini belirledi
Saadet Partisi TRT’yi şikâyet etti
Kılıçdaroğlu: Tek yerli ve milli parti CHP’dir