Pew, 2015 Türkiye anketinin sonuçlarını açıkladı

Pew, 2015 Türkiye anketinin sonuçlarını açıkladı
ABD merkezli araştırma kuruluşu Pew tarafından yapılan bir anket, Türk halkının, demokrasinin işleyiş biçimiyle ilgili tam bir fikir ayrılığına düştüğünü ortaya koydu.

Pew Araştırma Merkezi tarafından 5 Nisan-15 Mayıs tarihleri arasında Türkiye'deki 947 kişiyle görüşülerek yapılan ankete göre, Türk halkının yüzde 49'u demokrasinin işleyişinden memnun, yüzde 49'u da hoşnutsuz.

Ankete katılanların büyük bölümü ise demokratik bir hükümet yapısını, güçlü bir lidere tercih ediyor. Nitekim "Demokratik bir hükümet yapısını mı tercih edersiniz, güçlü bir lideri mi?” sorusuna verilen yanıtlardan yüzde 56’sı, "demokratik bir hükümet’ şeklinde. Güçlü lider isteyenlerin oranı ise yüzde 36.

Ankete göre AK Partililerin yüzde 61’i demokratik bir hükümet yapısı yerine güçlü bir lider istiyor. CHP’lilerin ise yüzde 68’i demokrat hükümetten yana.

İKİ YILDA 23 PUAN DÜŞTÜ

Türklerin yüzde 39'unun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la ilgili olumlu düşünce sahibi olduğunu, yüzde 51'inin ise olumsuz görüş bildirdiğini gösterdi. Pew, olumlu düşünce sahiplerinin oranının geçen yıl yüzde 51, 2013'te ise yüzde 62 olduğunu hatırlattı.

Araştırmaya göre, ülkenin gidişatından memnun olmayanların oranı 2014'te yüzde 51 iken, bu sene yüzde 54'e çıktı. Memnun olanların oranı ise değişmedi ve yüzde 44'te kaldı. Ankete göre, Türklerin en çok endişelendikleri konuların başında ise artan fiyatlar, suç ve eşitsizlik geliyor.

Türkler, ekonomik açıdan da umutsuz. Ankete göre, Türklerin yüzde 52 çocuklarının gelecekte daha yoksul olacağını düşünüyor.

PEW ARAŞTIRMA , TÜRKİYE , ANKET , DEMOKRASİ , PEW
Paylaş
DİĞER SEÇİM HABERLERİ
İnadına Zeybekçi
İnadına Zeybekçi
Ege Bölgesi’nin belirleyici partisi MHP oldu. 7 Haziran’daki seçimlerde MHP’ye oy veren seçmen bu kez tercihini AK Parti’den yana kullandı. MHP seçmeninin bu gidişi ve ülke genelindeki artışa paralel olarak oylarını yükselten AK Parti, bu bölgeden hanesine 5 milletvekili daha kattı. AK Parti’nin, kendi tabiriyle ‘Yırtık donlu Nihat’ı Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli’deki artışta önemli pay sahibi oldu. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yeniden aday olduğu memleketi Afyonkarahisar’daki belde belde temasları yüzde 11’lik bir dönüş sağladı. Halkbank’ın eski genel müdür yardımcısı Mustafa Savaş da partiye kazandıran isimlerden biriydi. CHP’deki küçük artışlar ise sonucu değiştirmeye yetmedi. (İzmir’deki tablo, seçim analiz dizisinin salı günkü 3 büyük kent bölümünde değerlendirilmişti.) Devamını Oku
SEÇİM 2015 , EGE BÖLGESİ
Paylaş
Devlet Bahçeli: Bugün olsa yine 'hayır' derim
Devlet Bahçeli: Bugün olsa yine 'hayır' derim
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, resmi Twitter hesabından 1 Kasım seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bahçeli "Şahsım ve MHP’yle ilgili yazılanları, söylenenleri, ileri geri geri değerlendirmeleri de hayret ve tebessümle takip ediyorum" dedi. Bahçeli, "Bugün olsa, yine olsa, PKK’nın 10 maddesine evet diyenlerin tüm tezgah ve oyunlarına yine hayır derim, demeye de devam edeceğim." diye konuştu. Devamını Oku
DEVLET BAHÇELİ , SEÇİM 2015
Paylaş
Öne Çıkan Haberler
Oy kullanımında dikkat edilecek hususlar
Partiler vaat yarışında
1 Kasım'da oy kullanmak isteyenler, bilet parasını alabilir
Seçimde bunlara dikkat
ABD: Türkiye'de özgür, adil ve güvenilir bir seçim görmek istiyoruz
Pew, 2015 Türkiye anketinin sonuçlarını açıkladı
IPSOS araştırmasından çarpıcı sonuçlar
Financial Times: AB Türkiye'nin talebiyle ilerleme raporunu seçim sonrasına erteledi, Merkel Beştepe'ye gitmek istemedi
Kılıçdaroğlu: Neyi açıkladıysak AKP bildirgesinde
Vaatlerimiz rutin
AK Partili Bülent Turan CHP'nin kedisi Şero'yla tartıştı
Vural’dan "kaplumbağa"lı seçim kampanyası
'Beyaz Toros' tartışması devam ediyor
AK Parti'de 'sandık taşıma' tartışması
Cizre'de 93 sandığın yeri değiştirildi
Batman'da sekiz mahalledeki sandıklara birleştirme kararı
Silopi'de sandık birleştirme kararı
'Yeşil Yol' projesi seçim beyannamesinde
AK Parti seçim beyannamesinin şifreleri
Bahçeli, MHP'nin seçim bildirgesini açıkladı
İşte MHP'nin seçim vaatleri
MHP lideri Devlet Bahçeli koalisyona kapıyı açtı
Bedava kömür yerine bedava elektrik ve gaz
CHP bildirgesinde ‘Esad’ çıkışı
HDP olmazsa bu gemi batar
HDP seçim bildirgesi açıklandı
Selahattin Demirtaş: Ülkeye huzur gelecekse...
Başbakan Davutoğlu: 7 Haziran'da 4 farklı siyaset gördünüz
Kılıçdaroğlu: 7 Haziran'a göre iyiyiz
CHP seçim ilkelerini belirledi
Saadet Partisi TRT’yi şikâyet etti
Kılıçdaroğlu: Tek yerli ve milli parti CHP’dir