Muhaliflere gözaltı

MHP
Muhaliflere gözaltı
Milletvekillerinin yarısını kaybeden MHP, oylardaki büyük düşüşün sebeplerinin araştırılması için çalışma başlattı. Genel Merkez, muhalif isimlerin hareketlerini de mercek altına aldı.

7 Haziran’a göre 2 milyon oy kaybı yaşayan MHP Genel Merkezi’nde seçimin muhasebesi başladı. Genel Başkan Bahçeli ve kurmayları, durumu değerlendiriyor. Hafta sonu ise yeni seçilen 40 milletvekiliyle Merkez Yürütme Kurulu’nun (MYK) birlikte toplanması ve seçimin genel değerlendirmesinin yapılması bekleniyor.

Devlet Bahçeli'den 1 Kasım sonuçlarıyla ilgili ilk açıklama

OĞAN’DAN ‘DÖNDÜM’ MESAJI

“Partide tüm kadroların görevlerinin başında” olduğunu belirterek istifa edeceği söylentilerini yalanlayan MHP lideri, diğer yandan parti içi muhalefet olarak bilinen isimlerin atacağı adımları da izliyor. Bahçeli’nin 1 Kasım listesinde yer vermediği Meral Akşener, Trabzon’da seçilemeyerek Meclis’e giremeyen Koray Aydın, ihraç kararına karşılık partiye mahkeme kararıyla dönen Sinan Oğan ve daha önce Bahçeli’ye karşı aday olan eski İzmir İl Başkanı Müsavat Dervişoğlu yakın takibe alındı. Son seçimde listelerde yer bulamayan bazı partililer de genel merkezin mercek altına aldığı isimler oldu. Oğan, dün sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, mahkeme kararı ile partiye döndüğünü belirterek, “Ömrümü fedaya hazır olduğum partimden şahsımı hukuka aykırı ihraç çabaları bugün itibarıyla boşa çıkmış, adalet tecelli etmiştir. Mahkeme hakkımda verilen hukuksuz ihraç kararını kesin olarak iptal etmiştir. Bu kara günleri birbirimize kenetlenerek aşacağız” dedi.

249 İMZA GEREKİYOR

MHP 11’inci Olağan Kurultayını 21 Mart’ta yapmıştı. Bir sonraki kurultay 2016’da ancak 2017 Mart’ına kadar ertelenebiliyor. Olağanüstü kurultay ise genel başkan ve MYK’nın çağrısı ya da delegelerin 5’te 1’inin imzalarıyla toplanabiliyor. Muhalefetin olağanüstü kongre için 249 delegenin noter tasdikli imzaı bulması gerekiyor. Ancak Bahçeli’nin güven tazelemek için kurultaya gidebileceği yönünde yorumlar da yapılıyor.

KAMPANYA MERCEK ALTINDA

MHP’nin seçim kampanyası da eleştirilerin odağında. MHP, 2 miting, 7 salon toplantısı ve 3 televizyon canlı yayınıyla seçime girmişti. Miting yapılmamasının da tabanı umutsuzluğa iten bir faktör olduğu ifade edildi.

MHP’NİN KAZANANLARI

Aydın'da 1 Kasım’ın en kazançlı partisi AK Parti olurken, MHP’den ilk kez birinci sıradan aday gösterilen kadın aday Deniz Depboylu, partisinin oyları düşmesine rağmen Meclis’e girmeyi başardı. 7 Haziran’da bu kentte yüzde 18.2 oy alan MHP’nin oyları 15.8’e düşmesine rağmen 1 olan milletvekili sayısını korudu. Aydın’ın tek kadın vekili olarak Meclis’e gitmeye hak kazanan Psikolojik Danışman Deniz Depboylu, “Aydın’ı temsil etmek, bir kadın aday olarak seçilmek gurur verici” dedi.Bu arada MHP özellikle Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu’da ağır yara aldı. Bu bölgelerde sadece birer milletvekili çıkarabildi.  Karadeniz’den sadece Samsun’da milletvekili kazanıldı. Erhan Usta, Meclis’te MHP’nin Karadeniz’deki sesi olacak.

SEÇİM 2015
Paylaş
DİĞER SEÇİM HABERLERİ
İnadına Zeybekçi
İnadına Zeybekçi
Ege Bölgesi’nin belirleyici partisi MHP oldu. 7 Haziran’daki seçimlerde MHP’ye oy veren seçmen bu kez tercihini AK Parti’den yana kullandı. MHP seçmeninin bu gidişi ve ülke genelindeki artışa paralel olarak oylarını yükselten AK Parti, bu bölgeden hanesine 5 milletvekili daha kattı. AK Parti’nin, kendi tabiriyle ‘Yırtık donlu Nihat’ı Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli’deki artışta önemli pay sahibi oldu. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yeniden aday olduğu memleketi Afyonkarahisar’daki belde belde temasları yüzde 11’lik bir dönüş sağladı. Halkbank’ın eski genel müdür yardımcısı Mustafa Savaş da partiye kazandıran isimlerden biriydi. CHP’deki küçük artışlar ise sonucu değiştirmeye yetmedi. (İzmir’deki tablo, seçim analiz dizisinin salı günkü 3 büyük kent bölümünde değerlendirilmişti.) Devamını Oku
SEÇİM 2015 , EGE BÖLGESİ
Paylaş
Devlet Bahçeli: Bugün olsa yine 'hayır' derim
Devlet Bahçeli: Bugün olsa yine 'hayır' derim
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, resmi Twitter hesabından 1 Kasım seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bahçeli "Şahsım ve MHP’yle ilgili yazılanları, söylenenleri, ileri geri geri değerlendirmeleri de hayret ve tebessümle takip ediyorum" dedi. Bahçeli, "Bugün olsa, yine olsa, PKK’nın 10 maddesine evet diyenlerin tüm tezgah ve oyunlarına yine hayır derim, demeye de devam edeceğim." diye konuştu. Devamını Oku
DEVLET BAHÇELİ , SEÇİM 2015
Paylaş
Öne Çıkan Haberler
Oy kullanımında dikkat edilecek hususlar
Partiler vaat yarışında
1 Kasım'da oy kullanmak isteyenler, bilet parasını alabilir
Seçimde bunlara dikkat
ABD: Türkiye'de özgür, adil ve güvenilir bir seçim görmek istiyoruz
Pew, 2015 Türkiye anketinin sonuçlarını açıkladı
IPSOS araştırmasından çarpıcı sonuçlar
Financial Times: AB Türkiye'nin talebiyle ilerleme raporunu seçim sonrasına erteledi, Merkel Beştepe'ye gitmek istemedi
Kılıçdaroğlu: Neyi açıkladıysak AKP bildirgesinde
Vaatlerimiz rutin
AK Partili Bülent Turan CHP'nin kedisi Şero'yla tartıştı
Vural’dan "kaplumbağa"lı seçim kampanyası
'Beyaz Toros' tartışması devam ediyor
AK Parti'de 'sandık taşıma' tartışması
Cizre'de 93 sandığın yeri değiştirildi
Batman'da sekiz mahalledeki sandıklara birleştirme kararı
Silopi'de sandık birleştirme kararı
'Yeşil Yol' projesi seçim beyannamesinde
AK Parti seçim beyannamesinin şifreleri
Bahçeli, MHP'nin seçim bildirgesini açıkladı
İşte MHP'nin seçim vaatleri
MHP lideri Devlet Bahçeli koalisyona kapıyı açtı
Bedava kömür yerine bedava elektrik ve gaz
CHP bildirgesinde ‘Esad’ çıkışı
HDP olmazsa bu gemi batar
HDP seçim bildirgesi açıklandı
Selahattin Demirtaş: Ülkeye huzur gelecekse...
Başbakan Davutoğlu: 7 Haziran'da 4 farklı siyaset gördünüz
Kılıçdaroğlu: 7 Haziran'a göre iyiyiz
CHP seçim ilkelerini belirledi
Saadet Partisi TRT’yi şikâyet etti
Kılıçdaroğlu: Tek yerli ve milli parti CHP’dir