Kılıçdaroğlu: 7 Haziran'a göre iyiyiz

CHP
Kılıçdaroğlu: 7 Haziran'a göre iyiyiz
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 1 Kasım seçimlerini değerlendirirken 7 Haziran’a göre daha iyi durumda olduklarını belirterek “Bunu hem anket sonuçlarından hem de halkın ilgisinden açıkça görüyoruz” dedi.

Seçim çalışmalarını dün Aydın’da sürdüren Kılıçdaroğlu, uçakta ve ilçe ziyaretleri sırasında özetle şunları söyledi: 

KUZU KUZU GÖREV VERİLİR

“Daha önce söylemiştim: Yasaların öngördüğü bir görev varsa gidilir. Türkiye açısından çok olağanüstü bir durum çıkarsa gidilir. Başka bir şey çıkmaz. Görev almak yasaların gereğidir, savaş çıkar Allah muhafaza, ‘Yok ben Saray’a gitmeyeyim’ diyemezsiniz. Ülkenin çıkarlarını düşünerek gideceğiz. Kuzu kuzu görev verilir...

YENİ OLUŞUM İDDİALARI

Abdullah Gül, siyasete düzey katar. Son tavırları toplumdaki gerginliğin hafifletilmesinde bana göre büyük katkısı olmuştur. Ankara’da patlayan bomba sonrasında belli kurumlara, siyasi kurumlara telefon etmesi siyasi olgunluğun sonucudur. Gergin bir toplum değil, acıları paylaşan bir toplum algısına katkıları olmuştur.  

HAYIR SİYASETİNE TEPKİ

Davutoğlu ile görüştüğümde şunu söyledim: ‘Siyaset çözüm üretemiyor algısı toplumda giderek güçleniyor, bu demokrasimiz açısından çok büyük bir tehlike.’ Hiçbir yorum yapmadı. Kime söylüyorum? Yetki verildiği halde hükümet kuramayan kişiye söylüyorum. Çözümsüzlüğü ortaya koyuyorsunuz, ‘Ya bana 400 milletvekili verirsiniz ya da ülkeyi seçime götürürüm’ dediniz. Yarın öbür gün, millet ben yetkiyi verdim kullanamadınız derse. Kabahat siyaset kurumunda. Her şeye hayır diyorsun, bunun bir anlamı yok. 

VATANDAŞ İSTİYOR

7 Haziran’a göre daha iyi bir pozisyonumuz var. Seçim bildirgesi olarak da öyle. Vatandaşlarla kurduğumuz diyalog açısından da öyle. Geçen dönem milletvekili çıkaramadığımız yerlerden inşallah milletvekillerimiz gelecek. Bütün anketler oyumuzun arttığını gösteriyor. AKP’nin bildirgemizi örnek alması da bizim vaatlerimizi nasıl büyük bir titizlikle hazırladığımızın en büyük kanıtı. Ve vatandaş bizim vaatlerin gerçekleşmesini artık istiyor. Toplumun her kesiminden ‘Türkiye hükümetsiz kalmasın’ diye gösterdiğimiz çaba olumlu görünüyor. Bunu alanda görüyoruz zaten.

YETKİ SARAY’DA DEĞİL(Aydın’ın Didim ilçesindeki konuşma sırasında)

Bu ülkenin huzura ihtiyacı var, barışa ihtiyacı var. Yetkiyi Saray’dan değil, sizden istiyorum. Yetki verin bu ülkenin sorunlarını çözeyim. Bu ülkenin yeni bir siyaset anlayışına ihtiyacı var. Davutoğlu Saray için çalışır, Kılıçdaroğlu halk için çalışır.” 

‘Beyaz Toros’ devrini kapatacağız

KILIÇDAROĞLU, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun önceki günkü ‘beyaz Toros’ sözleri hatırlatılınca geçmiş faili meçhullerin aydınlatılması için Meclis’e araştırma önergesi verdiklerini, AK Parti’nin oylarıyla reddedildiğini hatırlattı. Faili meçhulleri açığa çıkarmadan geleceğin kurulamayacağını belirten Kılıçdaroğlu, iktidara gelip ‘beyaz Toros’ devrini kapatacaklarını vurguladı. 

HDP, PKK konusunda net olsun

“HDP’nin de diğer siyasi partiler gibi terör konusunda çok açık net bir tavır sergilemesi lazım. PKK konusunda da tavır sergilemesi lazım. Terör örgütüne karşı bir devletin suskun, sessiz, eylemsiz kalması düşünülemez. Sorun şu, terör örgütü olduğunu biliyorsunuz, Doğu ve Güneydoğu’yu silah deposu haline dönüştürüyorlar. Siz valilere talimat veriyorsunuz, askere dokunmayın diye. Sorun burada. 7 Haziran’dan sonra olaylar büyüdü, neden? İstedikleri milletvekili sayısını alamadılar. Orada kocaman bir soru işareti var. Terör örgütüne terörü başlattı denilir mi? Zaten terör örgütü. Sorun elinde silah olduğunu gördüğünüz halde ses çıkarmamanız. Mahkeme kurdu, askere alma dairesi, vergi dairesi kurdu, tepki vermediniz.”

KEMAL KILIÇDAROĞLU
Paylaş
DİĞER SEÇİM HABERLERİ
İnadına Zeybekçi
İnadına Zeybekçi
Ege Bölgesi’nin belirleyici partisi MHP oldu. 7 Haziran’daki seçimlerde MHP’ye oy veren seçmen bu kez tercihini AK Parti’den yana kullandı. MHP seçmeninin bu gidişi ve ülke genelindeki artışa paralel olarak oylarını yükselten AK Parti, bu bölgeden hanesine 5 milletvekili daha kattı. AK Parti’nin, kendi tabiriyle ‘Yırtık donlu Nihat’ı Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli’deki artışta önemli pay sahibi oldu. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yeniden aday olduğu memleketi Afyonkarahisar’daki belde belde temasları yüzde 11’lik bir dönüş sağladı. Halkbank’ın eski genel müdür yardımcısı Mustafa Savaş da partiye kazandıran isimlerden biriydi. CHP’deki küçük artışlar ise sonucu değiştirmeye yetmedi. (İzmir’deki tablo, seçim analiz dizisinin salı günkü 3 büyük kent bölümünde değerlendirilmişti.) Devamını Oku
SEÇİM 2015 , EGE BÖLGESİ
Paylaş
Devlet Bahçeli: Bugün olsa yine 'hayır' derim
Devlet Bahçeli: Bugün olsa yine 'hayır' derim
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, resmi Twitter hesabından 1 Kasım seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bahçeli "Şahsım ve MHP’yle ilgili yazılanları, söylenenleri, ileri geri geri değerlendirmeleri de hayret ve tebessümle takip ediyorum" dedi. Bahçeli, "Bugün olsa, yine olsa, PKK’nın 10 maddesine evet diyenlerin tüm tezgah ve oyunlarına yine hayır derim, demeye de devam edeceğim." diye konuştu. Devamını Oku
DEVLET BAHÇELİ , SEÇİM 2015
Paylaş
Öne Çıkan Haberler
Oy kullanımında dikkat edilecek hususlar
Partiler vaat yarışında
1 Kasım'da oy kullanmak isteyenler, bilet parasını alabilir
Seçimde bunlara dikkat
ABD: Türkiye'de özgür, adil ve güvenilir bir seçim görmek istiyoruz
Pew, 2015 Türkiye anketinin sonuçlarını açıkladı
IPSOS araştırmasından çarpıcı sonuçlar
Financial Times: AB Türkiye'nin talebiyle ilerleme raporunu seçim sonrasına erteledi, Merkel Beştepe'ye gitmek istemedi
Kılıçdaroğlu: Neyi açıkladıysak AKP bildirgesinde
Vaatlerimiz rutin
AK Partili Bülent Turan CHP'nin kedisi Şero'yla tartıştı
Vural’dan "kaplumbağa"lı seçim kampanyası
'Beyaz Toros' tartışması devam ediyor
AK Parti'de 'sandık taşıma' tartışması
Cizre'de 93 sandığın yeri değiştirildi
Batman'da sekiz mahalledeki sandıklara birleştirme kararı
Silopi'de sandık birleştirme kararı
'Yeşil Yol' projesi seçim beyannamesinde
AK Parti seçim beyannamesinin şifreleri
Bahçeli, MHP'nin seçim bildirgesini açıkladı
İşte MHP'nin seçim vaatleri
MHP lideri Devlet Bahçeli koalisyona kapıyı açtı
Bedava kömür yerine bedava elektrik ve gaz
CHP bildirgesinde ‘Esad’ çıkışı
HDP olmazsa bu gemi batar
HDP seçim bildirgesi açıklandı
Selahattin Demirtaş: Ülkeye huzur gelecekse...
Başbakan Davutoğlu: 7 Haziran'da 4 farklı siyaset gördünüz
Kılıçdaroğlu: 7 Haziran'a göre iyiyiz
CHP seçim ilkelerini belirledi
Saadet Partisi TRT’yi şikâyet etti
Kılıçdaroğlu: Tek yerli ve milli parti CHP’dir