HDP seçim bildirgesi açıklandı

HDP
HDP seçim bildirgesi açıklandı
7 Haziran seçimlerinde 'Bizler Meclis'e sloganını kullanan HDP, 1 Kasım için 'inadına' diyor. HDP, bugün Ankara'da seçim bildirgesini açıkladı. "İnadına" sloganını, çevreden, kadın sorunlarına, ekonomiden, demokrasiye kadar her konuda kullanan HDP'nin ana sloganı ise "İnadına HDP"

İNADINA YERİNDEN YÖNETİM, İNADINA BARIŞ

HDP'nin seçim bildirgesinde, 7 Haziran'daki göre çok büyük değişiklikler yok. Bildirgede, ekonomik vaatler kadar, demokrasi ve barış vaadi de öne çıkıyor.

"İnadına yerinden yönetim" başlığı altında HDP, yerel yönetimin güçlenmesini savunuyor. HDP seçim broşüründe, "Valimizi, kaymakamımızı kendimiz seçmek istiyoruz" deniliyor.

KÜRT SORUNU; DOLMABAHÇE ZEMİNİ...

HDP'nin Kürt sorunu konusundaki sloganı ise, "inandına barış" olarak belirlenmiş durumda. Parti broşüründe, "barış ve çözüm için mücadele ediyoruz. Karşılıklı konuşarak ve müzakere ederek çözemeyeceğimiz sorunumuz yok" deniyor.

Dolmabahçe mutabakatının "zemin"olarak belirlendiği HDP'nin Kürt sorunu politikasında, "Dolmabahçe mutabakatı zemininde muhattaparın özgür ve eşit koşullarda görüşmeleri sürdürebilmesi, ellerin tetiklerden çekilmesi ve karşılıklı güçlendirilmiş çatışmasızlığın sağlanması" hedef olarak konulmuş durumda.

HDP BİLDİRGESİNDE, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A YÜKLENDİ, "DEMOKRATİK ÖZERKLİK" DEDİ

HDP, seçim bildirgesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yüklendi. Bildirgede, Türkiye'de yaşanan son şiddet ortamından bizzat Erdoğan'ın sorumlu olduğu savunulurken, şöyle denildi;
"7 Haziran sonrası, demokratik değişim rüzgarının kendini de silip süpüreceğinden dehşete düşen Erdoğan, ikna edici ve inandırcı hiçbir gerekçe olmaksızın ülkeyi savaş ve kaos ortamına sürükledi" denildi.

"RADİKAL DEMOKRASİ" VURGUSU

HDP seçim bildirgesinde, "radikal demokrasi" vurgusu da yapılarak, "Gerçek demokrasiye ancak toplumun ve insanın, sermayenin ve siyasi iktidarın mutlak tahakkümü altında ezilmesine karşı etkili mücadele edenler erişebilir. Bütün bunlar acak radikal demokrasiyle mümkündür" denildi.
Bildiride, "dikta yönetimine değil, halkın özyönetimine ihtiyacımız var" denildi.

"CUMHURBAŞKANI'NIN YETKİLERİNİ KISITLAYACAĞIZ..."

HDP seçim bildirgesinde, partinin "tekçi değil, demokratik cumhuriyet" için çalışacağı vurgulanarak, Cumhurbaşkanı'nın mevcut yetkilerinin kısıtlanacağı vaadi bulundu. Vaatler arasında, "demokratik özerklik" de yer aldı. Bildiride, "Demokratik özeriklik, halkların yönetim ve karar süreçilerine katılımının sağlanması için hayata geçirilecek" denildi.

MGK KALDIRILACAK, TCK,TMK, İÇ GÜVENLİK YASASI DEĞİŞECEK, ÖZEL MAHKEMELER KALKACAK

HDP bildirisinde, Milli Güvenlik Kurulu'nun kaldırılacağı, Terörle Mücadele Kanunu (TMK) ve Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) "evrensel demokratik ilkelerle uyumlu olmayan bölümlerin" değiştirileceği vaatleri de yer aldı. Bildiride, "İç Güvenlik yasası ve çeşitli isimler altında işleyen özel yetkilerle donatılmış mahkemeler kaldırılacak" denildi.

ANADİLDE EĞİTİM HAK OLACAK

HDP bildirgesinde, anadilde eğitimin "hak" haline getirileceği ifade edilerek, "Anadilinde eğitimi bir kamu hizmeti olarak almak herkes için bir hak olarak kabul edilecek, eğitimin tüm aşamalarında resmi dil olarak Türkçe'nin öğretilmesinin yanında, anadilinde eğitimi bir kamu hizmeti olarak alma imkanı sağlanacak" ifadesi kullanıldı.

KÖY KORUCULUĞU KALDIRILACAK

Bildirgede köy koruculuğu sistemi "özel savaş aygıtı" olarak nitelendirilerek, HDP'nin iktidara gelmesi halinde koruculuk sisteminin kaldırılacağı yer aldı. Bildiride, "ayrıca diğer özel savaş aygıtları olan JİTEM, kontrgerilla ve benzeri tüm uygulamalara son verilecek" denildi.

TOPLANTIDAN NOTLAR: KOLBASTI DA VAR, HALAY DA...

HDP seçim bildirgesinin açıklandığı toplantıda, partinin 1 Kasım seçimlerin kullanacağı müzikler de tanıtıldı. HDP'nin seçim müzikleri arasında, Trabzon kolbastısı da var, halay da var. HDP 1 Kasım seçimlerinde Türkçe seçim şarkıları kadar, Kürtçe seçim şarkıları da kullanacak.

HEM TÜRKÇE, HEM KÜRTÇE ANONS

HDP toplantısında, anonslar iki dilde yapıldı. Önce Türkçe yapılan anonsları, Kürtçe anonlar izledi.

HDP BİLDİRİSİNDE FİLİSTİN VURGUSU; "İSRAİL'İN KATLİAMCI POLİTİKALARINA KARŞI..."

HDP bildirisinde dış politika bölümünde, Filistin vurgusu dikkat çekiyor. İsrail hükümetinin "katliamcı, işgalci politikalarına karşı durulacağının" vurgulandığı bildiride, "Filistin'in işgaline son verilmesi ve Filistin halkının kendi siyasi agelecğini belirlemesine imkan sağlayacak bağımsız devlet kurma hakkının tanınması için gerekli desteği verecek, uygulanan baskı ve zulme karşı Filistin halkının yanında olmaya devam edilecek" denildi.

ERMENİSTAN'A AMBARGO KALKACAK, SINIR AÇILACAK

HDP bildirisinde Ermenistan ile Türkiye arasındaki sınırın "koşulsuz" açılacağı, bu ülkeye yönelik "ekonomik ambargonun" sona erdirileceği vaadi de yer aldı. HDP, Karabağ sorunu konusunda ise "demorakratik çözüm çabalarını destekleyeceğiz" dedi.

ÖNCELİK YENİ ANAYASA; "BAŞKANLIK SİSTEMİNE GEÇİT VERMEYECEĞİZ..."

HDP bildirgesinde, önceliğin "eşit yurttaşlık" temelinde bir Anayasa yapılması olacağı ifade edilerek, Başkanlık sistemine izin verileceği ifade edildi. Bildirgede, "HDP, açık bir biçimde karşı olduğ başkanlık simteminin Anayasa değişikliklerinin temel koşulu haline getirilmesin kabul etmeycek, başkanlık sistemine geçit vermeyecek" denildi.

VİCDANİ RED HAKKI TANINANACAK

HDP'nin vaatleri arasında öne çıkanlardan biri de, Türkiye'deki zorunlu askerlik hizmetine karşılık, "vicdani red" kavramının yasalara girmesi oldu.

HSYK YENİDEN DÜZENLENECEK, AVUKAT VE SAVCI EŞİT KILINACAK

HDP'nin yargı alanındaki vaatleri arasında ise, HSYK'nin mevcut düzeninin değiştirilmesi, mahkeme salonlarında savcı ve avukatların "eşit temsili", Adli kolluk sisteminin avukatlara da bilgi sağlaması yer aldı.

MEDYA SAHİPLERİ BAŞKA SEKTÖRLERDE FAALİYET GÖSTEREMEYECEK

HDP bildirgesinde basın özgürlüğüne ayrı bir bölüm açıldı. Basın etik yasası düzenleneceği, medya sahiplerinin başka sektörlerde faaliyetine izin verilmeyeceği, internete keyfi yasakların engelleneceği, RTÜK'ün "demokratik ve özgürlükçü anlayışla"yeniden yapılanması ve "tutucu ahlakçı konumdan çıkarılması" da vaatler arasında yer aldı.

HAKİKAT KOMİSYONU KURULACAK

HDP bildirgesinde, geçmişle yüzleşme çerçevesinde "hakikat komisyonu" kurulacağı vaadedildi.

HDP BİLDİRGESİNE DİYANET RÖTUŞU: DİYANET KALDIRILACAK AMA...

HDP'nin 7 Haziran bildirgesinde Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kaldırılacağı vaadi yer almış, bu vaat büyük tartışma yaratmıştı.
HDP, 1 Kasım bildirgesinde yine Diyanet'in kaldırılacağı vaadini korudu. Ancak 7 Haziran'a göre bir rötuş yaptı. Kaldırılan Diyanet'in yerine "Din ve İnanç İşleri Kurulu" oluşturulacağı bidiride yer aldı. Bildiride, "Diyanet İşleri Başkanlığı, Din ve İnanç İşleri Kurulu olarak yeniden yapılandırılacak. Devletin din ve inanç alanından elini çekmesi sağlanacak, din ve inanç işleri topluma, inanç sahiplerine bırakılacak" denildi.

AF VAADİ

HDP bildirgesinde "siyasi tutsaklara genel af getirilecek" denildi. Bu ifade "Öcalan da af kapsamında" yorumlarının yapılmasına neden oldu.

HDP bildirgesinde çocuk cezaevlerinin kapatılacağı, cezaevlerinin sivil denetime açılacağı da vaat edildi. HDP bildirisinde, yeni oluşturulacak "Din ve İnanç İşleri Kurulu"nun yapısı da anlatılarak, "Kurul, din siyaseti üreten bir kurum olmayacak, inanç topluluklarının temsilcilerinden oluşacak, aralarındaki ilişkiyi düzenleyecek ve koordinasyonu sağlayacak. Diyanet İşleri çalışanlarının özlük hakları korunacak" denildi.

"DİNİ İNANCA ÖZGÜ KIYAFETE MÜDAHALE EDİLMEYECEK

Cemevlerinin ibadethane olarak tanınacağının da vurgulandığı HDP bildirgesinde, "dini inançların gereği olarak tercih edilenkılık ve kıyafete hiçbir alanda müdahale edilmeyecek" denildi.

SOYKIRIMLAR İÇİN ÖZÜR DİLENECEK

HDP bildirgesinde, tarihte farklı halklara yapılan "soykırım ve katliamlar" karşısında devlet adına özür dileneceği vaadi de yer aldı. Bildirgede, "Bir halkın diğerine üstünlüğünü empoze eden ırkçı, şoven ve milliyetçi politikalar karşısında eşitlikçi, özgürlükçü ve demokratik bir perspektif geliştirilmek için çalışılacak" denildi.

EKONOMİK VAATLER

HER EVE AYDA 10 METREKÜ BEDAVA SU, 180 KW SAAT BEDAVA ELEKTRİK EVİ OLMAYANA AYDA 250 TL KİRA DESTEĞİ

Ekonomik vaatlerini "inadına sosyal adalet" başlığı altında sunan HDP, şu vaatlerde bulundu;
Temel güvence paketi ile her eve, her ay 10 m3 su, 180 kw saat elektrik ücretsiz verilecek, ısınma desteği sağlanacak.
Mülkü olmayan kiracılara 250 TL kira desteği verilecek
18 yaşına kadar çocuk ve gençlere, engelli ve emeklilere toplu taşıma ücretsiz olacak. Kamusal toplu taşıma, ülke genelinde kar amacı gütmeyecek şekilde yaygın bir hizmet olarak sunulacak. Yerel yönetimlerin de sunduğu bu hizmetler, merkezi bütçeden finanse edilecek.

BÜYÜME ORANLARI, ÜCRET ARTIŞINA YANSIYACAK, KREDİ KARTI BORCU YAPILANDIRILACAK

Türkiye'nin ekonomik büyüme oranları, refah payı olarak ücret artışlarına yansıtılacak.
Kredi karı borçları, borçlular lehine yapılandırılacak, kredi kartı faiz oranları düşürülecek
Kooperatifler, kamusal destekli toplumsal sektör geliştirilecek.

ÖZELLEŞTİRMELER DURACAK

Özelleştirmeler durdurulacak, KİT'lerdeki mevcut bürokratik işleyiş, demokratikleştirilecek. İşçilerin ve sendikaların üretim üzerinde söz hakkı olması sağlanacak.

ÖRTÜLÜ ÖDENEK KALDIRILACAK

Savunma güvenlik harcamaları azaltılacak ve etkin bir biçimde halkın denetimine tabi tutulacak. Savunma sanayi fonu bütçeye katılarak denetime açılacak
Örtülü ödenek kaldırılacak

ESNAF BORÇLARI YAPILANDIRILACAK

Esnafların vergi yükü azaltılacak. Borçları esnaflar lehine yapılandırılacak.
KOBİ'lere sıfır faizli finansman desteği sağlanacak.

ŞEHİRLERE YENİ AVM İZNİ YOK

Şehir merkezlerine yeni AVM ruhsatı verilmeyecek.

GDO YASAKLANACAK

Tarım işçilerinin tümüne sosyal güvence sağlanacak
Küçük çiftçilerin kullandıkları mazot ve gübreden vergi alınmayacak. Su ve elektrik, küçük çiftçilere ücretsiz verilecek, elektrik borçları silinecek
Gıda üretimi, işlemesi ve et halinde, genetik olarak değiştirilmiş unsurlar (GDO) yasaklanacak.
Mayınlı araziler temizlenip, tarıma açılacak. Topraksız köylüye dağıtılacak

HAYVAN TOPLAMA KAMPLARI KALDIRILACAK

Hayvanların ticari amaçlı deneylerde, sirk ve sokak tanıtımlarında kullanılması önlenecek *Hayvanların itlaf edilmelerini, kürkleri ve varlıklarıyla sermaye birikiminin parçası haline getirilmesini sağlayan düzenlemeler, yasalar ve uygulamalar iptal edilecek
Hayvan toplama kampları kaldırılacak.

ÖZ YÖNETİME DAYALI KOOPERATİFLER KURULACAK

Yerel yönetimler tarafından oluşturulacak işletmelerin "özyönetime dayalı kooperatifler biçiminde örgütlenmesi sağlanacak.

ASGARİ ÜCRET 2 BİN TL OLACAK

Güvencesiz çalışmaya son verilecek.
Özel istihdam büroları kapatılacak ve kiralık işçi uygulamasına son verilecek.
Taşeronluk sistemi kademeli olarak kaldırılacak. İlk etapta kamudaki taşeron çalışanlar kadrolu çalışan haline getirilecek. Taşeron çalışılan döneme ait kıdem tazminatları ödenecek.
Ev işçileri 4857 sayılı İş Kanunu ve 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kapsamına alınacak.
Madenler kamu tarafından işletilecek.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 2 BİN TL OLACAK

Asgari ücret 2 bin TL olacak.
Emeklilerde en düşük ücret asgari ücretle eşitlenecek, 2 bin TL olacak. Emekliler için gerçek anlamda.
Emeklilerin sendikal örgütlenmesinin önü açılacak.
Emekliden hastane katkı payı alınmayacak.

EĞİTİMDE 4-4-4 SİSTEMİ KALDIRILACAK

İdeolojik saiklerle ve özgürlükçü laiklik ilkesini ortadan kaldıran bir anlayışla okulları ayrıştıran 4-4-4 sistemi kaldırılacak.
Ataması yapılmayan tüm öğretmenler atanacak.

SELAHATTİN DEMİRTAŞ , SEÇİM BİLDİRGESİ
Paylaş
DİĞER SEÇİM HABERLERİ
İnadına Zeybekçi
İnadına Zeybekçi
Ege Bölgesi’nin belirleyici partisi MHP oldu. 7 Haziran’daki seçimlerde MHP’ye oy veren seçmen bu kez tercihini AK Parti’den yana kullandı. MHP seçmeninin bu gidişi ve ülke genelindeki artışa paralel olarak oylarını yükselten AK Parti, bu bölgeden hanesine 5 milletvekili daha kattı. AK Parti’nin, kendi tabiriyle ‘Yırtık donlu Nihat’ı Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli’deki artışta önemli pay sahibi oldu. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yeniden aday olduğu memleketi Afyonkarahisar’daki belde belde temasları yüzde 11’lik bir dönüş sağladı. Halkbank’ın eski genel müdür yardımcısı Mustafa Savaş da partiye kazandıran isimlerden biriydi. CHP’deki küçük artışlar ise sonucu değiştirmeye yetmedi. (İzmir’deki tablo, seçim analiz dizisinin salı günkü 3 büyük kent bölümünde değerlendirilmişti.) Devamını Oku
SEÇİM 2015 , EGE BÖLGESİ
Paylaş
Devlet Bahçeli: Bugün olsa yine 'hayır' derim
Devlet Bahçeli: Bugün olsa yine 'hayır' derim
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, resmi Twitter hesabından 1 Kasım seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bahçeli "Şahsım ve MHP’yle ilgili yazılanları, söylenenleri, ileri geri geri değerlendirmeleri de hayret ve tebessümle takip ediyorum" dedi. Bahçeli, "Bugün olsa, yine olsa, PKK’nın 10 maddesine evet diyenlerin tüm tezgah ve oyunlarına yine hayır derim, demeye de devam edeceğim." diye konuştu. Devamını Oku
DEVLET BAHÇELİ , SEÇİM 2015
Paylaş
Öne Çıkan Haberler
Oy kullanımında dikkat edilecek hususlar
Partiler vaat yarışında
1 Kasım'da oy kullanmak isteyenler, bilet parasını alabilir
Seçimde bunlara dikkat
ABD: Türkiye'de özgür, adil ve güvenilir bir seçim görmek istiyoruz
Pew, 2015 Türkiye anketinin sonuçlarını açıkladı
IPSOS araştırmasından çarpıcı sonuçlar
Financial Times: AB Türkiye'nin talebiyle ilerleme raporunu seçim sonrasına erteledi, Merkel Beştepe'ye gitmek istemedi
Kılıçdaroğlu: Neyi açıkladıysak AKP bildirgesinde
Vaatlerimiz rutin
AK Partili Bülent Turan CHP'nin kedisi Şero'yla tartıştı
Vural’dan "kaplumbağa"lı seçim kampanyası
'Beyaz Toros' tartışması devam ediyor
AK Parti'de 'sandık taşıma' tartışması
Cizre'de 93 sandığın yeri değiştirildi
Batman'da sekiz mahalledeki sandıklara birleştirme kararı
Silopi'de sandık birleştirme kararı
'Yeşil Yol' projesi seçim beyannamesinde
AK Parti seçim beyannamesinin şifreleri
Bahçeli, MHP'nin seçim bildirgesini açıkladı
İşte MHP'nin seçim vaatleri
MHP lideri Devlet Bahçeli koalisyona kapıyı açtı
Bedava kömür yerine bedava elektrik ve gaz
CHP bildirgesinde ‘Esad’ çıkışı
HDP olmazsa bu gemi batar
HDP seçim bildirgesi açıklandı
Selahattin Demirtaş: Ülkeye huzur gelecekse...
Başbakan Davutoğlu: 7 Haziran'da 4 farklı siyaset gördünüz
Kılıçdaroğlu: 7 Haziran'a göre iyiyiz
CHP seçim ilkelerini belirledi
Saadet Partisi TRT’yi şikâyet etti
Kılıçdaroğlu: Tek yerli ve milli parti CHP’dir