CHP, Tunceli'de yüzde 8 arttı 44 ilde ise geriledi

CHP
CHP, Tunceli'de yüzde 8 arttı 44 ilde ise geriledi
CHP’nin oy oranında, 7 Haziran seçimlerine göre çok büyük bir değişiklik olmadı. 7 Haziran’da daha güçlü olduğu bazı illerde oy kaybı yaşayan CHP, 134 milletvekili çıkarabildi.

CHP, birçok ilde ortalama yüzde 1 oy kaybederken, en büyük oy kaybı Ordu, Kırşehir, Iğdır, Rize, Yozgat gibi illerde yaşandı. CHP en büyük oy artışını Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun memleketi olan Tunceli’de elde etti. CHP’nin oy oranı 5 ay içinde oyunu 8 puan arttırsa da vekil çıkaramadı. CHP oylarını, Kilis’te 5, Edirne’de 4, Ardahan’da 6, Bilecik’te 4 puan artırdı. CHP toplamda 37 ilde oylarını arttırmış oldu.

MİLLETVEKİLİ SAYISI ARTTI

CHP’de IŞİD tarafından kaçırılan eski Musul Konsolosu Öztürk Yılmaz Ardahan’dan milletvekili seçilirken, CHP İzmir’de milletvekili sayısını 2 arttırdı. Böylece daha önceki seçimlerde YSK tarafından adaylığı kaldırılan Atila Sertel ile birlikte Murat Bakar milletvekili seçilirken, Mersin’de de Serdal Kuyucuoğlu, Niğde’den Ömer Fethi Gürer Meclis’e girdi. CHP 4 ilde ise milletvekili kaybetti. Aydın’da Fatih Atay, Denizli’de Gülizar Biçer Kaya, Ordu’da ise Mustafa Adıgüzel yeniden milletvekili seçilemedi. 7 Haziran seçimlerinde 959 oy farkı bilindiği için iki partinin de iddialı olduğu Erzincan’da kazanan AK Parti oldu.

BİZİM ÇALIŞMAMIZ GEREKİYOR

Seçim sonuçlarının ardından ilk değerlendirme CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu’ndan geldi. Bekaroğlu, sonucun CHP’nin beklediği bir sonuç olmadığını belirterek, CHP’de olan olumlu değişiklikleri seçmene anlatacak zaman olmadığını ve bu nedenle de yeterince güven tesis edilmediğini söyledi. AK Parti’nin yükselişinin nedenlerinin siyaset bilimciler tarafından çok iyi analiz edilmesi gerektiğini söyleyen Bekaroğlu, “Diğer muhalefet partilerini de iyi değerlendirmek lazım. HDP şiddetle arasına bir mesafe koyamadı. Halkın Ankara’dan çözüm beklentisi vardı ama bunu karşılayamadı. Kürt seçmen ve diğer seçmenler de bu nedenle HDP’ye desteğini çekti. MHP’yi ise fazla tartışmaya gerek yok. Seçmen MHP’nin çözümün bir parçası olmadığını düşünerek, AKP’ye gitti. Ama en çok bizim düşünmemiz ve çalışmamız gerekiyor” dedi. Bekaroğlu, ortaya çıkan sonucun muhalefette, “seçimle sandıkla işlerin değişeceği” inancını zedeleyebileceğine dikkat çekerek, “Böyle olmamalı. Hiçbir şekilde sandığa olan güven zedelenmemeli” görüşünü savundu.

SEÇİM 2015 , TUNCELİ
Paylaş
DİĞER SEÇİM HABERLERİ
İnadına Zeybekçi
İnadına Zeybekçi
Ege Bölgesi’nin belirleyici partisi MHP oldu. 7 Haziran’daki seçimlerde MHP’ye oy veren seçmen bu kez tercihini AK Parti’den yana kullandı. MHP seçmeninin bu gidişi ve ülke genelindeki artışa paralel olarak oylarını yükselten AK Parti, bu bölgeden hanesine 5 milletvekili daha kattı. AK Parti’nin, kendi tabiriyle ‘Yırtık donlu Nihat’ı Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli’deki artışta önemli pay sahibi oldu. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yeniden aday olduğu memleketi Afyonkarahisar’daki belde belde temasları yüzde 11’lik bir dönüş sağladı. Halkbank’ın eski genel müdür yardımcısı Mustafa Savaş da partiye kazandıran isimlerden biriydi. CHP’deki küçük artışlar ise sonucu değiştirmeye yetmedi. (İzmir’deki tablo, seçim analiz dizisinin salı günkü 3 büyük kent bölümünde değerlendirilmişti.) Devamını Oku
SEÇİM 2015 , EGE BÖLGESİ
Paylaş
Devlet Bahçeli: Bugün olsa yine 'hayır' derim
Devlet Bahçeli: Bugün olsa yine 'hayır' derim
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, resmi Twitter hesabından 1 Kasım seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bahçeli "Şahsım ve MHP’yle ilgili yazılanları, söylenenleri, ileri geri geri değerlendirmeleri de hayret ve tebessümle takip ediyorum" dedi. Bahçeli, "Bugün olsa, yine olsa, PKK’nın 10 maddesine evet diyenlerin tüm tezgah ve oyunlarına yine hayır derim, demeye de devam edeceğim." diye konuştu. Devamını Oku
DEVLET BAHÇELİ , SEÇİM 2015
Paylaş
Öne Çıkan Haberler
Oy kullanımında dikkat edilecek hususlar
Partiler vaat yarışında
1 Kasım'da oy kullanmak isteyenler, bilet parasını alabilir
Seçimde bunlara dikkat
ABD: Türkiye'de özgür, adil ve güvenilir bir seçim görmek istiyoruz
Pew, 2015 Türkiye anketinin sonuçlarını açıkladı
IPSOS araştırmasından çarpıcı sonuçlar
Financial Times: AB Türkiye'nin talebiyle ilerleme raporunu seçim sonrasına erteledi, Merkel Beştepe'ye gitmek istemedi
Kılıçdaroğlu: Neyi açıkladıysak AKP bildirgesinde
Vaatlerimiz rutin
AK Partili Bülent Turan CHP'nin kedisi Şero'yla tartıştı
Vural’dan "kaplumbağa"lı seçim kampanyası
'Beyaz Toros' tartışması devam ediyor
AK Parti'de 'sandık taşıma' tartışması
Cizre'de 93 sandığın yeri değiştirildi
Batman'da sekiz mahalledeki sandıklara birleştirme kararı
Silopi'de sandık birleştirme kararı
'Yeşil Yol' projesi seçim beyannamesinde
AK Parti seçim beyannamesinin şifreleri
Bahçeli, MHP'nin seçim bildirgesini açıkladı
İşte MHP'nin seçim vaatleri
MHP lideri Devlet Bahçeli koalisyona kapıyı açtı
Bedava kömür yerine bedava elektrik ve gaz
CHP bildirgesinde ‘Esad’ çıkışı
HDP olmazsa bu gemi batar
HDP seçim bildirgesi açıklandı
Selahattin Demirtaş: Ülkeye huzur gelecekse...
Başbakan Davutoğlu: 7 Haziran'da 4 farklı siyaset gördünüz
Kılıçdaroğlu: 7 Haziran'a göre iyiyiz
CHP seçim ilkelerini belirledi
Saadet Partisi TRT’yi şikâyet etti
Kılıçdaroğlu: Tek yerli ve milli parti CHP’dir