CHP seçim ilkelerini belirledi

CHP
CHP seçim ilkelerini belirledi
CHP'nin örgütle paylaştığı seçim iletişim ilkelerinde, herhangi etnik, dini, coğrafi ya da mesleki gruba yönelik rencide edici söz kullanılmaması, başka siyasi partiler assa da tarihi ve kültürel değerleri olan binalarla, cami ve türbe duvarlarına afiş, pankart asılmaması istendi.

CHP'nin 1 Kasım seçimlerine yönelik, "Seçim İletişim İlkeleri" belirlenerek, parti örgütleriyle paylaşıldı.

1 Kasım Genel Seçimi süresince yürütülecek kampanyanın iki aşaması olduğu belirtilen ilkelerde, birinci aşamada ülkenin içinde bulunduğu hassas duruma uygun şekilde birlik, beraberlik ve kardeşlik mesajı verilmesi gerektiği vurgulandı.

Bu amaçla hazırlanan reklam filmlerinin sosyal medyada yaygınlaştırılması ve yerel televizyonlarda gösterilmesi için tüm imkanların seferber edilmesi istenirken, ikinci aşamada ise ülkenin sorunlarıyla ilgili sağlam, tutarlı ve gerçekçi vaatlerin milletle paylaşılması gerektiği üzerinde duruluyor.

Seçim sürecinin "ümit verme, heyecan ve güven oluşturma" süreci olduğu hatırlatılan ve bunun asla unutulmaması gerektiği dile getirilen ilkelerde, "CHP'liler şu dakikadan itibaren kendilerini ülkenin geleceğinin sorumlusu olarak görmeli ve kendilerini buna göre konumlandırmalıdır" ifadesine yer veriliyor.

Alanda çalışacak partililerin son derece sakin, kararlı, ciddi ve ağırbaşlı bir propaganda tavrını benimsemesi gerektiği vurgulanan ilkelerde, genel merkez tarafından belirlenen şarkılar dışında gelişigüzel müzik kullanılmaması isteniyor.

İdeal konuşma süresi 15 dakika

İlkelerde, ideal bir konuşma süresinin 15-20 dakika olduğu, bu nedenle seçim konuşmalarının çok uzun ya da çok kısa olmamasına özen gösterilmesi gerektiği belirtiliyor.

Seçim konuşmalarında ya da söyleşilerde parti programında yer almayan konularda görüş bildirilmemesini isteyen ilkelerde, söz verilmesinden, taahhütte bulunulmasından özenle kaçınılması vurgulanıyor.

Asla herhangi bir etnik, dini, coğrafi ya da mesleki gruba yönelik rencide edici söz kullanılmaması talep edilen ilkelerde, bu konularda yorum hatta ima dahi yapılmaması öneriliyor.

İlkelerde, herhangi bir ilçe, belde ya da köyde konuşma yaparken, başka bir yerle ilgili rencide edici söz kullanılmaması da isteniyor.

"Diğer partilerin adaylarıyla tartışmayın"

CHP, söz konusu ilkelerinde milletvekili adaylarıyla örgüt yöneticilerine de uyarılarda bulundu.

Seçim ilkelerinde diğer partilerin milletvekili adayları, sözcüleri ya da yöneticileriyle seçmenin, medyanın önünde veya özel toplantılarda gergin tartışmalara girilmemesi talep ediliyor. Partililerden, tahrik unsuru taşıyan soru ya da sataşmalara da asla yanıt vermemeleri öneriliyor.

İlkelerde, başka siyasi partiler assa da tarihi ve kültürel değerleri olan binalarla cami ve türbe duvarlarına afiş, pankart asılmaması gerektiği belirtilirken, CHP logosu taşıyan araçların trafik kurallarına aykırı davranmasına, trafik düzenini ve toplum huzurunu bozacak şekilde kullanılmasına, gereksiz yere sürekli korna çalmasına da izin verilmemesi konusunda uyarı yapıldı.

CUMHURİYET HALK PARTİSİ , SEÇİM , SEÇİM 2015
Paylaş
DİĞER SEÇİM HABERLERİ
İnadına Zeybekçi
İnadına Zeybekçi
Ege Bölgesi’nin belirleyici partisi MHP oldu. 7 Haziran’daki seçimlerde MHP’ye oy veren seçmen bu kez tercihini AK Parti’den yana kullandı. MHP seçmeninin bu gidişi ve ülke genelindeki artışa paralel olarak oylarını yükselten AK Parti, bu bölgeden hanesine 5 milletvekili daha kattı. AK Parti’nin, kendi tabiriyle ‘Yırtık donlu Nihat’ı Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli’deki artışta önemli pay sahibi oldu. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yeniden aday olduğu memleketi Afyonkarahisar’daki belde belde temasları yüzde 11’lik bir dönüş sağladı. Halkbank’ın eski genel müdür yardımcısı Mustafa Savaş da partiye kazandıran isimlerden biriydi. CHP’deki küçük artışlar ise sonucu değiştirmeye yetmedi. (İzmir’deki tablo, seçim analiz dizisinin salı günkü 3 büyük kent bölümünde değerlendirilmişti.) Devamını Oku
SEÇİM 2015 , EGE BÖLGESİ
Paylaş
Devlet Bahçeli: Bugün olsa yine 'hayır' derim
Devlet Bahçeli: Bugün olsa yine 'hayır' derim
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, resmi Twitter hesabından 1 Kasım seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bahçeli "Şahsım ve MHP’yle ilgili yazılanları, söylenenleri, ileri geri geri değerlendirmeleri de hayret ve tebessümle takip ediyorum" dedi. Bahçeli, "Bugün olsa, yine olsa, PKK’nın 10 maddesine evet diyenlerin tüm tezgah ve oyunlarına yine hayır derim, demeye de devam edeceğim." diye konuştu. Devamını Oku
DEVLET BAHÇELİ , SEÇİM 2015
Paylaş
Öne Çıkan Haberler
Oy kullanımında dikkat edilecek hususlar
Partiler vaat yarışında
1 Kasım'da oy kullanmak isteyenler, bilet parasını alabilir
Seçimde bunlara dikkat
ABD: Türkiye'de özgür, adil ve güvenilir bir seçim görmek istiyoruz
Pew, 2015 Türkiye anketinin sonuçlarını açıkladı
IPSOS araştırmasından çarpıcı sonuçlar
Financial Times: AB Türkiye'nin talebiyle ilerleme raporunu seçim sonrasına erteledi, Merkel Beştepe'ye gitmek istemedi
Kılıçdaroğlu: Neyi açıkladıysak AKP bildirgesinde
Vaatlerimiz rutin
AK Partili Bülent Turan CHP'nin kedisi Şero'yla tartıştı
Vural’dan "kaplumbağa"lı seçim kampanyası
'Beyaz Toros' tartışması devam ediyor
AK Parti'de 'sandık taşıma' tartışması
Cizre'de 93 sandığın yeri değiştirildi
Batman'da sekiz mahalledeki sandıklara birleştirme kararı
Silopi'de sandık birleştirme kararı
'Yeşil Yol' projesi seçim beyannamesinde
AK Parti seçim beyannamesinin şifreleri
Bahçeli, MHP'nin seçim bildirgesini açıkladı
İşte MHP'nin seçim vaatleri
MHP lideri Devlet Bahçeli koalisyona kapıyı açtı
Bedava kömür yerine bedava elektrik ve gaz
CHP bildirgesinde ‘Esad’ çıkışı
HDP olmazsa bu gemi batar
HDP seçim bildirgesi açıklandı
Selahattin Demirtaş: Ülkeye huzur gelecekse...
Başbakan Davutoğlu: 7 Haziran'da 4 farklı siyaset gördünüz
Kılıçdaroğlu: 7 Haziran'a göre iyiyiz
CHP seçim ilkelerini belirledi
Saadet Partisi TRT’yi şikâyet etti
Kılıçdaroğlu: Tek yerli ve milli parti CHP’dir