CHP bildirgesinde ‘Esad’ çıkışı

CHP
CHP bildirgesinde ‘Esad’ çıkışı
CHP'nin seçim bildirgesinde, özellikle Ortadoğu bölümünde, AKP'nin izlediği dış politikayı tamamen değiştirecek vaatler yer alıyor. CHP'nin Suriye konusundaki en önemli çıkışı, iktidar olması halinde, Beşar Esad'ın halen iktidarda olduğu "Suriye yönetimi ile ilişki kurulması" konusunda oldu. "Suriye'de sürmekte olan savaşta taraf tutmayacağız" denilen bildirgede, "Suriye muhalefetiyle ilişkilerimizi sürdürürken, Suriye yönetimiyle de ilişki kuracağız" ifadesi kullanıldı.

CHP'nin Suriye konusundaki bir başka önemli çıkışı ise, halen ABD ve Türkiye tarafından, Suriye'de IŞİD'e karşı savaşmak üzere Suriyeli silahlı güçler eğitilmesini öngören "eğit-donat" programının kaldırılması konusunda oldu. Bildirgede, "uluslararası hukuka ve komşuluk ilişkilerine aykırı olan eğit-donat programına son vereceğiz" dedi.

ABD ‘EĞİT-DONAT’I ASKIYA ALDI

"GÜVENLİ BÖLGE ANCAK..."

AKP hükümetinin, Suriye politikasının merkezine yerleştirdiği güvenli bölge oluşturulması konusunda ise, CHP kilit şartlar getirdi; Güvenli bölgenin ancak "Suriye yönetiminin rızası" ve "koalisyon güçlerinin desteği" olursa kurulacağı seçim bildirgesine girdi.

MISIR, SURİYE VE İSRAİL'E BÜYÜKELÇİ ATANACAK

CHP bildirgesinde Mısır ve İsrail'le halen diplomatik açıdan aşağı seviyedeki ilişkilerde de düzeltmeye gidileceği vaat edildi. "Mısır, Suriye ve İsrail'le karşılıklı olarak büyükelçilerin atanması için girişimde bulunacağız" denilen bildirgede, CHP iktidarında "mezhepçi politikalar izlenmeyeceği" sözü de verildi.

"TÜRKİYE, TERÖRE DESTEK VEREN ÜLKE OLARAK ANILMAYACAK..."

Bildirgede, uluslararası anlaşmalar çerçevesinde yükümlülüklerin yerine getirileceği vaat edilerek, "Türkiye'nin teröre destek veren bir ülke olarak anılmasını engelleyeceğiz" denildi.

"TÜRKİYE, IŞİD'İN SIÇRAMA TAHTASI OLMAYACAK"

Bildirgede ayrıca, Türkiye topraklarının Suriye ve Irak’a giden teröristler için "sıçrama tahtası" olmasının da engelleneceği belirtilerek, "geçişlere aracılık eden iç unsurlarla yasal yolarla etkin biçimde mücadele edeceğiz" denildi.

SURİYELİ MÜLTECİLERE ÖZEL ÖNLEM

CHP bildirgesinde Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler için "mülteci" ifadesi kullanılarak, Suriyelilerin eğitim, sağlık, barınma gibi her türlü ihtiyaçlarının karşılanacağı güvencesi verildi. Suriyeliler için ayrılmış fonların önemli bölümünün de eğitim ve sağlık alanında değerlendirileceği CHP vaatleri arasında yer aldı.

"MÜLTECİ KONFERANSI DÜZENLENECEK"

Suriyelileri kabul eden Türkiye, Ürdün ve Lübnan başta olmak üzere, tüm ülkelerin katılımıyla BM şemsiyesi altında bir konferans düzenleneceğinin vaat edildi CHP bildirgesinde, Suriyelilerin çatışma şartlarının düzenleyecek yasal bir altyapı oluşturulacağı da belirtildi. Bildirgede, "Yerel esnafın haksız rekabete uğramaması için Suriyelilerin eşit şartlarda iş hayatına katılmasını sağlayacağız. Başta çocuklar olmak üzere, Suriyeli mültecilerin kayıt dışı ve insanlık dışı koşullarda çalıştırılmasının önüne geçeceğiz" denildi.

IRAK'TAKİ KÜRT BÖLGESİ İLE DE İLİŞKİ KURACAĞIZ

Bildirgenin Irak-Türkiye ilişkilerine ayrılan bölümünde ise, Irak'ta hem merkezi yönetim, hem de Kürt Bölgesel Yönetimi ile ilişkilerin "Irak Anayasası'nın çizdiği çizgiler çerçevesinde", en üst seviyeye taşınacağı ifade edildi.

SURİYE , BEŞAR ESAD , KEMAL KILIÇDAROĞLU , GENEL SEÇİM 2015
Paylaş
DİĞER SEÇİM HABERLERİ
İnadına Zeybekçi
İnadına Zeybekçi
Ege Bölgesi’nin belirleyici partisi MHP oldu. 7 Haziran’daki seçimlerde MHP’ye oy veren seçmen bu kez tercihini AK Parti’den yana kullandı. MHP seçmeninin bu gidişi ve ülke genelindeki artışa paralel olarak oylarını yükselten AK Parti, bu bölgeden hanesine 5 milletvekili daha kattı. AK Parti’nin, kendi tabiriyle ‘Yırtık donlu Nihat’ı Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli’deki artışta önemli pay sahibi oldu. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yeniden aday olduğu memleketi Afyonkarahisar’daki belde belde temasları yüzde 11’lik bir dönüş sağladı. Halkbank’ın eski genel müdür yardımcısı Mustafa Savaş da partiye kazandıran isimlerden biriydi. CHP’deki küçük artışlar ise sonucu değiştirmeye yetmedi. (İzmir’deki tablo, seçim analiz dizisinin salı günkü 3 büyük kent bölümünde değerlendirilmişti.) Devamını Oku
SEÇİM 2015 , EGE BÖLGESİ
Paylaş
Devlet Bahçeli: Bugün olsa yine 'hayır' derim
Devlet Bahçeli: Bugün olsa yine 'hayır' derim
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, resmi Twitter hesabından 1 Kasım seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bahçeli "Şahsım ve MHP’yle ilgili yazılanları, söylenenleri, ileri geri geri değerlendirmeleri de hayret ve tebessümle takip ediyorum" dedi. Bahçeli, "Bugün olsa, yine olsa, PKK’nın 10 maddesine evet diyenlerin tüm tezgah ve oyunlarına yine hayır derim, demeye de devam edeceğim." diye konuştu. Devamını Oku
DEVLET BAHÇELİ , SEÇİM 2015
Paylaş
Öne Çıkan Haberler
Oy kullanımında dikkat edilecek hususlar
Partiler vaat yarışında
1 Kasım'da oy kullanmak isteyenler, bilet parasını alabilir
Seçimde bunlara dikkat
ABD: Türkiye'de özgür, adil ve güvenilir bir seçim görmek istiyoruz
Pew, 2015 Türkiye anketinin sonuçlarını açıkladı
IPSOS araştırmasından çarpıcı sonuçlar
Financial Times: AB Türkiye'nin talebiyle ilerleme raporunu seçim sonrasına erteledi, Merkel Beştepe'ye gitmek istemedi
Kılıçdaroğlu: Neyi açıkladıysak AKP bildirgesinde
Vaatlerimiz rutin
AK Partili Bülent Turan CHP'nin kedisi Şero'yla tartıştı
Vural’dan "kaplumbağa"lı seçim kampanyası
'Beyaz Toros' tartışması devam ediyor
AK Parti'de 'sandık taşıma' tartışması
Cizre'de 93 sandığın yeri değiştirildi
Batman'da sekiz mahalledeki sandıklara birleştirme kararı
Silopi'de sandık birleştirme kararı
'Yeşil Yol' projesi seçim beyannamesinde
AK Parti seçim beyannamesinin şifreleri
Bahçeli, MHP'nin seçim bildirgesini açıkladı
İşte MHP'nin seçim vaatleri
MHP lideri Devlet Bahçeli koalisyona kapıyı açtı
Bedava kömür yerine bedava elektrik ve gaz
CHP bildirgesinde ‘Esad’ çıkışı
HDP olmazsa bu gemi batar
HDP seçim bildirgesi açıklandı
Selahattin Demirtaş: Ülkeye huzur gelecekse...
Başbakan Davutoğlu: 7 Haziran'da 4 farklı siyaset gördünüz
Kılıçdaroğlu: 7 Haziran'a göre iyiyiz
CHP seçim ilkelerini belirledi
Saadet Partisi TRT’yi şikâyet etti
Kılıçdaroğlu: Tek yerli ve milli parti CHP’dir