'Beyaz Toros' tartışması devam ediyor

'Beyaz Toros' tartışması devam ediyor
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Van mitinginde, "AK Parti iktidardan inerse buralarda terör çeteleri ya da eskiden olduğu gibi Beyaz Toroslar dolaşacak" sözleri ile başlayan tartışma sürüyor. 

KEMAL KILIÇDAROĞLU

Aydın’da konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan’ın sözlerinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi:"Çok sayıda faili meçhullerin aydınlanması için çok sayıda, Meclis’e araştırma önergesi verdik. Gönül isterdi ki o araştırma önergeleri AKP’nin milletvekilleri tarafından kabul edisin. Hükümet tarafından kabul edilsin, faili meçhulleri hep beraber araştıralım, Türkiye’yi bir demokrasi ayıbından kurtarmış olalım. Ama malesef verdiğimiz bütün araştırma önergeleri AKP milletvekilleri tarafından reddedildi. Faili meçhullerin araştırılmasını reddeden bir anlayış failli meçhulleri önlemez. İşin özü budur."

Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan 'beyaz toros' çıkışı

HALUK KOÇ

CNN Türk’te canlı yayına katılarak soruları cevaplayan CHP Sözcüsü Haluk Koç da, ‘Beyaz Toros’ tartışmalarına katıldı. Koç, 102 vatandaşın hayatını kaybettiği Ankara Garı canlı bomba saldırısına işaret ederek, “Faili meçhul cinayetlerin sembolü anlamında kullanıyor. Biz o olayların aydınlatılması için defalarca önerge verdik. Bunların gereği olarak bir tanesini aydınlatabildiler mi? Bunu sormak lazım. Ve beyaz Toros’tan geçelim ticari taksilere gelelim isterseniz. Bugün elini kolunu sallayarak güya takipte olması gereken teröristler Suriye sınırından Kilis’e, oradan Gaziantep’e, oradan Ankara’ya Balgat’ta güzel mükellef bir kahvaltı, ondan sonra Ankara Garının önüne kadar geliyorlar. Bence beyaz Toros’u bıraksın şu ticari taksilerin hesabını versin Sayın Başbakan. Korkutarak bir yere varamaz.” dedi.

Selahattin Demirtaş'tan 'beyaz toros' yanıtı

OKTAY VURAL

MHP Grup Başkanvekili, İzmir Milletvekili Oktay Vural ise, aynı konu hakkında bugün şunları söyledi:
"Bu halkı tehdit demektir. Yani gerçekten bir Başbakan’ın AKP’nin iktidar olmaması halinde Beyaz Toroslar’la vatandaşı tehdit etmesi, bundan önce ’400 vekil verin bu iş huzur içinde çözülsün’ diyen zihniyetin bir yansımasıdır. Şimdi ben soruyorum. Beyaz Toroslar’ı nerede hazırladınız? Ekipleri kimlerdir? Kime yönelik kaos oluşturacaksınız? Kime yönelik baskı şiddet oluşturacaksınız? Siz giderseniz dinleme, izleme, fişleme ekipleriniz gider. Siz giderseniz haram paracılar gider. Siz giderseniz PKK gider, İŞID gider. Siz giderseniz canlı bombalar gider. Medya baskısı biter, vatandaş gerçekleri öğrenir. AKP’nin bir hukuk devletinde Başbakan aracılığıyla adeta vatandaşı tehdit edecek çeteler oluşturulduğunun itirafıdır. Vatandaşı tehdit ederek, korkutarak, sindirerek tek başına iktidar peşindeler. ’400 vekil verin anayasayı değiştireceğim’ diyenler şimdi Toroslor’la tehdit etmek suretiyle tek başına iktidar tehdidi savuruyor. Bu vahimdir. Beyaz Toroslar’ı nerelerde kullandınız? PKK ile görüşürken Kandil’e kriptolu telefonlar gönderirken, KCK ile görüşürken bu Toroslor’ı kullandınız mı? Başbakan bir mafya reisi gibi, çete reisi gibi bu sözleri kullanması anlaşılıyor ki AKP’nin tek korkusu 7 Haziran’da kendisine kesilen cezanın daha büyüğünün kesilmesidir. Bu kesilirse Türkiye’de toplumsal siyasi istikrar da yapısallaşır."

Beyaz Toros’lar şehirden köylere gitti

FİGEN YÜKSEKDAĞ

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ Şırnak'ta yaptığı konuşmada, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu eleştirerek; "Bakın tehditle oy toplayanın kim olduğu görmek ve kayıtlara geçmek istiyorsanız Başbakan Davutoğlu'nun dünkü konuşmasını dinleyin ve kayıtlara geçsin. Bu memleketin koskoca Başbakanı, gözümüzün içine baka baka Van'da tehditle oy topluyor. İhbar ediyorum. Var mı şerefli namuslu bir savcı, hakim, yargıç. Gitti Başbakan, Van'ın göbeğinde halkı beyaz Toros'larla, JİTEM'le tehdit ederek eğer AKP'yi iktidardan indirirseniz. Burada JİTEM saldırır, JİTEM çalışır. Beyaz Toros'lar sokaklarda dolaşır dedi. Gözümün içine baka baka tehditle oy toplamak için teşebbüste bulundu" dedi.

MUHARREM İNCE

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce CHP’liler ile yaptığı toplantıda konuyla ilgili olarak, " ‘Faili meçhul cinayetlere kurban gidersiniz’ diyor. Vanlıları tehdit ediyor. Korku salıyor. Ben ona Malatya’dan cevap veriyorum. Ey Davutoğlu, mesele beyaz Toros meselesi değildir. Mesele siyah Mercedes meselesidir. Mesele, 185 milyon dolara aldığınız uçak meselesidir. Mesele bakanlarınızın koluna taktığı 700 bin liralık saat meselesidir. İşçinin 150 liralık telefonuna laf ediyorsun, ama yanındaki bakanın 700 bin liralık saatini kolunda görmüyorsun. Siz nasıl bir vicdana sahipsiniz?” şeklinde konuştu.

DAVUTOĞLU’NDAN YENİ AÇIKLAMA

Tartışmaların dünden bu yana devam etmesi üzerine bu sabah saatlerinde Başbakan Ahmet Davutoğlu’na, ‘beyaz Toros’ ile ilgili sorulmuştu.Davutoğlu "beyaz toros"un 90'lı yılların bölgedeki sembollerinden biri olduğunu ve faili meçhullerle anıldığını belirterek, "Demeye çalıştığım husus şu; faili meçhulleri bu ülkede AK Parti bitirdi. Beyaz Torosların ya da terörün egemenliğine ve belli nüfuz alanları oluşturmasına AK Parti son verdi. Hiç kimseyi tehdit etmedim ama şunu söyledim; birileri, savaş baronları, terör baronları ve bu terör baronlarının varlığından destek alan, 90'lı yıllardaki beyaz Toros sembolü ile anılan çevreler, aslında birbirini neredeyse destekleyen çevreler. Birinin varlığı diğerine zemin teşkil ediyor" demişti.

ARTIK SADECE KÖYLERDE... 

DOĞU ve Güneydoğu’da 1990’lı yıllarda faili meçhul, infaz ve kaçırmalarda kullanılan ve dün Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Van’da yaptığı, "Ak Parti iktidardan inerse buralarda terör çeteleri ya da eskiden olduğu gibi beyaz Toroslar dolaşacak" sözleriyle ilgili yeniden gündeme gelen Beyaz Toros’ların artık şehir merkezinde pek kullanılmadığı, halen köylerde kullanıldığı bildirildi.

Olağanüstü Hal döneminde bölgede bir çok faili meçhul cinaylette kullanılan ve yargısız infaz ile kaçırmalarla sürekli gündeme gelen "Beyaz Toros" marka otomobillerin artık bölgede şehir merkezlerinde neredeyse hiç kullanılmadığı, daha çok kırsal kesimde köylüler tarafından kullanıldığı ortaya çıktı. 1989 yılında üretimine başlanan ve 2000 yılından bu yana artık üretilmeyen Toros marka otomobiller, hem her türlü arazi şartlarında kullanılması, hem de masrafsız bir araç olmasından dolayı 1990’lı yıllar ile 2000’li yıllar arasında çok tercih edilen bir araç olduğu belirtildi. Diyarbakır’da bazı otomobil galerilerinde halen satışa sunulan araçların fiyatları 5 ile 10 bin arasında değişirken, araçların köylerde yük taşımacılığında ve kötü yol koşullarında iyi olduğu için daha çok tercih edildiği öğrenildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu dün Van mitinginde yaptığı konuşmada, "Ak Parti iktidardan inerse buralarda terör çeteleri ya da eskiden olduğu gibi beyaz Toroslar dolaşacak" sözlerine bölgeden tepki geldi. CHP’nin Diyarbakır 1’inci sıra Milletvekili adayı Naci Sapan, "Başbakan, Van’da yaptığı konuşmada bütün bölgeyi dolayısıyla Kürtleri tehdit ediyor. Başbakan 90’lı yılları örnek göstererek faili meçhul cinayetlerin sanığı konumundaki ’Toros’ marka araçları örnek göstererek ’ya bizi tercih edersiniz ya da ölümü’ demek istemiştir. Yurttaşları tehdit ederek barışı sağlamaları mümkün mü? Elbette ki değil. Zaten sonları da iyi değil" dedi.

BEYAZ TOROS , AHMET DAVUTOĞLU , KEMAL KILIÇDAROĞLU , OKTAY VURAL , HALUK KOÇ
Paylaş
DİĞER SEÇİM HABERLERİ
İnadına Zeybekçi
İnadına Zeybekçi
Ege Bölgesi’nin belirleyici partisi MHP oldu. 7 Haziran’daki seçimlerde MHP’ye oy veren seçmen bu kez tercihini AK Parti’den yana kullandı. MHP seçmeninin bu gidişi ve ülke genelindeki artışa paralel olarak oylarını yükselten AK Parti, bu bölgeden hanesine 5 milletvekili daha kattı. AK Parti’nin, kendi tabiriyle ‘Yırtık donlu Nihat’ı Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli’deki artışta önemli pay sahibi oldu. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yeniden aday olduğu memleketi Afyonkarahisar’daki belde belde temasları yüzde 11’lik bir dönüş sağladı. Halkbank’ın eski genel müdür yardımcısı Mustafa Savaş da partiye kazandıran isimlerden biriydi. CHP’deki küçük artışlar ise sonucu değiştirmeye yetmedi. (İzmir’deki tablo, seçim analiz dizisinin salı günkü 3 büyük kent bölümünde değerlendirilmişti.) Devamını Oku
SEÇİM 2015 , EGE BÖLGESİ
Paylaş
Devlet Bahçeli: Bugün olsa yine 'hayır' derim
Devlet Bahçeli: Bugün olsa yine 'hayır' derim
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, resmi Twitter hesabından 1 Kasım seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bahçeli "Şahsım ve MHP’yle ilgili yazılanları, söylenenleri, ileri geri geri değerlendirmeleri de hayret ve tebessümle takip ediyorum" dedi. Bahçeli, "Bugün olsa, yine olsa, PKK’nın 10 maddesine evet diyenlerin tüm tezgah ve oyunlarına yine hayır derim, demeye de devam edeceğim." diye konuştu. Devamını Oku
DEVLET BAHÇELİ , SEÇİM 2015
Paylaş
Öne Çıkan Haberler
Oy kullanımında dikkat edilecek hususlar
Partiler vaat yarışında
1 Kasım'da oy kullanmak isteyenler, bilet parasını alabilir
Seçimde bunlara dikkat
ABD: Türkiye'de özgür, adil ve güvenilir bir seçim görmek istiyoruz
Pew, 2015 Türkiye anketinin sonuçlarını açıkladı
IPSOS araştırmasından çarpıcı sonuçlar
Financial Times: AB Türkiye'nin talebiyle ilerleme raporunu seçim sonrasına erteledi, Merkel Beştepe'ye gitmek istemedi
Kılıçdaroğlu: Neyi açıkladıysak AKP bildirgesinde
Vaatlerimiz rutin
AK Partili Bülent Turan CHP'nin kedisi Şero'yla tartıştı
Vural’dan "kaplumbağa"lı seçim kampanyası
'Beyaz Toros' tartışması devam ediyor
AK Parti'de 'sandık taşıma' tartışması
Cizre'de 93 sandığın yeri değiştirildi
Batman'da sekiz mahalledeki sandıklara birleştirme kararı
Silopi'de sandık birleştirme kararı
'Yeşil Yol' projesi seçim beyannamesinde
AK Parti seçim beyannamesinin şifreleri
Bahçeli, MHP'nin seçim bildirgesini açıkladı
İşte MHP'nin seçim vaatleri
MHP lideri Devlet Bahçeli koalisyona kapıyı açtı
Bedava kömür yerine bedava elektrik ve gaz
CHP bildirgesinde ‘Esad’ çıkışı
HDP olmazsa bu gemi batar
HDP seçim bildirgesi açıklandı
Selahattin Demirtaş: Ülkeye huzur gelecekse...
Başbakan Davutoğlu: 7 Haziran'da 4 farklı siyaset gördünüz
Kılıçdaroğlu: 7 Haziran'a göre iyiyiz
CHP seçim ilkelerini belirledi
Saadet Partisi TRT’yi şikâyet etti
Kılıçdaroğlu: Tek yerli ve milli parti CHP’dir