Barajı aştılar hendekten çıkamadılar

HDP
Barajı aştılar hendekten çıkamadılar
7 Haziran seçimlerinde büyük başarı sağlayarak 80 milletvekili çıkaran HDP, 1 Kasım’da aynı sonucu yakalayamadı. Demokratik özerklik ilan edilen ve bir dönem sokağa çıkma yasağının uygulandığı ilçelerde HDP birinci parti gelmesine rağmen 7 Haziran seçimlerine göre oy kaybı yaşadı.

Çözüm sürecinin devam ettiği 7 Haziran seçimlerinde hem Batı hem de Doğu ve Güneydoğu illerinde aldığı oylarla HDP bir seçim zaferine imza attı. Ancak 7 Haziran seçimlerinden sonra çözüm süreci sona erdi. PKK ile çatışmaların tekrar başlamasının ardından HDP’nin güçlü olduğu bazı yerleşim yerlerinde demokratik özerklik ilanları gerçekleşti. 

‘Özyönetim’ ilan edilen yerlerde yaşanılan yoğun çatışmalar ve sokağa çıkma yasağı HDP’yi 1 Kasım seçimlerinde olumsuz etkiledi. Özyönetim ilan edilen yerleşim yerleri arasında yer alan Başkale, Yüksekova, Varto, Doğubeyazıt, Silopi, Nusaybin, Bismil, Silvan, Sur, İdil ve Lice ilçelerinde ise az da olsa HDP oy kaybına uğradı. Van’ın Tuşba, Edremit, İpekyolu ilçelerinde oy kaybı daha yüksek oldu.
Özyönetim ilan edilen ve 9 gün boyunca yoğun çatışmaların yaşandığı, milletvekillerinin giremediği, 22 sivilin hayatını kaybettiği Cizre’de HDP oyunu artırmayı başardı. Yüzde 91.68 olan oy oranı 93.51’e çıktı.

'Ahtapota karşı barajı geçtik'

BATI’YI DA ETKİLEDİ

Çatışmalar nedeniyle sokağa çıkma yasağının uygulandığı, hendek kazma olaylarıyla gündeme gelen yerlerde HDP oy kayıpları yaşadı. Diyarbakır’da sokağa çıkma yasağının uygulandığı 15 ilçenin tamamında HDP 7 Haziran seçimlerine göre oy kaybetti. Yenişehir, Hani, Dicle, Eğil gibi ilçelerde oy kaybı 10 puanı aştı.

Sokağa çıkma yasağının ilan edildiği Mardin’in Dargeçit, Derik, Kızıltepe, Nusaybin, Mazıdağı, Ömerli, Savur ilçelerinde de oy kaybı yaşadı. Sokağa çıkma yasağının uygulandığı yerler arasında yer alan Van’ın Erciş, Siirt’in Kurtulan ilçelerinde benzer bir tablo ortaya çıktı. HDP 6 ila 7 puan oranında oy kaybetti.
Yaşanılan çatışmalı süreç HDP’nin Batı illerindeki oyunu da etkiledi. Ankara’da oy kaybı yaşamasına rağmen son anda bir milletvekili çıkaran HDP, 7 Haziran seçimlerinde vekil çıkardığı Antalya, Bursa, Kocaeli gibi yerlerde ise bu seçimlerde milletvekili çıkaramadı.

SEÇİM 2015 , SELAHATTİN DEMİRTAŞ
Paylaş
DİĞER SEÇİM HABERLERİ
İnadına Zeybekçi
İnadına Zeybekçi
Ege Bölgesi’nin belirleyici partisi MHP oldu. 7 Haziran’daki seçimlerde MHP’ye oy veren seçmen bu kez tercihini AK Parti’den yana kullandı. MHP seçmeninin bu gidişi ve ülke genelindeki artışa paralel olarak oylarını yükselten AK Parti, bu bölgeden hanesine 5 milletvekili daha kattı. AK Parti’nin, kendi tabiriyle ‘Yırtık donlu Nihat’ı Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli’deki artışta önemli pay sahibi oldu. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yeniden aday olduğu memleketi Afyonkarahisar’daki belde belde temasları yüzde 11’lik bir dönüş sağladı. Halkbank’ın eski genel müdür yardımcısı Mustafa Savaş da partiye kazandıran isimlerden biriydi. CHP’deki küçük artışlar ise sonucu değiştirmeye yetmedi. (İzmir’deki tablo, seçim analiz dizisinin salı günkü 3 büyük kent bölümünde değerlendirilmişti.) Devamını Oku
SEÇİM 2015 , EGE BÖLGESİ
Paylaş
Devlet Bahçeli: Bugün olsa yine 'hayır' derim
Devlet Bahçeli: Bugün olsa yine 'hayır' derim
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, resmi Twitter hesabından 1 Kasım seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bahçeli "Şahsım ve MHP’yle ilgili yazılanları, söylenenleri, ileri geri geri değerlendirmeleri de hayret ve tebessümle takip ediyorum" dedi. Bahçeli, "Bugün olsa, yine olsa, PKK’nın 10 maddesine evet diyenlerin tüm tezgah ve oyunlarına yine hayır derim, demeye de devam edeceğim." diye konuştu. Devamını Oku
DEVLET BAHÇELİ , SEÇİM 2015
Paylaş
Öne Çıkan Haberler
Oy kullanımında dikkat edilecek hususlar
Partiler vaat yarışında
1 Kasım'da oy kullanmak isteyenler, bilet parasını alabilir
Seçimde bunlara dikkat
ABD: Türkiye'de özgür, adil ve güvenilir bir seçim görmek istiyoruz
Pew, 2015 Türkiye anketinin sonuçlarını açıkladı
IPSOS araştırmasından çarpıcı sonuçlar
Financial Times: AB Türkiye'nin talebiyle ilerleme raporunu seçim sonrasına erteledi, Merkel Beştepe'ye gitmek istemedi
Kılıçdaroğlu: Neyi açıkladıysak AKP bildirgesinde
Vaatlerimiz rutin
AK Partili Bülent Turan CHP'nin kedisi Şero'yla tartıştı
Vural’dan "kaplumbağa"lı seçim kampanyası
'Beyaz Toros' tartışması devam ediyor
AK Parti'de 'sandık taşıma' tartışması
Cizre'de 93 sandığın yeri değiştirildi
Batman'da sekiz mahalledeki sandıklara birleştirme kararı
Silopi'de sandık birleştirme kararı
'Yeşil Yol' projesi seçim beyannamesinde
AK Parti seçim beyannamesinin şifreleri
Bahçeli, MHP'nin seçim bildirgesini açıkladı
İşte MHP'nin seçim vaatleri
MHP lideri Devlet Bahçeli koalisyona kapıyı açtı
Bedava kömür yerine bedava elektrik ve gaz
CHP bildirgesinde ‘Esad’ çıkışı
HDP olmazsa bu gemi batar
HDP seçim bildirgesi açıklandı
Selahattin Demirtaş: Ülkeye huzur gelecekse...
Başbakan Davutoğlu: 7 Haziran'da 4 farklı siyaset gördünüz
Kılıçdaroğlu: 7 Haziran'a göre iyiyiz
CHP seçim ilkelerini belirledi
Saadet Partisi TRT’yi şikâyet etti
Kılıçdaroğlu: Tek yerli ve milli parti CHP’dir