AK Parti'de 'sandık taşıma' tartışması

AKP
AK Parti'de 'sandık taşıma' tartışması
Terör olayları nedeniyle yaşanan ‘sandık taşıma’ tartışması AK Parti’de farklı yorumlara neden oldu. “YSK’nın böyle bir yetkisi yok” diye konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’e cevap bir diğer Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik’ten geldi. Çelik, “Nihai karar, Yüksek Seçim Kurulu'na aittir” dedi. HDP ise sandık taşıma durumunda konuyu yargıya taşıyacağını açıkladı.

Türkiye'de artan terör olayları nedeniyle, 1 Kasım seçimlerinde sandık güvenliği için bazı sandıkların yerinin değiştirilmesi konusunda, gözler Yüksek Seçim Kurulu'na çevrildi. YSK'nın nihai kararını bugün vermesi bekleniyor.
Ancak, başta güneydoğu olmak üzere, İlçe ve il seçim kurullarının aldığı sandık taşıma kararı konusunda farklı açıklamalar gelmeye devam ediyor.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in "yeni bir yasal düzenleme yapmadan, sandıkların taşınması mümkün değil" açıklamasına karşılık, AKP Sözcüsü Ömer Çelik bugün yazılı bir açıklama yaparak, "nihai karar YSK'ya ait" dedi.
Ömer Çelik açıklamasında, "Bugüne kadar pek çok köy veya mahalledeki seçmenlerin oy kullanacağı sandığın, başka bir köy veya mahalleye kurulmasına dair İlçe Seçim Kurulu ve YSK kararları vardır. Burada önemli olan, bu yönde bir kararı gerekli ve zorunlu kılan haklı gerekçenin olup olmadığıdır çünkü Anayasa ve yasalar, bu yönde bir karar alınmasına engel değildir" dedi.

Basına yansıyan İlçe Seçim Kurulu kararlarının, sandıkların kurulacağı yerin belirlenmesiyle ilgili ve sınırlı olduğunu belirten Çelik, sandıkların birleştirilmesi ya da seçmenin kayıtlı olduğu sandık dışındaki bir sandıkta oy kullanmasının söz konusu olmadığını belirtti. Çelik şöyle devam etti:
"Seçimde sandıkların konulacağı yeri belirleme yetkisi, İlçe Seçim Kurulu'nundur. İtiraz veya şikayet halinde nihai karar, Yüksek Seçim Kurulu'na aittir. Bugüne kadar pek çok köy veya mahalledeki seçmenlerin oy kullanacağı sandığın, başka bir köy veya mahalleye kurulmasına dair İlçe Seçim Kurulu ve YSK kararları vardır. Burada önemli olan, bu yönde bir kararı gerekli ve zorunlu kılan haklı gerekçenin olup olmadığıdır çünkü Anayasa ve yasalar, bu yönde bir karar alınmasına engel değildir."

HDP EŞ GENEL BAŞKANI MERAL DANİŞ BEŞTAŞ: "YSK SANDIK TAŞIMAYI ONAYLARSA, ANAYASA MAHKEMESİ'NE GİDERİZ"

HDP cephesinde ise, sandıkların yerlerinin değiştirilmesine yönelik itiraz sürüyor. Parti adına konuyu takip eden HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Meral Daniş Beştaş, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, YSK'nın sandıkların yerinin değiştirilmesi ya da taşınması gibi bir karar alma yetkisine sahip olmadığını vurgulayarak, "Aksi yönde bir karar alınırsa, parti olarak Anayasa Mahkemesi'ne gideriz. Seçmenlerimiz de dava açarlar" dedi.

İlçe seçim kurullarının sandıkların taşınması konusundaki kararlarına karşılık itirazları sürdürdüklerini kaydeden Beştaş, "Mevcut durumda ne Anayasa, ne de yasalar sandık taşınmasına izin vermiyor. Üstelik bu, siyasi partilerden sadece HDP'nin görüşü değil. AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de aynı yönde görüş bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da, yaklaşık iki hafta önce yaptığı açıklamada, aynı görüş dile getirildi. Erdoğan da, 'Anayasa değişmediği için taşımalı sisteme geçemiyoruz' dedi. Ayrıca, daha önceki seçimlerde yapılan benzer taleplere YSK'nın bugüne kadar vermiş olduğu red kararları da ortada" dedi.

Sandıkların yerinin değiştirilmesi halinde, engelli, yaşlı, maddi durumu iyi olmayan seçmenlerin oy kullanma hakkının ellerinden alınacağına dikkat çeken Beştaş, "Sandıkların yerinin değiştirilmesindeki amaç, seçmenlerin oy verme oranının düşürülmesi. HDP'nin yüzde 90'a yakın oy aldığı yerlerde bu tip kararlar alınıyor. Böylece seçmenin oy vermesinin önüne geçilmesi planlanıyor" diye konuştu.

Seçimlerin, demokrasinin en önemli unsurlarından biri olduğuna da dikkat çeken Meral Daniş Beştaş, "Sağlıklı işleyen bir demokraside, YSK'nın red dışında başka bir karar vermesi mümkün değil. Ancak yine de, aksi yönde bir karar olursa, biz parti olarak Anayasa Mahkemesi'ne gitmeye kararlıyız. Seçmenlerimiz ise elbette hukuki yollara başvuracaklardır" dedi.

‘YSK’NIN BÖYLE BİR YETKİSİ YOK’

MEHMET ALİ ŞAHİN NE DEMİŞTİ?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, "YSK'nın sandık taşıma kararı alma yetkisi bulunmadığını" vurgulayarak, "Yasal düzenleme olmadan böyle bir işlem yapılması bana göre doğru değil. Fiili bir durum da olamaz" demişti. Bir dönem Adalet Bakanlığı da yapan Mehmet Ali Şahin, TRT'de yayınlanan Haber Odası programında yaptığı açıklamalarda sandıkların "yeni bir yasal düzenleme yapılmadan taşınmasının mümkün olamayacağını" söylemişti.

SEÇİM , YSK , GENEL SEÇİM 2015 , SANDIK TAŞIMA
Paylaş
DİĞER SEÇİM HABERLERİ
İnadına Zeybekçi
İnadına Zeybekçi
Ege Bölgesi’nin belirleyici partisi MHP oldu. 7 Haziran’daki seçimlerde MHP’ye oy veren seçmen bu kez tercihini AK Parti’den yana kullandı. MHP seçmeninin bu gidişi ve ülke genelindeki artışa paralel olarak oylarını yükselten AK Parti, bu bölgeden hanesine 5 milletvekili daha kattı. AK Parti’nin, kendi tabiriyle ‘Yırtık donlu Nihat’ı Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli’deki artışta önemli pay sahibi oldu. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yeniden aday olduğu memleketi Afyonkarahisar’daki belde belde temasları yüzde 11’lik bir dönüş sağladı. Halkbank’ın eski genel müdür yardımcısı Mustafa Savaş da partiye kazandıran isimlerden biriydi. CHP’deki küçük artışlar ise sonucu değiştirmeye yetmedi. (İzmir’deki tablo, seçim analiz dizisinin salı günkü 3 büyük kent bölümünde değerlendirilmişti.) Devamını Oku
SEÇİM 2015 , EGE BÖLGESİ
Paylaş
Devlet Bahçeli: Bugün olsa yine 'hayır' derim
Devlet Bahçeli: Bugün olsa yine 'hayır' derim
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, resmi Twitter hesabından 1 Kasım seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bahçeli "Şahsım ve MHP’yle ilgili yazılanları, söylenenleri, ileri geri geri değerlendirmeleri de hayret ve tebessümle takip ediyorum" dedi. Bahçeli, "Bugün olsa, yine olsa, PKK’nın 10 maddesine evet diyenlerin tüm tezgah ve oyunlarına yine hayır derim, demeye de devam edeceğim." diye konuştu. Devamını Oku
DEVLET BAHÇELİ , SEÇİM 2015
Paylaş
Öne Çıkan Haberler
Oy kullanımında dikkat edilecek hususlar
Partiler vaat yarışında
1 Kasım'da oy kullanmak isteyenler, bilet parasını alabilir
Seçimde bunlara dikkat
ABD: Türkiye'de özgür, adil ve güvenilir bir seçim görmek istiyoruz
Pew, 2015 Türkiye anketinin sonuçlarını açıkladı
IPSOS araştırmasından çarpıcı sonuçlar
Financial Times: AB Türkiye'nin talebiyle ilerleme raporunu seçim sonrasına erteledi, Merkel Beştepe'ye gitmek istemedi
Kılıçdaroğlu: Neyi açıkladıysak AKP bildirgesinde
Vaatlerimiz rutin
AK Partili Bülent Turan CHP'nin kedisi Şero'yla tartıştı
Vural’dan "kaplumbağa"lı seçim kampanyası
'Beyaz Toros' tartışması devam ediyor
AK Parti'de 'sandık taşıma' tartışması
Cizre'de 93 sandığın yeri değiştirildi
Batman'da sekiz mahalledeki sandıklara birleştirme kararı
Silopi'de sandık birleştirme kararı
'Yeşil Yol' projesi seçim beyannamesinde
AK Parti seçim beyannamesinin şifreleri
Bahçeli, MHP'nin seçim bildirgesini açıkladı
İşte MHP'nin seçim vaatleri
MHP lideri Devlet Bahçeli koalisyona kapıyı açtı
Bedava kömür yerine bedava elektrik ve gaz
CHP bildirgesinde ‘Esad’ çıkışı
HDP olmazsa bu gemi batar
HDP seçim bildirgesi açıklandı
Selahattin Demirtaş: Ülkeye huzur gelecekse...
Başbakan Davutoğlu: 7 Haziran'da 4 farklı siyaset gördünüz
Kılıçdaroğlu: 7 Haziran'a göre iyiyiz
CHP seçim ilkelerini belirledi
Saadet Partisi TRT’yi şikâyet etti
Kılıçdaroğlu: Tek yerli ve milli parti CHP’dir