Gündem Haberleri

  Seçim yenilgimizin nedeni diyalog eksikliği

  Hürriyet Haber
  02.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DYP Lideri Tansu Çiller, seçimin galibinin DSP ve MHP olduğunu, diğer tüm partilerin ise mağlup duruma düştüğünü söyledi. Çiller, DYP'nin yenilgisine de diyalog eksikliğinin yol açtığını belirtti.

  1993'te DYP Genel Başkanlığını aldığınızda bu partinin oyu yüzde 27.1'di, 1995'de oyu yüzde 19 dolaylarına indi. 18 Nisan 1999 seçiminde de yüzde 12 dolaylarına indi. Bu sonucu nasıl karşılıyorsunuz?

  Aslında iyi diyalog kuramadık tahmin ediyorum. Biz eğer diyalog kurma konusunda daha etkin olabilseydik sonuç farklı olabilirdi. Başka nedenleri de var, bir çok nedeni var.

  Tek tek bu nedenlere girersek...

  Girmek istemiyorum. Günün birinde herhalde o meseleleri daha ayrıntılı konuşabilecek bir olgunluğa veya bir zamanlamaya geliriz. Ama diyalog eksikliği ciddi olarak etkiledi. Bizim söylediğimiz şeylerin doğruluğu çok açıktı, çok hazırlıklı olduğumuz belliydi. Ama böyle aksetmedi, dolayısıyla da milletle bütünleşme eksik kaldı. Siyaset bunu gerektiriyorsa bu bir eksikti. Şimdi bunu dikkate alma durumundayız. Yani millete daha iyi anlatmanın yollarını arama durumundayız. Önemli olan bundan sonra bu diyaloğu kurarak, millete gerekli olan zamanlamada mesajı vermek lazım.

  Diyalog eksikliği derken bundan medya ile ilişkilerinizi de mi kastediyorsunuz?

  Hepsi içinde. Daha geniş bir çerçeveye oturtuyorum, ama milletle doğrudan diyaloğun dışında diğer kanallar yeterince kullanılmadı. Yani ben gittim tüm Türkiye'yi dolaştım. İki kez dünyayı dolaşacak kadar kilometre yapmışım. Çok çok iyi tepkiler alıyorduk. Doğrusu seçim sonuçları bizim beklediğimiz sonuçlar değildi. Son hafta içinde belirli kararsızların kararlılaştığı bir dönemde yeterince anlatılamayan meseleler ortaya çıkardı. Bu seçimin iki galibi var; DSP ve MHP. Öbürleri mağlup. Bu ikisi dışında hiç kimsenin galip olduğunu söylemek mümkün değil.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı