Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Seçim yasakları yarın başlıyor

  ANKA
  11 Temmuz 2007 - 09:13Son Güncelleme : 11 Temmuz 2007 - 10:01

  Seçim yasakları, yarından itibaren ağırlaşarak devam ediyor. Yarın başlayan serbest propaganda dönemi nedeniyle ağırlaşacak yasaklar arasında, devlet memurlarının seçim gezilerine katılamaması, propaganda turlarında kırmızı plakalı araç kullanılamaması gibi maddeler yer alacak. Başbakan Erdoğan da seçim gezilerinde yarından itibaren, ANA uçağı ve Başbakanlık otobüsünü kullanamayacak ve mitinge dönüştüğü için eleştiri alan TOKİ anahtar teslim ve açılış törenlerinde konuşamayacak.

  Yüksek Seçim Kurulu’nun, 22 Temmuz seçim sürecinin başladığı 4 Mayıs gününden itibaren geçerli olan seçim yasakları, yarın başlayacak serbest propaganda dönemi nedeniyle daha da ağırlaşacak.

  AÇILIŞLAR MİTİNGE DÖNÜŞEMEYECEK

  YSK’nın seçim yasaklarına ilişkin kararıyla yarından itibaren seçim propagandaları için resmi süre başlayacak.

  Seçimlerin temel hükümleriyle ilgili yasaya göre, devlet, katma bütçeli idareler, il özel idareleri, belediyelerle bunlara bağlı daire ve müesseseler, iktisadi devlet teşekkülleri ve bunların kurdukları müesseseler ve ortaklıkları ile diğer kamu tüzel kişiliklerine bağlı memurlar seçim propagandalarında yer alamayacak, mitinglerde görevli olamayacak.

  YSK’nın seçim yasaklarına göre ise bu devlet kuruluşlarının yanı sıra Bankalar Kanunu’na tabi teşekküllere ait kaynaklardan yapılan iş ve hizmetler dolayısıyla, açılış ve temel atma dahil tören düzenlemek, nutuk söylemek, demeç vermek ve bunlar hakkında yayında bulunmak yarından itibaren yasaklanacak.

  YSK’nın yayınladığı seçim yasaklarına göre yarından itibaren geçerli olmak üzere kırmızı plakalı araçlar, seçimle ilgili gezilerde kullanılamayacak ve ziyaret edilen yerlerde protokol karşılaması yapılamayacak.

  YSK kararı şöyle:

  “Başbakan ve bakanlarla, milletvekillerinin yurt içinde yapacakları seçim propagandası ile ilgili gezilerini makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtalarla yapamayacaklarına, bu maksatla yapacakları gezilerde, protokol icabı olan karşılama ve uğurlamalar ile törenlerin yapılamayacağına ve resmi ziyafet verilemeyeceğine, Başbakan ve bakanların seçimle ilgili çalışmalarında ve konuşmalarında bu Kanun hükümleriyle bağlı olduklarına, Başbakan, bakanlar, milletvekilleri ve adayların seçim propagandası ile ilgili olarak yapacakları gezilere hiçbir memurun katılamayacağına, oy birliğiyle karar verildi.”

  PROPAGANDA DÖNEMİ

  Seçim takvimine göre, yarın başlayacak serbest propaganda süreciyle ilgili konular ve takvim şöyle.

  “12 Temmuz Perşembe: Seçim propagandası ve yasakları başlayacak.

  15 Temmuz Pazar: Radyo ve televizyonlarda propaganda konuşmaları başlayacak.

  21 Temmuz Cumartesi: Seçim propagandaları sona erecek.”

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı