Gündem Haberleri

  Seçim yasağını YouTube delecek

  Ender TÜRKKAN / DHA
  04.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yüksek Seçim Kurulu’nun siyasi partilerin radyo ve televizyonlarda ancak 15-21 Temmuz’da propaganda içerikli konuşmalarıyla görüntülerine yer verebileceği yönünde kararı Türk siyasi tarihinde bir ilke yol açtı.

  Video paylaşım sitesi YouTube’u propaganda amaçlı kullanmaya başlayan siyasiler kliplerini yüklemeye başladılar. YouTube’a propaganda amacıyla yüklenen ve sadece seçime girecek partiler, milletvekili adayları ile liderlerinin isimlerinden yola çıkılarak ulaşılan video sayısı 10 bine yaklaştı. Daha çok parti liderlerinin meydanlardaki konuşmaları, özel hazırlanmış klipler, seçim şarkıları, vaatler ile rakipleri ve liderlerini eleştiren görüntülerin yer aldığı bu görüntüleri bilgisayar ekranlarından izleyenlerin sayısı milyonlara, yorumlayanların sayısı yüz binlere ulaştı.

  CHP İLK SIRADA

  YouTube’u propaganda amacıyla kullanan partilerin başında CHP geldi. Sitede, 3 Mayıs’tan sonra CHP’lilerce eklenmiş 4 bine yakın video bulunması dikkat çekti. CHP’yi 3 bine yakın videoyla iktidar partisi AKP takip etti. Ancak bu videoların çoğunun propagandadan çok, anti propaganda içerdiği gözlendi. Sitedeki arama motoruna ’Ak Parti’ yazıldığında iktidar partisi yanlısı bine yakın, ’AKP’ yazıldığında ise hükümeti ve Başbakan Erdoğan’ı eleştiren 2 bin kadar videoya ulaşıldı. 1000 kadar videoyla MHP ile Saadet Partisi siteyi propaganda amacıyla kullanan partilerden ikisi olarak göze çarptı. İşçi Partisi 600, Genç Parti 400, Demokrat Parti 300 kadar görüntüyle rakiplerini izledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı