Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Seçim vaadlerini hicveden klip

  DHA- Ferit ASLAN/DİYARBAKIR
  09.07.2007 - 14:20 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır'da yerel televizyon kanalında program yapan Çakılköy Tiyatro ekibi, seçmenin vaadler karşısında partilerle nasıl dalga geçtiğini gösteren bir klip hazırladı.

   Siyasete soyunun sanatçı İbrahim Tatlıses’in de işlendiği klipte, köylülere oy karşılığı çiğköfte veriliyor. Köylüler, daha sonra başka bir köyde seçim promasyonu olarak bedeva mazot dağıtıldığını duyunca Tatlıses ve çiğköftesini terk ediyor.

  22 Temmuz’daki genel seçimlerde seçmene vaadleri işleyen klip, tiyatro sanatçısı Sait Coşkun yönetimindeki ekip tarafından hazırladı. “Türkiye seçimlere giderken özellikle Güneydoğu’ya verilen sözlerin vaadlerin sonu gelmiyor. Önceki seçimlerde verilen kömür yardımı, gıda yardımı, yoksulluk üzerine kurulan senaryolar inandırıcı gelmezken, bazı siyasi partilerin verdiği vaadler artık seçmeni eğlendirmekten öteye geçmiyor” sözleriyle başlayan klipte, daha sonra köyde TV’den rap müziği dinleyen 3 seçmen gösteriliyor. Bir de köye seçim için gelecek olan sanatçı İbrahim Tatlıses için çiğköfte yoğuran çiğköfteci görülüyor.

  Köylülerden biri diğer iki seçmeni azarlayarak, “Ne biçim seçmensiniz. Hangi partinin neyi nerede dağıttığını biliceksiniz. Seçmen uyumaz. Seçmen takip edecek” diyor. Bu sırada, ‘Ağrı dağı eteğinde’ türküsü eşliğinde İbrahim Tatlıses köye geliyor. Çiğköftenin başına geçen Tatlıses, bir taraftan türküsünü söylerken, diğer taraftan seçmenler getirilen sandığa oy atıyor. Oy karşılığı seçmenlere çiğköfte dağıtılıyor.

  Tatlıses ve siyasi partilerin vaadlerini hicveden klip, seçmenlerden birine gelen telefonla son buluyor. Seçmen başka bir köyde bir partinin bedeva mazot dağıttığı söyleyince köylüler Tatlıses ve çiğköftesini bırakıp o köye gidiyor. Klibi yazan, yöneten ve klipte rol alan Sait Coşkun, amaçlarının siyasi parti ve kişileri rencide etmek olmadığını, sadece artık köylü bile olsa seçmenin çok bilinçlendiğini belirterek, “Artık köylü bile bol keseden atılan vaadleri yemiyor. Bunlarla eğlenmeye bakıyor” diye konuştu.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı