Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Seçim, tüketimi ve yatırımı yavaşlattı

  Hürriyet Haber
  16.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme: 16.07.2007 - 12:46

  Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Türkiye’de, seçim öncesinde, bir kısımın içinde bulunduğu "Bekle-Gör" yaklaşımının, tüketim ve özel sektör yatırım harcamalarında biraz yavaşlamaya neden olduğunu söyledi.

  Babacan, özellikle son birkaç aydan bu yana tüketim ve özel sektör yatırım harcamalarında görülen yavaşlamanın, "Bekle-Gör" yaklaşımından kaynaklandığını vurguladı. Türkiye ekonomisinin güçlü ve istikrarlı bir şekilde büyüdüğüne işaret eden Babacan, bu yılın ilk çeyreğindeki büyümenin ise daha çok dış talepli bir büyüme olduğunu belirterek, "Bekle-Gör’ yaklaşımı uzun sürerse, bu durum 2007 büyüme rakamlarını da olumsuz etkileyebilir" dedi.

  ÖNGÖRÜLEBİLİRLİK: Türkiye’deki öngörülebilirliğin güçlendiğini ifade eden Babacan, bu nedenle gelen yatırımların da kalıcı yatırımlar olduğunu, büyümenin istikrarlı bir biçimde devam etmesi açısından belirsizliğin de olmaması gerektiğini kaydetti. Belirsizliğin kısa sürede atlatılmasının önemine dikkat çeken Babacan, "Bekle-Gör’ yaklaşımının ve dolayısıyla belirsizlik sürecinin kısa sürede atlatılması, yeni Meclisin oluşması, Hükümetin kurulması ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hızına endeksli" diye konuştu.

  ZAM YOK: Ali Babacan, bazı haberlerde; ertelenen bazı kamu zamlarının, seçimlerin ardından yürürlüğe sokulabileceğine dair iddialar üzerine, Nisan ayında, bütçeyi gözden geçirerek GSMH’nin yüzde 0,6’sı oranında tedbirler paketi açıkladıklarını ve bu tedbirler paketinde de elektrik ile doğal gaza zam öngörülmediğini ifade etti. Şimdiye kadar verdikleri tüm sözleri tuttuklarını vurgulayan Babacan, "Petrol fiyatlarında olağanüstü bir gelişme olmadıkça, elektrik ve doğal gaza zam yapılmaz" dedi.

  İMKB’DE YÜKSELİŞ NORMAL: Babacan, İMKB’deki rekor düzeydeki yükselişin, daha önceki kaybın telafisi niteliğinde, beklenen ve normal bir gelişme olduğunu da bildirdi. Babacan, birkaç ay önce, Türkiye’deki iç gelişmelere nedeniyle, İMKB ile diğer gelişmekte olan ülke borsaları arasında performans farklı oluştuğunu kaydetti. Türkiye’ye gelen yabancı sermayenin, Ak Parti’nin yeniden tek başına iktidara geleceğine inanması nedeniyle, yatırımlarını arttırdığını vurgulayan Babacan, Türkiye’ye gelen yabancı sermayenin "kalıcı" nitelikte bir sermaye olduğunu ve seçim sonrasına da yatırım yaptığını söyledi. Babacan, borsadaki yükselişin bir diğer nedeninin de küresel piyasalardaki olumlu gelişmeler olduğunu, ancak Türkiye’nin de AB sürecinde yabancı yatırımcılar tarafından yoğun bir şekilde tercih edildiğini ifade etti. Piyasaların, AK Parti Hükümeti’nin ne yapacağını gayet net bir şekilde bildiğini ve buna yatırım yaptığını belirten Babacan, görevlerine devam ederek, Türkiye’nin öngörülebilirliğini daha da artıracaklarını, daha önce açıkladıkları yol haritasına aynen uyacaklarını vurguladı.

  YTL’ye güven artıyor

  ALİ Babacan, bankalardaki toplam mevduatın, 2002 yılı sonunda 129 milyar YTL iken 6 Temmuz 2007 itibarıyla 298 milyar YTL’ye ulaştığını belirterek, "Bu, Türkiye ekonomisine duyulan güvenin en somut bir göstergesidir" dedi. Bankacılık kesiminde, Türkiye ekonomisinin geleceğine olan güvenin artması neticesinde, "yabancı para cinsinden mevduat oranı düşerken, YTL cinsinden mevduat oranının artış gösterdiğinin" altını çizen Babacan, "2002 yılında, toplam mevduatın yüzde 56’sı döviz cinsinden iken bugün toplam mevduat içindeki döviz cinsinden mevduatın oranı yüzde 36’ya gerilemiştir. Bu, Türkiye’de dolarizasyonun azaldığı ve YTL’ye olan güvenin arttığının bir kanıtıdır" değerlendirmesinde bulundu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı