ESKİŞEHİR HABERLERİ

Seçim Sonrası İlk Açıklama

IHA
23 Ekim 2015 - 18:17Son Güncelleme : 23 Ekim 2015 - 18:18

DİSK'E BAĞLI BİRLEŞİK METAL İŞ SENDİKASI ŞUBE BAŞKANLIĞI GÖREVİNE KISA BİR SÜRE ÖNCE SEÇİLEN AHMET ARI, ESKİŞEHİR ŞUBESİNİN DAĞINIKLIĞINI TOPARLAYACAKLARINI İFADE ETTİ.

IHA

DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası Şube Başkanlığı görevine kısa bir süre önce seçilen Ahmet Arı, Eskişehir Şubesinin dağınıklığını toparlayacaklarını ifade etti.
3. Olağan Genel Kurulda, işçi, delege ve arkadaşlarının desteği ile yeni yönetim kurulu oluşturularak başkanlığa geldiğini belirten Arı, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın (MESS) toplu sözleşme görüşmesi sürecinde metal işçilerinin Eskişehir’de ciddi sancılar yaşadığını kaydetti. Arı, yaptığı açıklamada, önümüzdeki hafta içinde yönetim kurulu ve temsilciler kurulunun toplanacağını ve genel merkezin de katkılarıyla Eskişehir şubesinin dağınıklığını toparlayacaklarını ifade etti.
Dünyada ve ülkemizde ekonomik krizlerin çoğaldığını ve güvencesiz çalışmalarında arttığına dikkat çeken DİSK Birleşik Metal İş Sendikası Şube Başkanı Ahmet Arı, “Kıra süreli çalışmalar; haftada 3 gün ayda 15 gün çalışmalar oluyor. Günde 12 saat çalışma, hafta sonu çalışmaları, fazla mesailerin ödenmemesi, elden ücret ödemeler bordoya yansıtmama, düşük ücretle çalıştırma, hiçbir sosyal hakkın olmadığı çalışmalar da kuralsız çalışmalardır” dedi.
Özellikle kadın çalışanlara uygulanan esnek çalışmalara değinen Arı şunları söyledi:
“Kadınlara sendikasız, düşük ücret dayatmaları, çocuk doğurmaları halinde işten çıkarma tehditleridir. Taşeron çalışmada güvencesiz çalışmadır. İşçilerin en çok baskı görerek kıdem tazminatlarını dahi bırakıp işten ayrıldığı kölelik sistemidir. Bu sistemde ücretler gecikmeli ödenir, mesai ücretleri ödenmez. Sigorta primleri tam yatmaz. Kıdem tazminatlarının fona devredilme çalışmaları da güvencesiz geleceksiz çalışmadır. Geçici işçi çalıştırma günümüzde sık uygulanan bir sistemdir. Bir yıldan daha az çalışma sözleşmeleri yapılarak kıdem hakkını yok etmektedir. Özel istihdam büroları tam anlamıyla güvencesiz çalışmayı ön gören geri uygulamalardır, işçiler her gün başka bir yerde çalışacaklar, nereden kıdem alacağı nereden hangi iş yerinden sendikalı olacağı belli olmayacaktır. İş kazalarının yoğun yaşanmasının nedeni de, işyerlerinde denetimsiz, sigortasız, kayıt dışı çalışmalar sonrasında, güvencesiz çalışma ortamları oluşmasıdır. Özellikle üniversite öğrencileri kısa süreli çalışmalarla, güvencesiz ve geleceksiz çağdaş köle olarak çalıştırılmaktadır. İşçilerin kendi sendikalarını, kendilerinin seçmesi bütün bu sorunların üstesinden gelecektir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Seçim Sonrası İlk Açıklama hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Ekim 2015 tarihinde saat 18 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Seçim Sonrası İlk Açıklama haberi güncellenecektir.

  ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:16
  • Guneş
   06:06
  • Öğle
   13:13
  • İkindi
   16:59
  • Akşam
   19:58
  • Yatsı
   21:33
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı