Seçim resti piyasaları vurdu

Hürriyet Haber
25 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 25 Mart 1998 - 00:01

Piyasalar tamamen siyasetin gölgesinde kaldı. CHP Lideri Deniz Baykal'ın, ‘‘sonbaharda seçim’’ resti piyasaları yine karıştırmaya yetti. Aslında cuma günü yapılacak MGK toplantısı öncesinde hükümet ile askerler arasında gerilim azalmaya başlamış ve piyasalarda da bu yuumuşamanın izleri görülmeye başlamıştı.

Siyasi belirsizlikten en fazla etkilenen borsa oldu.

Baykal'ın açıklamaları öğle saatlerinde borsada birinci seans kapanışına doğru geldi. Baykal, Gruptaki konuşmasında Başbakan Mesut Yılmaz'a ‘‘Ya bana gel ekimde seçim kararı alalım, ya da kendine başka destek bul. Hükümeti desteklememizde ülke yararı kalmamıştır’’ restini çekiyordu. Açıklama öncesinde yükseliş trendinde olan borsa endeksi, 3 bin 300 puan seviyesini test etmişti. Fakat Baykal'ın sözleri borsanın yönünü ters çevirmeye yetti. İlk seans sonunda endeks binde 3'lük kayıpla 3 bin 258 puana geriledi. Siyasi belersizliğin tekrar kendini hissettirmeye başlamasının etkisi, ikinci seansta da sürdü. İkinci seansta artan satışlarla endeks günü 25 puan veya binde 8'lik kayıpla 3 bin 241 puandan kapattı.

Aslında ekonomide olumlu gelişmeler de var. Baykal'ın dünkü açıklamalarıyla piyasalarda oluşan tedirğinliğe karşın faizlerdeki düşüş trendi sürüyor. Keza Baykal'ın açıklamalarına bono ve döviz piyasalarından, borsadaki kadar büyük tepki gelmedi.

Sabah saatlerinde 2 puandan fazla gerileyerek yüzde 112'ye inen bono oranları, Baykal'ın açıklaması ile yarım puanlık bir tepkiyle yüzde 112.5'e yükseldi. Gecelik oranlar da çok büyük oynamalar gözlenmedi. Dış borsalarda, paritenin de desteği ile döviz piyasalarında en durgun günlerinden biri yaşandı.

Mart sonunda enflasyon rakamlarında da düşüş bekleniyor. Fakat siyasi arenadaki belirsizlik tırmanırken ekonomideki olumlu gelişmelerin ön plana çıkması zor.

Artık bu kadar kargaşadan sonra Başbakan Yılmaz da şu kafasındaki seçim planını kamuoyuna açıklasın ve bu muamma da bitsin.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı