Seçim kurulları itirazları reddetti - Ankara Haberleri
Ankara Haberleri

ANKARA HABERLERİ

  Seçim kurulları itirazları reddetti

  Hürriyet Haber
  03 Nisan 2009 - 00:00Son Güncelleme : 02 Nisan 2009 - 20:48

  Ankara İl Seçim Kurulu, CHP ve MHP’nin bazı bölgelerde oy sayım işleminin yeniden yapılmasına yönelik taleplerini oy birliğiyle reddetti.

  CHP Ankara İl Başkanlığı ile MHP Altındağ İlçe Başkanlığı, bazı seçim bölgelerine ilişkin sonuçlara itiraz ederek, oy sayım işlemlerinin tekrarlanmasını talep etti.

  CHP Ankara İl Başkanı Ali Yıldız başvuru dilekçesinde, "sandık kurullarınca düzenlenen tutanakların ve sandık sonuçlarını gösteren kararların gerçek sonuçları göstermediğini" iddia etti.

  CHP’nin itirazını görüşen İl Seçim Kurulu, iddialara ilişkin somut ve nesnel kayıtlara dayalı deliler bulunmadığından oy sayımının tekrarlanması taleplerini reddetti.

  MHP Altındağ İlçe Başkanı Yener Keskin de Altındağ belediye meclis üyeliği seçimlerine ait sandık birleştirme tutanaklarında MHP’nin oylarının 30 bin 690 görünürken, İlçe Seçim Kurulunun birleştirme tutanaklarına göre oy sayısının 30 bin 680 olduğunu, MHP’nin 10 oyunun yazılmadığını öne sürdü. Keskin, sandık birleştirme tutanaklarında AKP’nin 109 bin 860 oy aldığı belirtilirken, sandık kurulu tutanaklarında bu rakamın 110 bin 179 olarak gösterildiğini, AKP’ye 319 oy fazla yazıldığını iddia etti.

  Mamak’ta düzeltme

  Ankara İl Seçim Kurulu Başkanlığı da MHP’nin itirazını ilk olarak Altındağ İlçe Seçim Kuruluna yapması gerektiğini belirterek, başvuruyu oy birliğiyle reddetti.

  Partilerin Ankara İl Seçim Kurulunun kararlarına itiraz etmeleri halinde, itirazlar Yüksek Seçim Kurulu tarafından görüşülecek.

  Mamak İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı CHP’nin bir başvurusu üzerine Mamak İlçe Belediye Meclis üyeliğine ilişkin birleştirme tutanağında ise düzeltmede bulundu.

  Kurul, 3218 nolu sandıktaki, CHP’ye ait olması gereken 174 oyun bilgisayara aktarılırken, sehven DTP hanesine yazıldığını belirledi. Belediye meclis üyeliği için CHP’nin oyu, 174 oy ilave edilerek 102 bin 256 olarak tespit edildi.

  Seçim Kurulunun kararında, bu durumun seçim sonuçlarını değiştirecek nitelikte olmaması nedeniyle birleştirme tutanağında herhangi bir değişiklik yapılması gerekmediği de belirtildi.

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  
  AnkaraBugün23 ºCAçık
  • Cuma25 ºC
  • Cmts26 ºC
  • Pazr24 ºC
  • Pzts20 ºC
  • Salı24 ºC
  • Çarş24 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı