Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Seçim için yola çıkacak sürücülere kaza uyarısı

  ANKA
  16.07.2007 - 12:18 | Son Güncelleme: 16.07.2007 - 12:18

  Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Enstitüsü, 22 Temmuz seçimleri nedeniyle yolculuk yapacak sürücülere “önünüzde seyreden araçları korna çalarak taciz etmeyiniz” uyarısında bulundu.

  Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Enstitüsü’nden yapılan açıklamada, Türkiye’de tatil yerlerinden oy vermek için kendi illerine gidecek ve oy kullanıp tekrar dönecek kişilerle, 23 Temmuz'da ilk defa yola çıkacak seçmenlerin sayısının yaklaşık 20 milyon olduğu bildirildi. Trafikte bulunacak 20 milyon kişinin yüzde 95’inin karayolunu kullanacağı duyurulurken, bunları yaklaşık üçte ikisinin özel otomobilleriyle, üçte birinin ise şehirlerarası otobüslerle yolculuk yapacakları kaydedildi.

  Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında diğer aylara göre trafikte iki ve hatta üç kat can kayıpları olduğu hatırlatılan açıklamada, “Bu nedenle Enstitümüz olarak oy verecek ve geri dönecek seçmenlerle ilk defa yola çıkacak seçmenleri bir kez daha uyarıyoruz. Mutlaka emniyet kemerlerinizi takınız ve arabanıza fazla yolcu almayınız, hız yapmayınız denildi.

  Açıklamada, şu uyarılarda bulunuldu:

  “-Yollarda azami olarak takip mesafesine uyunuz. Tek şeritli yollarda sollama için sabırlı olunuz. Görüş mesafesi olmayan, virajlı olan veya tepe noktalarında sollama yapmayınız. Köprü veya tünel içlerinde asla sollama yapmayınız. Mutlaka yol şeritlerine uymaya çalışınız. Önünüzde seyir eden araçları korna çalarak taciz etmeyiniz. Geçiş kolaylıklarına lütfen uyunuz.

  -Sıcaktan uykunuz geldiyse mutlaka ilk mola yerinde en az 15 dakika dinleniniz. Sürekli olarak üç saatten fazla araç kullanmayınız.

  -Yanınıza yeteri kadar su ve hafif yiyecek almayı unutmayınız. Tüm yardım malzemelerini alınız. Gece görünür-ayaklı reflektör unutmayınız. Aracınızın bozulması halinde mutlaka varsa güvenlik şeridine, o yoksa sağ şeridin daha çok sağ tarafına çekerek trafik akışını engellemeyiniz. Olası bir trafik kazasına da sebebiyet vermeyiniz.”

  Açıklamada, “EGM Trafik Hizmetleri Başkanlığı olarak, 22 Temmuz seçiminden üç günce ve üç gün sonrasında trafikte takviyeli, 24 saat kesintisiz hizmet üreten, devletin varlığını ciddi şekilde hissettiren bir uygulanmanın yapılmasını bekliyoruz. Bu denetleme ve yolda kalan sürücülere yardımla da toplumun takdirini kazanacaktır. Ayrıca karayolu araç doluluklarına göre ana hat yollarının günün belli saatlerinde kamyon, tır ve iş makinelerinin yasaklanması can güvenliğinin sağlanılması ve akan trafiğin kesintisiz olması için çok önemlidir” denildi.

  Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından da 112 ilkyardım ve acil yardım hizmetlerinin tüm devlet yollarında doktor, hemşire ve araçlarla takviye edilmesi gerektiği belirtilen açıklamada, şehirlerarası yol güzergahlarında bulunan il ve ilçe hastane veya sağlık ocaklarının da sürekli açık bulundurulması önerildi.

  Açıklamada, “22 Temmuz-2007 seçimleri demokrasimiz için ne kadar önemliyse trafik ve yol güvenliği olarak da Türkiye’nin bir imtihanıdır. Tüm araç sürücülerimizin hem demokrasimiz ve hem de can güvenlikleri için kurallara uymalarını ve sabırlı olarak kendilerini ve sevenlerini düşünmelerini yineliyoruz" denildi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı