Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Seçim günü içki ve silah yasak

  ANKA
  15.07.2007 - 13:29 | Son Güncelleme: 15.07.2007 - 13:29

  Yüksek Seçim Kurulu’nca belirlenen propaganda yasakları devam ederken, seçimlerin yapılacağı 22 Temmuz’da da içki satışı ve silah taşımak yasak olacak. Oy verme günü her ne suretle olursa olsun ispirtolu içki satılamayacak ve içkili mekanlar kapalı olacak. Oy verme günü ayrıca emniyet ve asayişi korumakla görevli olanların dışında hiç kimse silah taşıyamayacak.

  Türkiye 22 Temmuz’da sandıktan çıkacak sonuca kilitlenirken, oy verme gününde de çeşitli yasaklar uygulanacak. Sandık başı düzeni ve seçim günü yasaklarına göre, oy verme günü her ne suretle olursa olsun, ispirtolu içki satılması, içkili yerlerle umumi mahallerde her çeşit ispirtolu içki satılması, verilmesi ve içilmesi yasak olacak. Bütün umumi eğlence yerleri yine 22 Temmuz’da kapalı olacak. Oy verme günü ayrıca emniyet ve asayişi korumakla görevli olanların dışında hiç kimse silah taşıyamayacak.

  YAYIN YASAĞI

  Seçim günü saat 18.00’e kadar radyolar ve her türlü yayın organları tarafından seçim ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak. Saat 18.00-21.00 arasında ancak radyolarda Yüksek Seçim Kurulu tarafından seçim ile ilgili olarak verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek. Saat 21.00’den itibaren ise bütün yayınlar serbest olacak.

  DÜZENİ SANDIK KURULU BAŞKANI SAĞLAYACAK

  Sandık alanında düzenin sağlanmasından Sandık Kurulu başkanı sorumlu olacak. Sandık alanında seçmenin oyunu tam bir serbestlikle ve gizli şekilde kullanmasına veya yedek Sandık Kurulu’nun görevini yapmasına engel olmaya kalkışanları ya da oy verme işinin yolunda gitmesini aksatanları, sandık başı işlemlerinin düzenini bozmaya yeltenenleri Kurul başkanı uyaracak. Bu uyarmayı dinlemeyenler ise yine Sandık Kurulu Başkanı’nın kararıyla sandık alanından dışarı çıkartabilecek. Bu kimse sandık kurulu üyesi ise, ancak kurul kararı ile çıkartılabilecek. Bu işlerde polis başkanın emrine göre hareket edecek.

  SANDIK ALANINDA SUÇ İŞLENİRSE

  Sandık alanında bir suçun işlenmesi halinde Sandık Kurulu durumu tutanağa geçirecek ve sanığı emniyet güçlerine teslim edecek. Sandık alanında, kurul üyeleriyle bu kanunla kendilerine yetki verilmiş olanlardan ve seçmenlerden başka kimse bulunamayacak. Hiçbir seçmene sandık başında müdahale, telkin veya tavsiyede bulunulamayacak ve hiçbir seçmen oyunu kullandıktan sonra sandık başında kalamayacak. Sayım ve döküm açık olarak yapılacak.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı