Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Seçim boyalarının dağıtımına başlandı

  A.A.
  09 Temmuz 2007 - 11:20Son Güncelleme : 09 Temmuz 2007 - 11:48

  22 Temmuzda yapılacak seçimlerde kullanılacak boyaların dağıtımına başlandı.

  Devlet Malzeme Ofisinin seçimlerde mükerrer oy kullanılmaması için kullanılan seçim boyalarının alımı için açtığı ihaleye, Ankara, İzmir ve İstanbul'dan toplam 3 firma katıldı.

  Toplam 180 bin şişe seçim boyası ihalesini, 810 bin YTL (kdv hariç) teklif veren Bmcolor firması kazandı. Bmcolor firması yetkililerinden Aslıhan Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ürettikleri 180 bin şişe seçim boyasının Devlet Malzeme Ofisine teslimatının tamamlandığını bildirdi.

  Aslıhan Erdoğan, boyaların parmaktan en az bir hafta çıkmadığını belirterek şu bilgileri verdi:

  “Toplam 3 firmanın katıldığı ihaleyi kazandıktan sonra, her biri 20 Cl (santilitre) büyüklüğündeki 180 bin şişe boyayı, DMO'ya teslim ettik. DMO'da boyaların dağıtımına başladı. Bileşiminde gümüş de bulunan boyalarımız, Türk Standardları Enstitüsünün testlerinden de başarıyla geçti.
  Boyalarımız, parmakta en az bir hafta kalıyor. Tırnak üzerinden ise tırnak yerinden sürünceye kadar çıkmıyor. Boyalarımızın insan sağlığına hiçbir zararı yok. Ucu damlalıklı anbalajlarda ürettiğimiz boyalarımız, seçimlerde güvenle kullanılabilir.”

  SEÇİM BOYALARININ KULLANIMI

  Türkiye'de mükerrer oy kullanılmasının önlenmesi için ilk kez 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan seçimlerde Hindistan'dan her bir şişesi ortalama 4 dolara ithal edilen seçim boyası kullanıldı.

  28 Mart 2004 yerel seçimlerinde ise DMO, Hindistandan boya ithal etmek yerine, ihale ile Türkiye'den boya almayı tercih etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı